تحلیلگر عراقی: آمریکا در دموکراسی دروغین به سر می برد

بغداد- ایرنا- تحلیلگر برجسته عراقی، دموکراسی آمریکا را دروغین توصیف کرد و گفت که ترامپ باید برای جنایت ترور شهیدان «حاج قاسم سلیمانی» فرمانده پیشین نیروی قدس و «حاج ابومهدی المهندس» معاون پیشین سازمان الحشد الشعبی عراق محاکمه شود.

به گزارش روز جمعه ایرنا، «محمد الساعدی» تحلیلگر سیاسی عراقی با اشاره به حوادث پنجشنبه شب کنگره آمریکا گفت: ترامپ از مصونیت برخوردار بود اما با توجه به هرج و مرجی که هوادارانش با تحریک او به راه انداختند، باید از او سلب مصونیت شده و بازخواست شود.

وی افزود: آمریکا مدعی دموکراسی است اما روشن شد که هیچ یک از ارکان و بنیان های آن را ندارد و هاله ای که از آن برای خود ساخته بود، از بین رفت و اکثر کشورهای جهان که از حوادث کنگره شوکه شدند، آن را دیدند.

الساعدی که امروز با پایگاه خبری «المعلومه» عراق گفت وگو می کرد، خاطرنشان ساخت: اقدامات ترامپ در واشنگتن در کنار جنایتش علیه فرماندهان عملیات پیروزی علیه تروریسم و عملیات ترور و مسلح کردن سعودیها برای قتل ملت یمن، همگی پرونده هایی است که باید در دستگاه قضایی برای محاکمه و قصاص مطرح شود.

چهارشنبه شب گذشته و تنها ساعتی بعد از پایان سخنرانی ترامپ نشست مشترک کنگره با ریاست مایک پنس آغاز شد. اما در همان ساعات اولیه، یک خبر نمایندگانی را که در حال تایید آرای الکترال کالج بودند وحشت‌زده کرد و آن هم هجوم حامیان ترامپ به ساختمان کنگره بود.

توقف نشست مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای شمارش آرای گزینشگران انتخابات ریاست جمهوری که با شورش و یورش هواداران ترامپ به داخل ساختمان کنگره متوقف شد، واکنش‌های بین‌المللی را در پی داشت و بسیاری از سران و مقامات عالی جهان ضمن سرزنش اقدام ترامپ و هوادارانش در به راه انداختن شورش، نسبت به وقایع واشنگتن ابراز نگرانی کردند.

با هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره و تلاش برای ورود به ساختمانی که در حال شمارش آرای الکترال کالج بودند، تمام درهای کنگره قفل شد و نیروهای امنیتی در برابر شورشیان صف کشیدند.

طی تیراندازی‌ها در جریان این شورش، دست کم پنج نفر کشته و دهها نفر هم زخمی شدند که تعدادی از آنها از نیروهای پلیس بودند. دست کم ۵۳ نفر هم در جریان شورش بازداشت شدند.

با ورود حامیان ترامپ به ساختمان کنگره و متوقف شدن نشست مشترک کنگره، بایدن طی سخنانی با تاکید بر اینکه هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره، شورش است نه اعتراض؛ گفت که مردم دنیا و حتی فرزندان ما که این صحنه‌های دردناک و نمایش افتضاح را در پایتخت آمریکا می‌بینند، چه می‌گویند؟ وی خطاب به ترامپ گفت که دیگر بس است.

بایدن در نخستین نطق تلویزیونی خود پس از شورش طرفداران ترامپ و تسخیر ساختمان کنگره آمریکا که مشغول شمارش آرای گزینشگران و اعلام پیروزی او بودند، این شورش را یک افتضاح خواند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha