ادعای اثربخشی واکسن فایزر در مقابل گونه‌های جهش‌یافته ویروس‌ کرونا

تهران- ایرنا- محققان آمریکایی می گویند واکسن فایزر- بایون‌تک در مقابل گونه جهش‌یافته ویروس کرونا که به تازگی در انگلیس کشف شده موثر است اما در مورد اثربخشی آن در مقابل گونه آفریقایی باید مطالعات بیشتری صورت گیرد.

به گزارش روز جمعه پایگاه خبری رویتز، این مطالعه که توسط محققان تولیدکننده فایزر و دانشکده پزشکی دانشگاه تگزاس صورت گرفته است، نشان می‌دهد واکسن فایزر- بایون‌تک  در خنثی‌سازی جهش پروتئین تاجدار ویروس موثر است.

به گفته محققان تولیدکننده واکسن فایزر، این جهش می‌تواند عامل افزایش قدرت انتقال و انتشار ویروس باشد و امکان فرار ویروس از آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده واکسن را فراهم سازد.

بررسی نمونه خون افراد واکسینه‌شده با واکسن فایزر نشان می‌دهد این واکسن در مقابل جهش N۵۰۱Y‌ و ۱۵ جهش دیگر ویروس موثر است.

محققان بر این باورند که اثربخشی این واکسن در مقابل این ۱۶ جهش به معنای اثربخشی آن در مقابل جهش هفدهم نیست و جهش E۴۸۴K که در آفریقای جنوبی مشاهده شده است، می‌تواند نگران‌کننده باشد.

محققان به طور شبانه روزی در حال بررسی و مطالعه واکسن و اثربخشی آن روی جهش‌های جدید ویروس هستند که در آفریقای جنوبی و انگلیس مشاهده شده است.

به گزارش ایرنا ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد.

ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه همه‌گیر (pandemic)  به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

شرکت فایزر آمریکا روز ۱۹ ابان ماه ۱۳۹۹ اعلام کرد که این شرکت به واکسن کرونا دست یافته و این واکسن تا ۹۰ درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر عمل کرده است.

انگلیس اولین کشوری است که واکسن کووید ۱۹ فایزر را تایید و شروع به واکسیناسیون کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha