کودتای نافرجام ترامپ، روایت روزنامه پاکستانی از حمله به کنگره آمریکا

اسلام‌آباد - ایرنا - روزنامه پاکستانی «اکسپرس تریبیون» یورش حامیان ترامپ به کنگره آمریکا و جلوگیری از فرآیند تایید رسمی پیروزی بایدن را شدیدترین حمله به دموکراسی آمریکایی دانست و گفت: ترامپ دست به کودتای نافرجامی زد و این آخرین زورآزمایی وی برای حفظ قدرت بود.

به گزارش ایرنا، این روزنامه انگلیسی زبان روز جمعه با تحلیل اوضاع دگرگون سیاسی در ایالات متحده آمریکا پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری، نوشت: دونالد ترامپ سرانجام به قلمروی استبداد واقعی خود پایان داد و برای انتقام جویی از شکست در انتخابات حامیان خود را برای حمله به پایتخت آمریکا فرستاد.

در سرمقاله این روزنامه آمده است: رئیس جمهوری آمریکا سخنان تحریک آمیزی در جورجیا به زبان آورد و همین کافی بود تا حامیانش در واشنگتن دی سی جلوی برگزاری جلست مشترک کنگره را گرفته و ساختمان آن را تصرف کنند.

اکسپرس تریبیون نوشت: حامیان ترامپ شدیدترین حمله را به آنچه که این روزنامه نماد دموکراسی در آمریکا خواند، طی ۲۰۰ سال اخیر رقم زدند، اقدامی که با مدیریت ترامپ و معتمدانش جرقه خورد و پس از آن ترامپ خواستار توقف و بازگشت حامیانش شد و دروغ‌های خود درباره نتایج انتخابات آمریکا را نیز دوباره تکرار کرد.

شباهت دموکراسی آمریکایی به جنگ داخلی

روزنامه انگلیسی زبان «نیشن» پاکستان نیز در سرمقاله خود نوشت: واشنگتن پایتخت آمریکا شاهد صحنه‌های بی‌سابقه بود و از همه حیرت انگیزتر صدها نفر از هواداران ترامپ به کنگره ریخته و به خشونت متوسل شدند.

در این سرمقاله آمده است: اتفاقاتی که در پایتخت آمریکا دیده شده حاکی از شبهات دموکراسی این کشور به جنگ داخلی و آسیب پذیری آن به دست نیروهای افراطی است. تهاجم اخیر به کنگره دو جناح جمهوری خواهان و دموکرات‌ها را به شدت شوکه کرده زیرا تصور نمی‌شد که درگیری بین آنان به شورشی در کنگره ایالات متحده منجر شود.

دولت پاکستان روز گذشته پس از تأیید رسمی جو بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا، ضمن اعلام رصد تحولات آن کشور پیرامون یورش شورشیان به کنگره، پیروزی بایدن و معاونش کامالا هریس را تبریک گفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان گفت: این کشور در حال رصد اوضاع آمریکاست و ابراز امیدواری می‌کند که مسأله انتقال قدرت در این کشور حل شود.

چهارشنبه گذشته و تنها ساعتی بعد از پایان سخنرانی ترامپ، نشست مشترک کنگره با ریاست مایک پنس آغاز شد اما در همان ساعات اولیه، یک خبر نمایندگانی که در حال تأیید آرای الکترال کالج بودند را به ترس و لرز انداخت و آن هجوم حامیان ترامپ به ساختمان کنگره بود.

کنگره پس از خروج شورشیان که با حضور نیروهای گارد ملی آمریکا و پلیس فدرال به حالت عادی برگشت، نشست خود را در ساعت ۲۰ چهارشنبه شب به وقت محلی از سر گرفت.

بدین ترتیب، جو بایدن برخلاف تلاش برخی طرفداران ترامپ در کنگره آمریکا، با کسب ۳۰۶ رأی گزینشگران به طور رسمی به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا تأیید شد. ترامپ در عین حال که پذیرفت روز ۲۰ ژانویه برای انتقال قدرت به دولت جدید، کاخ سفید را ترک کند اما همچنان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری معترض است و آن را قبول ندارد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

سرخط اخبار جهان