۱۹ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۰۴
کد خبرنگار: 821
کد خبر: 84178337
۱ نفر

برچسب‌ها

ترسیم مسیر اقتدار و پیشرفت ایران

تهران- ایرنا-توصیه ها و رهنمودهای امروز رهبر انقلاب ، راه و مسیرحرکت جمهوری اسلامی به قله پیشرفت و تقویت اقتدار را به تمامی مسوولان  بویژه در قوه مجریه و قوه مقننه  نشان داد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در سالروز قیام ۱۹ خرداد سیاست های اصولی ایران اسلامی در موضوع حضور منطقه ای ، تحریم های ظالمانه دشمن ، کرونا و دولت جوان حزب اللهی را تشریح کردند.

 ملت بزرگ ایران در طول سالهای پس از انقلاب  استعدادهایش در حوزه های علمی ، دانش بنیان،  نانو و هسته ای ،  صنعت فضایی ، امور پزشکی و صنعت دفاعی  شکوفا شده است . با تداوم این پیشرفت ها  نظام مردمی جمهوری اسلامی در دنیا خواهد درخشید  و تمدن عظیم اسلامی را در مقابل چشم جهانیان نمایش خواهد داد.

پیشرفت مطلوب از دید جمهوری اسلامی بر چهار ستون اصلی رفاه مادی، عدالت اجتماعی، روحیه و آرمان انقلابی و برخورداری از ارزشهای اخلاقی اسلام، استوار است . بی شک یکی از دلایل اصلی امریکا برای اعمال تحریم ها و فشار حداکثری تسلیم ایران و مقابله با پیشرفت مطلوب ایران اسلامی بوده است . اینک که با شکست ترامپ قاتل و روی کار آمدن دولت جدید در امریکا  برخی نگاه ها در داخل کشور به موضوع ادامه برجام و بازگشت امریکا به برجام است رهبر معظم انقلاب  ، رفع تحریم ها را در اولویت دانستند، به این معنا که بازگشت و عدم بازگشت امریکا به برجام  بی اهمیت است و جبهه غرب موظف است تحریم ملت ایران را خاتمه بدهد و فورا آن را متوقف کند.

البته جمهوری اسلامی ایران که قریب چهل سال انواع تحریم‌ها را به خود دیده، اکنون به یک نوع همزیستی با تحریم‌ها رسیده است که می‌تواند فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم را در خود هضم کند و از بین ببرد ولی میزان موفقیت در تقابل با تحریم تا حد بسیار زیادی بستگی به این دارد که رویکرد دولت و مسئولین در تقابل با تحریم چگونه باشد. دولت و مجلس برای مقابله با تحریم ها باید به شکلی منطقی  برنامه‌ریزی کنند که با وجود تحریم دچار مشکل نشویم بویژه  که ابزار آن در داخل کشور موجود است و نیاز به دل بستن به بیگانگان نیست.

رهبر انقلاب ، مصوبه مجلس در مورد «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» که در داخل کشور بازتاب های مختلفی داشت تصمیم درست و کاملاً ‌منطقی و عقلایی و قابل قبولی دانستند.  مصوبه هسته‌ای مجلس "همه مراحل قانونی" را طی کرده  و دولت موظف به اجرای آن است، اما جمهوری اسلامی به تناسب  نوع  پایبندی آمریکا و اروپا به تعهداتشان در توافق هسته‌ای تصمیمی اصولی ومنطقی خواهد داشت ."تعهد در مقابل تعهد".

موضوع واکسن کرونا نیز در سخنان  رهبر معظم انقلاب مورد توجه قرار گرفت. نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با نام "کُوو ایران" روز سه شنبه (نهم دی ماه) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری روی داوطلبان انجام شد. دومین تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی نیز روزهای ۱۵ و ۱۶ دی ماه به چهار داوطلب دیگر صورت گرفت. تولید واکسن در ایران از سلولهای بنیادین و سلول درمانی که کاملا جدید و منحصربه فرد است به عنوان  نمونه ای از پیشرفت های علمی با تکیه بر توان داخلی تلقی می شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ابراز خرسندی از تولید واکسن ایرانی، ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور را  ممنوع اعلام کردند و گفتند:«اگر آمریکایی‌ها توانسته بودند واکسن درست کنند، وضعیت خودشان اینگونه نبود. به این‌ها اعتماد و اطمینان هم نیست. گاهی این‌ها می‌خواهند روی ملت‌های دیگر امتحان کنند. البته من به فرانسه هم خوش‌بین نیستم، چون سابقه ورود خون‌های آلوده را داریم.»

استراتژی حضور منطقه ای ایران از دیگر موارد مورد اشاره رهبر انقلاب بود . ویژگی‌های دفاع رو به جلوی ایران تا به‌حال در حد و اندازه‌ تبدیل شدن ایران به یک بازیگر منطقه‌ای فعال بوده است؛ اکنون این نتیجه بدست آمده و دشمن به دنبال جلوگیری از تثبیت و نهادینه شدن این وضعیت است.

سیاست دفاعی "دکترینِ راهبردی جمهوری اسلامی" » صرفا دفاع از سرزمین خود نیست بلکه ایجاد و بسطِ «هویت مقاومتی فرامذهبی» در جغرافیای منطقه است. تحولات خاورمیانه زمینه‌های این هویت‌یابی را روز به روز بیشتر ایجاد می‌کند. در راستای این "هویت مقاومتی فرا مذهبی " تقویت دوستان  و وفاداران جمهوری اسلامی در منطقه از جمله دلایل حضور قطعی و ثبات‌آفرین ایران در منطقه است چراکه ثابت شده حضور جمهوری اسلامی موجب برداشته شدن بی‌ثباتی است.

 رهبر معظم انقلاب در تشریح موضوع تشکیل "دولت جوان حزب‌اللهی" توضیح دادند: «من معتقد به تکیه به نیروهای جوان هستم و به آنها اعتقاد راسخ دارم. از قدیم بنده چنین اعتقادی داشتم. معنای اعتماد به نیروهای جوان این است که اولاً در برخی از مدیریتهای مهم کشور از اینها استفاده بشود. ثانیاً از ابتکارهای اینها و حرکت اینها و حوصله و نشاط کار اینها و ابتکارهایی که انجام می دهند استقبال بشود. اینها بچه‌های ما هستند، بچه‌های کشورند و کشور حق دارد که از اینها استفاده کند  منتها اینکه ما می گوییم در مدیریت‌ها از اینها استفاده بشود، معنایش این نیست که نسل قبلی را به کلی کنار بگذاریم.  از اول انقلاب هم همین جور بوده. حالا بعضی ها گفتند که امام در تهران یک امام جمعه ۴۰ ساله را گذاشتند که این حقیر بودم، خوب در کرمانشاه هم یک امام جمعه ۸۰ ساله را گذاشتند، همان وقت.

البته به  این هم باید توجه داشت که بعضی از افراد میانسال مثل جوانها هستند. شهید سلیمانی حدود ۶۰ سال سنش بود  اما می دیدیم مثل جوانها در کوه و دشت و بیابان و همه جا چطور حرکت می کرد و از هیچی نمی ترسید. گاهی اوقات در ۲۴ ساعت در یک کشوری به قدری تلاش و فعالیت می کرد که آدم از خواندن گزارش این فعالیت ها احساس خستگی می کرد که چقدر این تلاش و تحرک انجام گرفته است. بعضی‌ها هم اینگونه اند.»

رهبر معظم انقلاب  قیام قم در ۱۹ دی را  اولین ضربه تبر ابراهیمی بر پیکر بت بزرگ دانستند و با  تشکر از حرکت حماسه‌گونه‌ مردم ایران در بزرگداشت سالگرد شهید سلیمانی، یاد شهدای تشییع کرمان و هواپیمای اوکراینی را گرامی داشتند. در مجموع ایشان تأکید کردند که ایران اسلامی سربلند در برابر فشارهای حداکثری دشمنان ، چهار ستون اصلی رفاه مادی، عدالت اجتماعی، روحیه و آرمان انقلابی و برخورداری از ارزشهای اخلاقی اسلام، را با عزت و اقتدار و هماهنگی همه ارکان نظام دنبال خواهد کرد و الگوی اسلامی–ایرانی پیشرفت  محقق خواهد شد.


 * کارشناس رسانه و مدرس دانشگاه
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

سرخط اخبار پژوهش