۱۹ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۴۷
کد خبرنگار: 1010
کد خبر: 84178291
۲ نفر

برچسب‌ها

امام جمعه کاشان: قیام ۱۹ دی قم طلیعه انقلاب شد

کاشان - ایرنا - نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان گفت: قیام ۱۹ دی مردم قم در سال ۱۳۵۶ طلیعه قیام انقلاب اسلامی شد، چرا که چهلم این شهدا، اربعین‌های دیگر در شهرهای یزد، تبریز و کرمان و سقوط رژیم پهلوی را به دنبال داشت.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله عباسعلی سلیمانی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته کاشان افزود: ۱۹ دی به نوعی هویت قم و روزی تاریخی است که رهبر معظم انقلاب هر ساله برای قیام این روز سخنرانی و حساب ویژه‌ای برای مردم این شهر باز می‌کنند.

وی با بیان اینکه شمار شهیدان قیام ۱۹ دی مشخص نیست، ادامه داد: "از جان خود گذشتیم، با خون خود نوشتیم یا مرگ یا خمینی" در آن شرایط خفقان و حاکم بر زمان شعاری بود که عشق بیکران مردم به رهبر تبعیدشده‌ خود در افکار عمومی به نمایش گذاشت.

امام جمعه کاشان با تجلیل از شهیدان قیام ۱۹ دی قم اظهار داشت: البته گفته شد برخی پیکرهای شهدا را با بالگرد به دریاچه قم انداختند و نگذاشتند تحویل خانواده‌ها شود.

آیت‌الله سلیمانی افزود: اگرچه نام پنج شهید شامل یک جوان، سه طلبه و یک نوجوان ۱۲ ساله اعلام شد اما آمار شهدا بسیار زیاد بود و با گذشت سالها هنور نتوانستیم به عمق حادثه آشنایی پیدا کنیم.

وی با اشاره به شهادت سیدمصطفی فرزند امام خمینی (ره) اظهار داشت: همگان رژیم ستم‌شاهی را در به شهادت رساندن این شهید بزرگوار دخیل می‌دانستند.

۱۹ دی، ریشه شهادت سیدمصطفی خمینی

امام جمعه کاشان با بیان اینکه بغض، انزجار و نفرت مردم به رژیم پهلوی با شهادت سیدمصطفی خمینی شدت یافت، ادامه داد: ریشه این شهادت در قیام ۱۹ دی قم است که اثرهای مهم و بارز در جامعه گذاشت.

وی افزود: مردم به پاس مجاهدت‌ها و رنج‌هایی که رهبرشان برای انقلاب متحمل شد و به برکت این شهید در حالی به حضرت آیت‌الله خمینی، لقب امام دادند که پیشتر واژه رهبر استفاده می‌کردند.

آیت‌الله ‌سلیمانی افزود: پیام‌های امام (ره) که مخفیانه به دست مردم می‌رسید آشکارا از سوی خطیبان و سخنوران به مردم ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه شهادت آقا مصطفی شعله‌های انقلاب را فروزان‌ و مردم را بیدارتر کرد، ادامه داد: رژیم به خشم سهمگین دچار شد و شتاب‌زده، عجولانه و البته نابخردانه و نفهمیده مقاله‌ای را در توهین به ساحت امام راحل (ره) منتشر کرد.

امام جمعه کاشان اضافه کرد: مقاله‌ای که به گفته رییس ساواک از وزارت دربار سرچشمه گرفت و پیش‌نویس آن به شاه داده شد و گفت که باید تندتر نوشته شود.

آیت‌الله سلیمانی اظهار داشت: هفدهم دی مقاله چاپ شد و مردم ۱۹ دی برابر با ۲۹ محرم به خانه مراجع تقلید رفتند و آنان مردم را به صبر، بردباری، آرامش فراخواندند و از امام راحل حمایت کردند.

وی افزود: مردم در یکی از میدان‌های قم با پلیس و ساواک روبه‌رو شدند و ماموران با صحنه ساختگی و شکستن شیشه‌های بانک بهانه برای حمله به مردم را به دست آوردند و جنایت بزرگی را تشکیل دادند.

به گفته وی، خانواده‌های شهدا با ترس از ساواک شهیدان را پنهانی دفن کردند و برخی برای دریافت جسد مراجعه کردند برای هر گلوله مبلغ زیادی را مطالبه کردند و آمار شهدا مشخص نشد.

وی ادامه داد: برخی مجروحان این قیام به علت ترس از ساواک به بیمارستان‌ها مراجعه نکردند و برخی هم که مراجعه کردند با زنجیر به تخت بسته شدند تا پس از بهبودی به ساواک بکشانند.

امام جمعه کاشان با بیان اینکه رژیم پهلوی سعی بر مخفی کاری داشت، اظهار داشت: رسانه‌های داخلی و خارجی بر کوچک جلوه دادن موضوع اهتمام داشتند تا مردم را تحقیر کنند.

امروز نخستین نماز جمعه پس از انتصاب آیت‌الله سلیمانی در ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ به عنوان نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی در مصلای بقیه ‌الله الاعظم (عج) این شهر برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها