۲۷ دی ۱۳۹۹،‏ ۷:۵۶
کد خبرنگار: 2108
کد خبر: 84178330
۰ نفر

برچسب‌ها

سیرانبند بانه در تدارک تحولی بزرگ

سنندج - ایرنا - تمام امکانات و تجهیزات برای رسمی شدن بازارچه سیرانبند بانه فراهم شده است و این منطقه اکنون آمادگی‌ لازم را برای نقش آفرینی در مراودات تجاری کشور دارد.

به گزارش ایرنا، مرز سیرانبند بانه دومین و نزدیکترین مرز استان کردستان با اقلیم کردستان عراق است. این مرز اکنون کاربری بازارچه‌ مرزی را داشته و از لحاظ میزان حجم معاملات و تعداد فعالان و شاغلان، رتبه دوم بازارچه‌های استان را دارد.

مرز سیرانبند بانه در نزدیکی روستای تخلیه شده سیرانبند و در ۲۵ کیلومتری غرب بانه واقع شده است و به لحاظ فعالیت‌های تجاری تاریخچه‌ای بیش از ۸۰ سال بویژه در بخش صادرات کالا دارد که با توجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط ویژه، همیشه مورد توجه فعالان اقتصادی منطقه بوده و در همه شرایط زمانی فعالیت در این مرز برقرار بوده است.

این مرز در طول تاریخ فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کرده و دست خوش تغییر و تحولات سیاسی و اقتصادی شده است اما هیچگاه فعالیت در این مرز متوقف نشد و فعالان اقتصادی همیشه و در سخت‌ترین شرایط به فعالیت در مرز ادامه داده‌اند.

دهه ۷۰ اوج رونق فعالیت اقتصادی در مرز سیرانبند بانه بود. بیش از ۶۰۰ فعال اقتصادی و پیله‌ور در این مرز فعالیت تجاری و اقتصادی داشتند اما اکنون فعالیت بازرگانان به کمتر از ۱۰ نفر رسیده است و سیمان، شیشه، انواع مصنوعات پلاستیکی، پوکه و مصالح ساختمانی، انواع میوه و صیفی جات و آهن از عمده‌ترین کالاهایی است که از این مرز به اقلیم کردستان صادر می‌شود.

از سال ۷۴ زمزمه‌های رسمی شدن مرز سیرانبند بانه شروع شد و مصوبه آن در دولت نهم به تصویب رسید و در پی آن نشست‌های ۲ طرفه در سطح استاندار کردستان و مسوولان اقلیم کردستان عراق و نمایندگان آنها برگزار و چندی پیش مجددا بحث رسمی شدن این بازارچه از مقامات وزارت امور خارجه پیگیر شد و در نهایت هفته گذشته استاندار کردستان خبر رسمی شدن مرز سیرانبند بانه را از طرف دولت مرکزی عراق اعلام کرد و این خواسته دیرینه مرزنشینان محقق شد.

افزایش رویه‌های گمرکی در بازارچه سیرانبند بانه

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج و از فعالان تجاری بانه در این ارتباط به ایرنا گفت: با توجه به اینکه مرز سیرانبند بانه به رسمیت شناخته نشده بود بسیاری از رویه‌های گمرکی مانند ترانزیت کالا، واردات قطعی، ورود و خروج موقت در آن انجام نمی‌شود که این مساله محدودیت‌هایی را برای تجار و بازرگانان ایجاد کرده است.

بختیار صالحی با بیان اینکه هم اکنون بازارچه با کمبود نیروی انسانی در گمرک مواجه است که با رسمی شدن آن تعداد این نیروها افزایش پیدا کرده است و سرعت در انجام فعالیت‌ها بیشتر می‌شود، افزود: انتظار می رود با این روند بسیاری از رویه های گمرکی که اکنون انجام نمی‌شود، در بحث صادرات افزایش یافته و واردات کالا نیز قطعی شود.

وی با اشاره به نبود امکانات بهداشتی و رفاهی در بازارچه سیرانبند بانه، اضافه کرد: با توجه به اینکه این بازارچه وضعیت نامشخصی داشته است پایانه‌ها رغبتی به توسعه و عمران آن نداشتند که با رسمی شدن بازارچه زمینه برای ایجاد امکانات بهداشتی و خدمات فراهم خواهد شد.

این صادرکننده گفت: تا زمانی که بازارچه به رسمیت شناخته نشود، تجار و بازرگانان رغبتی به توسعه صادرات ندارند اما با رسمی شدن این بازارچه زمینه برای آشنایی بیشتر با تجار خارجی فراهم و ارتباط تجار و بازرگانان بیشتر می‌شود و همچنین شناخت بیشتری از نیاز بازار هدف پیدا خواهد شد.

بهره مندی از ظرفیت های مرز

نماینده مردم شهرهای سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: مبادلات مرزی در بانه سابقه زیادی دارد و استفاده از ظرفیت‌های مرز یکی از مطالبات جدی مردم بانه است.

بهزاد رحیمی افزود: در دهه ۷۰ که بازارچه سیرانبند بانه رونق یافت برای صادرات و واردات کالا از آن استفاده می‌شد و رویه‌های محدود گمرکی در این بازارچه اجرا شد اما محدودیت‌هایی برای تردد مسافر داشت.

وی با بیان اینکه بازارچه مرزی سیرانبند بانه به دلیل قدمت و موقعیت جغرافیایی، زمینه برای رونق و توسعه را دارد، اظهار داشت: هدف اصلی ما تامین نیاز بازار عراق است که مرز باشماق جوابگوی این حجم از مبادلات را ندارد و وجود یک مرز رسمی دیگر ضروری بود.

رحیمی افزود: دولت ایران از سال‌ها قبل با رسمی شدن این مرز موافقت کرده اما دولت مرکزی عراق به دلایلی با رسمی شدن این مرز مخالف بود که با توافق مقامات کشوری این مشکل حل و با رسمی شدن مرز موافقت شد.

وی با اشاره به ایجاد زیرساخت‌های لازم در مرز سیرانبند بانه، اضافه کرد: پلیس گذرنامه که در مرز سیرانبند مستقر می‌شود آموزش لازم را دیدند و زیرساخت‌های مهم مانند فیبرنوری و برق در مرز مهیا شده و مسیر عبور و مرور مسافر نیز آماده بوده و همتای عراقی نیز در حال فراهم کردن زیرساخت‌ها است.

نماینده مردم شهرهای سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تردد مسافر در مرز سیرانبند باعث توسعه شهرستان و ایجاد اشتغال می‌شود، یادآور شد: رسمی شدن مرز سیرانبند، توریست درمانی را نیز رونق می‌بخشد و مدیریت بازارچه به اداره راهداری، حمل و نقل جاده ای واگذار می‌شود تا با اختیاراتی که دارد زیرساخت لازم را فراهم کند.

سیرانبند امکانات فعالیت در مراودات تجاری گسترده را دارد

فرماندار بانه هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به آمادگی بازارچه سیرانبند بانه به لحاظ امکانات برای تردد مسافر گفت: وقتی که مرزها رسمی می‌شود به لحاظ قانونی مدیریت آنها زیر نظر پایانه و حمل و نقل انجام می‌شود و هم اکنون اقدامات لازم برای رسمی شدن این مرز انجام شده که طبق طرح مطالعاتی در سه فاز اجرایی خواهد شد.

اسماعیل رستم پور با اشاره به اینکه برای توسعه بازارچه ۱۰ میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته و پیمانکار هم مشخص شده است، اظهار داشت: هم اکنون محوطه بازارچه هشت هکتار است و ۸۵ هکتار نیز برای توسعه بازارچه مرزی سیرانبند خریداری شده و عملیات توسعه نیز انجام می شود

وی یادآور شد: تمام تجهیزات و امکانات برای ورود و خروج مسافر مهیا است و اینترنت و انبار کالایی نیز آماده شده است.

فرماندار بانه با اشاره به اینکه هماهنگی لازم برای استقرار ادارات انجام شده گفت: با همکاری نیروی انتظامی آموزش‌های اولیه نیروها با عنوان پلیس گمرک آغاز شده و برای انتقال اداراتی مانند، گمرک، سپاه و اطلاعات هماهنگی‌های لازم انجام شده است.

رستم‌پور اضافه کرد: قرار است استاندار کردستان هماهنگی‌های لازم را انجام دهد که به محض آمادگی عراق تردد مسافر آغاز و مرز سیرانبند رسمی می‌شود و با توجه به وجود زیرساخت های لازم برای تردد مسافر امیدواریم تا قبل از پایان سال جاری این فرایند آغاز شود.

وی به نقش مرز سیرانبند در توسعه استان و شهرستان بانه اشاره کرد و گفت: با رسمی شدن مرز سیرانبند بانه زمینه برای ایجاد اشتغال و سرمایه در منطقه بیشتر خواهد شد و انتظار داریم با توجه به موقعیت جغرافیایی و آمادگی بازارچه سیرانبند بانه استقبال مسافران در این مرز زیاد شود.

فرماندار بانه به افزایش ۳۹ درصدی صادرات از بازارچه مرزی سیرانبند بانه در سال جاری اشاره کرد و ادامه داد: امسال هفت هزار و ۸۹۰ تن کالا با ارزش ۴۶۲ میلیون ۸۶۶ هزار دلار کالا از بازارچه به اقلیم کردستان عراق صادر شده است.

رستم‌پور افزود: واردات کالا برای نخستین بار امسال از بازارچه سیرانبند بانه آغاز شده که تاکنون ۵۱۳ هزار ۲۲۹ دلار کالا از این مرز وارد شده که تخفیف سود واردات به حساب مرزنشینان واریز شد.

شهرستان مرزی بانه ۸۵ کیلومتر مرز مشترک با اقلیم کردستان عراق دارد. این شهرستان با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری شمال غرب سنندج مرکز استان واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha