سیدحسن نصرالله: چرا حقیقت انفجار بیروت را به مردم نمی گویید?

تهران-ایرنا- دبیرکل حزب الله لبنان با طرح این سوال که آیا ملت لبنان و خانواده شهدا و زخمی ها حق نداشتند حقیقت رادر مورد انفجار بندر بیروت بدانند، گفت: آیا انفجار ناشی از موشک ها یا مواد منفجره یا سهل انگاری بود؛ چرا حقیقت را به مردم نمی گویید؟

به گزارش ایرنا، سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در سخنرانی خود درباره تحولات و رخدادهای داخلی این کشور گفت: درباره انفجار بندر بیروت، این مساله ای ملی است و نباید طایفی، مذهبی، غیر لبنانی یا سیاسی تلقی شود؛ چرا که همه رنج دیدند. شهدای حادثه، هم مسیحی بودند و هم مسلمان. زخمی ها از همه بودند؛ بندر لبنان متعلق به همه لبنان و اقتصاد لبنان بود نه منطقه ای و سیاسی و قومی.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه از لحظه اول (انفجار بیروت) اتهام ها علیه حزب الله بود و این پرونده با رسانه های آنها (اتهام زنندگان) در داخل و خارج لبنان متوجه حزب الله شد، خاطر نشان کرد: حتی به میشل عون، رئیس جمهور و جریان وطنی آزاد هم به خاطر هم پیمانی با حزب الله انتقاد کردند. تلاش کردند مسئوولیت های اداری را متوجه همپیمانان حزب الله هم بکنند.

وی تاکید کرد: ما جدا به دنبال کشف حقیقت و محاکمه عاملان این حادثه هستیم.تحقیق ارتش و نیروهای امنیتی انجام و تحویل مقامات قضایی شد. پرونده انفجار بندر بیروت نباید سیاسی شود و باید پرونده ای ملی بماند.اصرار داریم که پرونده انفجار بندر بیروت به پایان عادلانه ای برسد. چه کسی از باز مانده پرونده انفجار بندر بیروت و استفاده سیاسی از آن سود می برد؟ باید مشخص شود که آیا انفجار بندر بیروت نتیجه اقدامی خرابکارانه بود یا خطا و اهمال؟

نصرالله تصریح کرد: ملت لبنان باید بداند چگونه نیترات آمونیوم بدون اطلاع ناوگان های دریایی آمریکا و یونیفل به لبنان رسید؟

به گفته دبیر کل حزب الله لبنان، به نظر می رسد که مسیر تحقیق درباره پرونده انفجار بیروت به سمت تقلب در نتایج می رود و اینکه این اقدام نتیجه کوتاهی نشان داده شود.

دبیر کل حزب الله لبنان با طرح این سوال که آیا ملت لبنان و خانواده شهدا و زخمی ها حق نداشتند حقیقت را بدانند، گفت: آیا انفجار ناشی از موشک ها یا مواد منفجره یا ماده انفجاری بود؛ چرا حقیقت را به مردم نمی گویید. 

وی تاکید کرد: عده ای، فقط تحریک مذهبی و قومی را در داخل و خارج لبنان و در رسانه هایشان دنبال کردند. مسئولیت مسئولان پرونده است که به مردم بگویند آیا موشک باعث انفجار شد یا مواد منفجره یا خودروی بمبگذاری یا خطا و کوتاهی. این همه خانواده شهید حق ندارند بدانند فرزندانشان چگونه شهید شدند.
 

**اتفاقات کنگره، پروژه ای که آمریکاییها دنبال اجرای آن درلبنان بودند

دبیر کل حزب الله همچنین اقدامی که در کنگره آمریکا اتفاق افتاد را رویدادی دانست که آنها سال هاست به دنبال انجام آن درلبنان بودند. وی گفت: پیش از این بارها درباره سیاست ترامپ هشدار دادیم و آنچه شاهدش بودیم نمونه ساده ای از آن جنایاتی است که ترامپ در یمن، سوریه، عراق، فلسطین، محاصره ایران و ونزوئلا مرتکب شد.

