خدمات‌رسانی حضوری کتابخانه‌های عمومی استان همدان از سرگرفته شد

همدان - ایرنا- مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به برداشته شدن محدودیت فعالیت کتابخانه‌های عمومی استان، گفت: فعالیت و خدمات رسانی حضوری کتابخانه های عمومی استان با توجه به شرایط جدید(وضعیت زرد کرونا) و با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی، از امروز(شنبه) آغاز شد.

«عاطفه زارعی» روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به توقف فعالیت های حضوری کتابخانه ها به دلیل شرایط ویژه ناشی از همه گیری ویروس کرونا، اظهار داشت: براساس ابلاغ ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر آغاز فعالیت کتابخانه‌ها در شهرهایی با رنگ زرد، خدمات حضوری توسط کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی(استفاده از دستکش، ماسک و مواد ضدعفونی کننده) به شهروندان ارائه میشود.

وی افزود: برهمین اساس و برای از سرگیری فعالیت های حضوری کتابخانه ها، ظرفیت سالن‌های مطالعه کاهش یافته و رعایت فاصله اجتماعی(۲ متر) برای حضور و استقرار افراد در کتابخانه ها مورد توجه جدی قرار دارد به نحوی که برای استفاده از میزهای مطالعه تنها یک صندلی درنظر گرفته شده و حضور بدون ماسک افراد در سالن کتابخانه نیز ممنوع است.

زارعی اظهار داشت: مدت زمان امانت کتاب هم تا یک ماه افزایش پیدا کرده است و کتاب‌های امانت داده شده پس از تحویل برای مدت مشخصی قرنطینه شده و امانت داده نمیشود.

وی گفت: یک قفسه در ورودی سالن کتابخانه به عنوان محل قرنطینه برای قرار دادن کتاب‌های امانت داده شده در زمان تحویل پیش‌بینی شده و کتاب‌ها برای مدت یک هفته در یک اتاق مخصوص نگهداری و پس از آن دوباره به امانت داده می شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه ضدعفونی و گندزدایی فضای کتابخانه‌های عمومی نیز به صورت مستمر و روزانه انجام می‌شود، افزود: کتابخانه‌های عمومی از ابتدای شیوع ویروس کرونا با استفاده از ظرفیت فضای مجازی ارتباط خود با اعضا  را همچنان حفظ کرده است.

به گفته زارعی، فعالیت کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان با همه گیری ویروس کرونا متوقف نشده بود بلکه تمامی برنامه ها با استفاده از طرفیت فضای مجازی انجام می شد به نحوی که دراین مدت ۱۴ هزار برنامه فرهنگی با محوریت کتاب در فضای مجازی اجرا شده است.

استان همدان دارای ۱۱۴ کتابخانه شهری و روستایی با یک میلیون و ۳۲۶ هزار و ۱۵۸ نسخه کتاب و ۸۰ هزار عضو است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها