جنبش النجباء عراق: تحریم الفیاض نشانه ناتوانی آمریکا است

بغداد – ایرنا- یکی از مسئولان ارشد جنبش «النجباء» عراق اقدام دولت آمریکا در تحریم «فالح الفیاض» رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق را نشانه ناتوانی آمریکا دانست.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی النجباء عراق، «هاشم الموسوی» از مسئولان ارشد جنبش النجباء عراق جمعه شب گفت: قرار دادن نام فالح الفیاض رئیس سازمان الحشد الشعبی در فهرست تحریم های وزارت خزانه داری آمریکا بیانگر ناامیدی و ناتوانی آمریکا است که شایسته پاسخ و اظهار نظر نیست.

وی افزود: دولت آمریکا می داند که پشت سر فالح الفیاض هزاران مجاهد قرار دارند که برگه های تحریم های سوخته آمریکایی ها را زیر پاهای خود لگدمال می کنند.

الموسوی با اشاره به ناکامی و شکست آمریکایی ها در برابر الحشد الشعبی عراق در طول سال های گذشته تصریح کرد: بعد از ناتوانی آنها در منحل کردن الحشد و توطئه علیه آن، هدف قرار دادن رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق اقدامی شکست خورده به شمار می رود.

سازمان الحشد الشعبی عراق یک نهاد رسمی و قانونی و زیر مجموعه فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق است اما دولت در حال خروج ترامپ در آخرین روزهای خود هم از دشمنی با جبهه مقابله کننده با تروریست‌هایِ دست نشانده کوتاه نیامد و جمعه شب فالح الفیاض رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق را در فهرست تحریم خود قرار داد.

دفتر کنترل دارایی‌ های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا جمعه شب اعلام کرد که «فالح الفیاض» را در فهرست تحریم خود قرار داده است.

فالح الفیاض رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق تاکنون بارها خواهان خروج نیروهای بیگانه و در صدر آنها نیروهای آمریکایی از عراق بر اساس مصوبه پارلمان عراق در این زمینه شده است.

نیروهای اشغالگر آمریکایی از سال ۲۰۰۳ میلادی در عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آنها عین الاسد در استان الانبار در غرب این کشور است.

آمریکایی‌ها همچنین شماری از نیروهای نظامی و سامانه‌های پدافندی را در سفارت خود در منطقه تحت تدابیر شدید امنیتی سبز در قلب بغداد مستقر کرده‌اند.

دولت آمریکا پیشتر اعلام کرد که تعداد نیروهای خود در عراق را به میزان ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد و درپی آن، ستاد عملیات مشترک عراق اعلام کرد که خروج نخستین گروه نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر بین بغداد و واشنگتن آغاز شده است.

ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش به تازگی شمار کل نیروهای آمریکایی در خاک عراق را سه هزار نفر اعلام کرد، با این حال، برخی از منابع سیاسی و امنیتی عراق شمار واقعی این نیروها در کشورشان را بیش از رقم اعلام شده دانسته و خواهان شفاف شدن موضوع هستند.

مسئولان و مردم عراق در مناسبت های مختلف بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار جهان