وی با خطرناک و بزرگ توصیف کردن این اتفاق، افزود: بعضی می خواهند این حادثه را کوچک جلوه دهند اما اگر کوچک بود، این همه اقدامات از جمله تلاش برای عزل ترامپ از سوی کنگره نیاز نبود.آنچه در آمریکا رخ داد، بسیار بزرگ و دارای اثراتی بر جهان خواهد بود. آمریکایی ها عادت دارند چنین پدیده هایی را در سایر کشورها به وجود آورند اما ترامپ آن را در آمریکا به اجرا گذاشت. (اشاره به اعتراضات و درگیری ها در کنگره آمریکا و تصرف آن به دست معترضان به نتایج انتخابات)

وی افزود: دکمه شلیک اتمی آمریکا در دست ترامپ دیوانه است و واقعیت جنایتکارانه ترامپ در مقابل مردم او آشکار شد. پیش از این بارها درباره سیاست ترامپ هشدار دادیم.

نصرالله با بیان تاریخچه ای از تحولات سال های اخیر در رابطه با مقاومت ضد اشغالگری گفت: از سال ۲۰۰۵ تا امروز همه فرستاده هایی که به لبنان فرستاده شدند محور اساسی موضع گیری ها و رویکردهایشان مقاومت و سلاح مقاومت بود. کشور و مردم لبنان برای آنها (آمریکایی ها) معنی ندارد همه تلاش آنها برای اسرائیل است. در مغرب و مصالحه با آن و نیز نشست شورای همکاری خلیج فارس، همه هم وغم آنها، اسرائیل و قوی کردن آن در مقابل مقاومت بود.

**نصرالله: تحریم های آمریکا در روی آوردن به موسسه قرض الحسنه تاثیر داشت

دبیر کل حزب الله لبنان سپس به موضوع موسسه قرض الحسنه تحت اداره حزب الله پرداخت و گفت: فعالیت قرض الحسنه، اقدامی اجتماعی، انسانی، اخلاقی، مستحق پاداش و از شریف ترین عبادت هاست. جمعیت قرض الحسنه با اقدام بعضی برادران و عالمان دینی تاسیس شد. این تجربه ثابت کرد که امنیت در موسسه قرض الحسنه تا حدی است که حتی در جنگ نیز هیچ کس اموال خود را از دست نداد و خسارت ندید.

وی ادامه داد: تحریم های آمریکا علیه حزب الله و موسسات و نزدیکان آن و نیز عملکرد بانک های لبنانی در رویکرد به سوی قرض الحسنه نقش داشت.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: در سال های اخیر میزان مشارکت و وام ها و تسهیلات از سوی اشخاص و طرف های سهیم به علت اطمینان فزاینده، بیشتر شد. اقبال مردم به موسسه قرض الحسنه نتیجه شرایط و عملکرد آن بود و هرگز برای حمایت موسسه به تبلیغات دست نزدیم. فشارهای آمریکا بر بانک های لبنانی باعث شد که خیلی از سپرده گذاران اموال و سرمایه های خود را به موسسه قرض الحسنه بسپارند. موسسه قرض الحسنه از ابتدا در خدمت حزب یا طایفه یا دسته معینی نبود بلکه برای همه انسان ها است و برای هر کس خواهان وام و مشارکت باشد، برای هر کس بخواهد در سرمایه گذاری یا اخذ تسهیلات مشارکت کند، درهای موسسه باز است و می تواند در هر منطقه ای که مورد اقبال باشد نیز دایر شود.

دبیر کل حزب الله لبنان افزود: مجموع مشارکت ها و وام ها در موسسه قرض الحسنه بیش از سه میلیارد دلار است و تعداد استفاده کنندگان از تسهیلات قرض الحسنه از زمان تاسیس تا امروز یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است. 

وی خاطر نشان کرد: موسسه قرض الحسنه، حزب الله را تامین مالی نمی کند و آنچه در حمله به موسسه قرض الحسنه روی داد، فرصتی برای شناسایی آن و استفاده لبنانی ها از آن داد. از دلایل موفقیت این موسسه آن است که اقدام به کار تجاری یا سرمایه گذاری نمی کند و ریسکی ندارد. قرض الحسنه قرار نیست سودآوری داشته باشد و از این حیث با بانک ها تفاوت دارد.

وی یادآوری کرد: قرض الحسنه خدمتی به حزب، قومیت، مذهب یا وضعیت معینی نیست بلکه به روی همه مردم باز است؛ برای هر کس که می خواهد مشارکت کند یا تسهیلات و وام بگیرد و بدهد.

نصرالله ادامه داد: واکنش مناسب به تحریم های آمریکا، سپرده گذاری هر چه بیشتر در موسسه قرض الحسنه است. این موسسه، قوی و استوار است، فرو نمی پاشد؛ آب در هاون می کوبید. از همه برادران و خواهران می خواهم از هر کس پولی در خانه دارد می خواهم که آن را به صورت قرض الحسنه سپرده گذاری کند تا واکنشی به هجمه آمریکایی ها و برخی لبنانی ها باشد.

**دیگر تعدی و اتهام زنی به حزب الله جایز نیست

وی سپس به اتهام اخیر رسانه های معاند علیه حزب درباره مواد مخدر پرداخت و گفت: هیچ طرف رسمی در ایتالیا نیست که حزب الله را متهم به دست داشتن در محموله کپتاگون (قرص های روانگردان) کرده باشد.

وی هشدار داد: دیگر نباید در برابر اتهام های قبیح برخی رسانه های لبنانی علیه حزب الله سکوت کرد و برخی رسانه های اتهام زن لبنانی، دیگر (بیش از این) حق تعدی علیه حزب الله را ندارند.

وی توضیح داد: مخدرها حرام است و ما در حزب الله هر فردی را که به هر صورت درگیر شکلی از اشکال مخدرها باشد، مورد پیگرد و بازخواست قرار می دهیم.

**مبارزه با فساد را قضایی نمی خواهند؛ سیاسی می خواهند

سید حسن نصرالله درباره قضایای فساد گفت: برخی در لبنان می خواهند مبارزه با فساد با دعواهای سیاسی باشد نه به واسطه مسیر قضایی آن. نباید در معرکه مبارزه با فساد، مایوس شویم با وجود اینکه این جنگ، سخت و سازمان فساد، خیلی قوی باشد. بارها گفته ام، نابود کردن اسرائیل از ریشه کن کردن فساد در لبنان آسان تر است زیرا فساد در لبنان ریشه دار است.

**امور تشکیل دولت لبنان پیچیده است؛ مذاکره هسته ای هم در کار نخواهد بود

نصرالله در ادامه تصریح کرد: مساله تشکیل دولت لبنان پیچیده است و این درست نیست که حزب الله در حال عقب انداختن تشکیل دولت لبنان برای خرید وقت تا انتهای دولت ترامپ است.

وی تاکید کرد: بعضی طرف های منتظر مذاکرات آمریکایی-ایرانی، درباره تشکیل دولت لبنان را نصیحت می کنیم که درک کنند؛ این امر رخ نمی دهد و مذاکره ای از این دست حتی درباره توافق هسته ای هم برگزار نخواهد شد.

وی توضیح داد: تشکیل دولت لبنان، اولویت آمریکایی ها در شرایط فعلی نیست. اگر کسی منتظر دولت بایدن است معنایش این است که داستان دولت حداقل چند ماه به طول خواهد انجامید. دولت بایدن در جامعه ای تقسیم شده تشکیل می شود که بیشترین تعداد مرگ و ابتلای کرونا و مصائب دیگری دارد؛ آیا اولویت دولت بایدن، دولت لبنان خواهد بود؟ عصای جادویی هم در کار نیست.

طرف ها (در تشکیل دولت لبنان)، خواسته ها، ترس ها، محاسبات و بحران اعتماد دارند؛ مطلوب از ما و همه نیروهای سیاسی این است که رویکردها را به هم نزدیک کنیم، تضمین هایی بدهیم و بحران اعتماد را به پایان برسانیم.

دبیرکل حزب‌الله لبنان به بازیهای رسانه ای برخی که حزب الله را به مانع تراشی در تشکیل کابینه نخست وزیری حریری متهم می کنند، گفت: این رسانه ها مدعی هستند که مانع اصلی حزب‌الله بوده و این حزب درصدد است تشکیل کابینه به بعد از رفتن ترامپ از کاخ سفید موکل شود و به تأخیر بیفتد.

وی این اتهام‌ها و ادعاها را رد کرد و گفت اینکه برخی مدعی‌اند حزب‌الله به دنبال خرید زمان است، بی‌اساس بوده و حقیقت این است که شرایط در ارتباط با موضوع تشکیل کابینه جدید پیچیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

سرخط اخبار جهان