۱۹ دی ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۳۰
کد خبرنگار: 2044
کد خبر: 84178500
۱۰ نفر

برچسب‌ها

قیام ۱۹ دی هویت مردم قم است

قم ـ ایرنا ـ تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) گفت: قیام ۱۹ دی بخشی از هویت مردم ولایتمدار قم به شمار می‌رود که پشت سر علما و مراجع عظام تقلید، در حماسه‌ای فرهنگی، انتقام حمله شاه خائن به شخصیت امام بزرگوار (رحمه الله) را گرفتند.

به گزارش عصر جمعه روابط عمومی حرم حضرت فاطمه معصومه(س)، آیت‌الله سید محمد سعیدی با صدور پیامی به مناسبت سالروز قیام خونین مردم قم در ۱۹ دی ۱۳۵۶ بیان کرد: آن روز مردم در کنار طلاب و علما، با ایمان و غیرت دینی خود تا پای جان در پشتیبانی از ارکان اعتقاداتشان رودرروی طاغوت ایستادند و راهپیمایی‌های پس‌ازآن تا صبح انقلاب استمرار یافت و همچنان برکات آن در جریان است.

این پیام حاکی است: مردم انقلابی شهری که ماوای فاطمیین لقب دارد، همواره پشتیبان ولایت فقیه و انقلاب اسلامی بوده و هستند و هرساله در تجدید عهد و پیمان با ولی امر مسلمین به پا می خیزند؛ هرچند امسال با توجه به شرایط متاثر از شیوع بیماری، مجال تجمع نبود، لکن دل‌های ایشان بیش از پیش به هم پیوسته و همراه است.

در این پیام آمده است: بی تردید این مردم مطابق اشاره روایات، چون پاره‌های آهن در مسیر پیروی از آن مرد قیام‌کننده از قم استوار و محکم خواهند ماند و ان‌شاءالله جوانان نسل جدید و نسل‌های آینده با گام‌هایی استوارتر از گذشتگان خویش در راه تحقق آرمان تمدن نوین اسلامی حرکت خواهند کرد تا زمینه‌ساز ظهور و آماده برای قیام همراه با منجی عالم بشریت باشند.

در این پیام با "یادآوری خون‌های ریخته در حماسه های پیاپی این انقلاب، بر ضرورت توجه "مردم و مخصوصا مسئولان و مدیران به مسئولیت‌پذیری بیش از پیش در راستای منویات امامین انقلاب و اقدام جهادی برای رفع مشکلات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی" تاکید شده است. 

«روزنامه اطلاعات در ۱۷ دی‌ماه ۱۳۵۶ مقاله‌ای را تحت عنوان «ایران و استعمار سرخ و سیاه» به امضای «احمد رشیدی مطلق» به چاپ رساند و در این مقاله به امام خمینی(ره) توهین کرد.

قیام روز ۱۹دی مردم قم، تظاهرات اعتراضی نسبت به چاپ این مقاله بود و این قیام نقش بسزایی در سرنوشت انقلاب اسلامی ایران داشت که از آن به عنوان جرقه انقلاب و سرآغاز بیداری ملت ایران یاد می‌شود و پس از قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ بار دیگر قم را به عنوان مرکز مبارزه علیه رژیم پهلوی معرفی کرد و سرانجام موجب پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ و سرنگونی نظام پهلوی و پایان سلطنت در ایران شد.»/

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها