۱۵۰ تیم بهداشتی با مجریان طرح شهید سلیمانی در مهریز همکاری دارند

یزد- ایرنا- معاون فنی شبکه بهداشت و درمان مهریز گفت: ۱۵۰ تیم در بخش‌های مراقبت، پایش ، نظارت و حمایت با مجریان طرح شهید سلیمانی « محله محور» و « مردم محور» برای پیشگیری از ویروس کرونا در این شهرستان مشغول ارایه خدمات به مردم هستند.

دکتر مطهره کریم‌الدینی جمعه‌شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه تمامی پایگاه‌های منطقه با نیروهای بهداشتی منطقه  همکاری دارند، افزود: این طرح تا پیشگیری کامل کرونا ادامه دارد.

وی ادامه داد: برای مهار کامل کووید ۱۹ علاوه بر اجرای کامل طرح  در سه محور مراقبت، حمایت و نظارت ، اقشار مختلف مردم علاوه بر همکاری با مجریان تیم ها سبت به رعایت نکات بهداشتی طبق مقررات عمل کنند.

این مسوول با بیان اینکه این طرح   با همکاری مردم از ابتدای آذرماه سال ۹۹ در شهرستان آغاز شده است،  یادآور شد: نقش مردم و پیگیری در انجام وظایف برای پیشگیری از شیوع کرونا تا کنترل کامل ویروس با جدیت ادامه دارد.

به گفته کریم‌الدینی، تاکنون ۲۵۶ مورد تست از بیماران در منزل انجام شد، پیگیری برای حضور به موقع و فعال تیم‌های بهداشتی و درمانی برای شناسایی بیماران احتمالی ادامه دارد، امیدوارم همکاری‌های مردمی تداوم داشته باشد .

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری مهریز در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

شایع ترین علایم بیماری کووید ۱۹ تب، خستگی و سرفه خشک است، سایر علایم آن با شیوع کمتر شامل احساس درد، گرفتگی بینی، سردرد، التهاب ملتحمه، گلودرد، اسهال، از دست دادن حس چشایی یا بویایی، ظهور لکه‌های پوستی یا تغییر رنگ انگشتان دست و پاست و این نشانه ها معمولاً خفیف بوده و به تدریج شروع می‌شود، در حالی که برخی از افراد بدون احساس علایم بسیار خفیف به عفونت آلوده می‌شوند.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می‌یابند، اما از هر پنج نفر مبتلا به کووید ۱۹ علایم یک نفر شدت می‌گیرد که دچار مشکلات تنفسی می‌شود و خطر ایجاد عوارض شدید بین افراد مسن و افرادی که سایر مشکلات بهداشتی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و ریوی، دیابت یا سرطان دارند، افزایش می‌یابد.

ویروس کرونا عمدتا از طریق قطره‌های تنفسی ترشح شده توسط شخصی که سرفه می‌کند یا علایم دیگری مانند تب یا خستگی دارد ترشح می‌شود، اما بسیاری از افراد آلوده به کووید ۱۹ فقط علایم بسیار خفیفی از خود نشان می‌دهند. در واقع ممکن است این بیماری را از شخصی که سرفه خفیف دارد و احساس بیماری نمی‌کند، بگیرید.

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی از افرادی که هیچ علایمی ندارند قابل انتقال است و میزان انتقال از این طریق هنوز مشخص نیست که تحقیقات در این زمینه جریان دارد

دی ماه سال ۹۸ برای نخستین بار این ویروس در شهر ووهان چین  شناسایی شد.

  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

سرخط اخبار استان‌ها