۵۰ هزار کومه و کپر روستاییان فارس بازسازی می‌شود

شیراز_ایرنا_ مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس بیان کرد: ۵۰ هزار زیستگاه روستایی که به صورت کومه و کپر هستند در فارس شناسایی شده که با همکاری دولت و نیکوکاران و با اعطای تسهیلات بازسازی می‌شوند.

عطاالله زمانی ، جمعه در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: حدود ۳۷۶ هزار واحد مسکن روستایی در فارس شناسایی شده که تا کنون کار مقاوم‌سازی حدود ۲۴۵ هزار واحد از آن ها در قالب طرح‌های مقاوم‌سازی یا بازسازی مسکن روستایی به پایان رسیده است. 

زمانی افزود: از بین ۱۳۱ واحد مسکن روستایی باقی‌مانده حدود ۵۰ هزار زیستگاه در حد کومه و کپر است و به دلیل مصالح خشت و گلی و ناپایدار در وضعیت بحرانی قرار دارند و نیازمند حمایت ویژه برای بهسازی هستند. 

مدیرکل بیناد مسکن فارس با بیان اینکه هر سال برای ساخت مسکن محرومین بین هشت تا ۱۵ میلیون تومان وام بلاعوض پرداخت می‌شود، عنوان کرد: وام ۱۵ میلیون تومان به کسانی پرداخت می‌شود که با ارزیابی انجام شده  توان مالی برای تکمیل واحد مسکونی خود  ندارند. 

مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس با بیان اینکه امسال با تفاهم‌نامه‌ای که بین استانداری، سازمان برنامه و بودجه و بنیاد مسکن منعقد شده است سقف وام بلاعوض مسکن محرومین به ۳۰ میلیون تومان افزایش یافته است، اضافه کرد: سهمیه‌ای که برای فارس در نظر گرفته شده ساخت ۳۵۰۰ واحد مسکن محرومین است که تاکنون ۱۵۰۰ واحد آن به مرحله سقف‌زنی رسیده است. 

مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس همچنین به مشارکت شهروندان در مسکن ملی این اشاره کرد و گفت :این طرح به ویژه در لارستان و جنوب فارس با استقبال مواجه شد و از مجموع ۳۵۰۰ واحد مسکونی تصویب شده متقاضیان برای ۳۵۰۰ واحد تا کنون وجوه و آورده را پرداخت کرده‌اند و زمین مناسب به این طرح اختصاص یافته است.

زمانی همچنین گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فارس در احداث مسکن برای خانوارهای دارای ۲ عضو معلول مشارکت دارد و ساخت ۱۲۰۰ واحد مسکونی ویژه این خانوارها کلید خورده و ۴۱۰ واحد امسال به مرحله پی کنی رسیده است.

همچنین در این نشست  مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور با بیان اینکه ۵۵ هزار واحد مسکونی آسیب دیده از حوادث کشور در حال مرمت و بازسازی است اظهار داشت: از این تعداد ۲۳ هزار واحد نیازمند بازسازی مجدد و ۳۲ هزار واحد نیازمند مرمت و بهسازی است.

مجیدجودی افزود : عمده این واحدهای مسکونی آسیب دیده از حوادث در استان‌های خوزستان بوشهر و سیستان و بلوچستان است.

این مقام مسئول با بیان اینکه پارسال همزمان در ۲۱ استان کشور از جمله فارس با وقوع سیل روبه‌رو بودیم گفت : ۶۵ هزار واحد مسکونی در این حوادث آسیب دید که نزدیک به ۱۹۰۰ واحد مسکونی شهری و روستایی آن در  فارس نیاز به بازسازی داشت و عمدتا به بهره‌برداری رسیده است.

به گفته وی با توجه به افزایش هزینه‌ها ساخت مسکن و عدم توانایی مالی مالکان ۲۰۰ واحد از این واحدها هنوز  تکمیل نشده که از محل حساب ۱۰۰ امام تا سقف ۱۰ میلیون تومان به آنها کمک می‌شود که تا قبل از دهه فجر در این واحدها ساکن شوند. 

وی با بیان اینکه در سیل فرودین ماه ۹۸ حدود ۶۵ هزار واحد مسکونی در کل کشور آسیب دید که باید از نو ساخته شود  و ۱۰۰ هزار واحد هم نیاز به تعمیر و مرمت داشت، افزود: با حمایت دولت و مبالغی که پیش‌بینی شد امسال همه این واحدها بازسازی و تعمیر شد. 

جودی با بیان اینکه امسال و اواخر سال گذشته هم زلزله‌هایی در خان‌زنیان و گراش فارس رخ داد و به ۸۵۰ واحد مسکونی آسیب وارد شدگفت:  ۲۰۰ واحد از این تعداد  در مناطق شهری قرار داشت،فاصله زمانی بین وقوع زلزله و مصوبه دولت برای تخصیص اعتبار به این واحدها رخ داد و از آنجا که منطقه خان‌زنیان منطقه سردسیری است با وجود تورم و بالا رفتن هزینه‌های ساخت مردم این نگرانی را دارند که اگر واحدهای خود را برای بازسازی تخریب کنند موفق به تکمیل آنها نشوند. 

وی با بیان اینکه به دلیل همین نگرانی، مردم خیلی محکم پای کار نیامده‌اند و ما به آنها قول مساعد دادیم که سقف وام بازسازی را در مناطق شهری تا ۱۰۰ میلیون تومان و در مناطق روستایی ۸۰ میلیون تومان افزایش می دهیم و با کمک بلاعوض و وام اسباب و اثاثیه وام هر واحد مسکونی آسیب دیده شهری را ۱۸۰ میلیون تومان و هر واحد آسیب دیده روستایی را به ۱۵۰ میلیون تومان برسانیم. 

جودی با بیان اینکه به مردم قول می‌دهیم که این اتفاق محقق خواهد شد زیرا در سیل اخیر خوزستان و بوشهر نیز همین عددها تصویب شد، عنوان کرد: پرداخت تسهیلات به واحدهای آسیب‌دیده از زلزله در خان‌زنیان و گراش از یکی دو ماه قبل شروع شده و واحدها تاکنون پیشرفت ۳۵ درصد داشته که با افزایش تسهیلات روند آن تسریع خواهد شد. 

مدیر کل بهسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه در سیل و بارندگی اواخر سال گذشته و امسال به ویژه در خوزستان، بوشهر و سیستان و بلوچستان نزدیک به ۲۳ هزار واحد شهری و ۳۲ هزار واحد روستایی آسیب دیدگفت که کار بازسازی آنها در حال انجام است،در حال حاضر در مناطق شهری ۹۰ میلیون تومان و در مناطق روستایی ۸۰ میلیون تومان وام پرداخت می‌شود که با توجه به دو  مصوبه اخیر که برای خوزستان و بوشهر گرفته شده  این عددها دو برابر می‌شود . 

جودی با بیان اینکه اواویت بازسازی مسکن در مناطق سانحه دیده است و تاکنون ۵۰ درصد اعتباراتی که برای مناطق سانحه دیده در نظر گرفته شده بود تخصیص یافته و مشکل اقتصادی و مالی در رابطه با بازسازی مسکن نداریم، عنوان کرد: در یکی دو ماه آینده بقیه اعتبارات نیز تخصیص می‌یابد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها