صنایع پایین دستی بنتونیت در سرایان ایجاد می‌شود

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی از اهتمام ویژه استان برای راه‌اندازی صنایع پایین دستی معادن بنتونیت در شهرستان سرایان خبر داد و گفت: همه باید به شدت تلاش کنیم که از خام‌فروشی مواد معدنی جلوگیری شود.

حمید ملانوری روز جمعه در حاشیه بازدید یکی از واحدهای فرآوری بنتونیت در شهرستان سرایان افزود: با توجه به این که بخش عمده‌ای از ذخایر بنتونیت استان در سرایان واقع شده، این شهرستان پایتخت بنتونیت کشور نامیده می‌شود.

وی با تاکید بر این که خراسان جنوبی به لحاظ ذخایر معدنی جایگاه بسیار ویژه‌ای دارد اظهار داشت: یکی از بهترین ذخایر معدنی استان، بنتونیت است.

استاندار خراسان جنوبی گفت: این ماده معدنی یکی از مواد اولیه پرکاربرد در صنایع مهم مثل فولاد، نفت و گاز و تولید شوینده‌ها است.

وی افزود: بهره‌برداری از این ماده معدنی، ایجاد اشتغال و تولید سرمایه را به همراه دارد و به توسعه منطقه کمک می‌کند.

ملانوری تصریح کرد: در ادامه فعالیت‌هایی که برای بهره‌برداری از این ذخایر در شهرستان سرایان صورت گرفته، با همراهی فرمانداری و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تلاش می‌کنیم با ورود سرمایه‌گذاران جدید، واحدهای صنعتی پایین دستی مرتبط و وابسته به این ماده معدنی را ایجاد کنیم.

وی بر ضرورت تلاش همگانی برای جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی تاکید کرد و گفت: درست است که این مواد معدنی به سایر استان‌ها و حتی خارج از کشور صادر می‌شود و نیاز دیگر مناطق را برطرف می‌کند، اما اصلا شایسته نیست که صنایع وابسته به آن را خودمان نداشته باشیم.

ملانوری اظهار داشت: مواد معدنی در داخل استان باید به گونه‌ای مورد بهره‌برداری قرار گیرند که به بالاترین قیمت به بازار عرضه شوند.

وی با تاکید بر جایگاه مطلوب ذخایر معدنی استان، این ظرفیت‌ها را فرصت مطلوبی برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی دانست و گفت: ما باید به دنبال ایجاد واحدهایی باشیم که با فرآوری ذخایر معدنی، آنها را به ارزش واقعی خودشان برسانند.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به حمایت استان از بخش خصوصی متقاضی فعالیت در حوزه معدن افزود: بنتونیت به جهت استفاده در کارخانجات گندوله سازی فولاد، حفاری‌های چاه‌های نفت و تولید مواد شوینده، پرکاربرد است.

واحد فرآوری که استاندار امروز از آن بازدید کرد، با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فعال شده و با ۲ خط تولید و ظرفیت ۶۰ هزار تن در سال، اشتغالزایی ۱۵ نفر به صورت مستقیم و ۶۰ نفر به شکل غیرمستقیم را به همراه داشته است. 

بنتونیت سرایان، عنوان بهترین بنتونیت جهان را بر خود دارد و از ۷۴ واحد معدنی موجود در این شهرستان، ۵۷ واحد با ذخیره بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن، مربوط به بنتونیت است.

در حال حاضر پنج واحد فرآوری بنتونیت در شهرستان سرایان فعالیت دارند که با اشتغالزایی برای ۵۳ نفر به صورت مستقیم، سالانه ۱۳۶ هزار تن پودر بنتونیت تولید می‌کنند.

۲ واحد فرآوری دیگر نیز با پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد در حال راه‌اندازی خط تولید هستند و با فعالیت این ۲ واحد، ۲۸ نفر به صورت مستقیم مشغول به کار شده و سالانه ۸۰ هزار تن به تولیدات پودر بنتونیت شهرستان افزوده می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی که روز گذشته به شهرستان فردوس رفته بود، امروز (جمعه) به عنوان پنجمین مقصد سفرهای شهرستانی خود، وارد سرایان شد.

وی با همراهی نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسوولان استان از بیمارستان امام علی ‌(ع) و کلینیک در حال ساخت این بیمارستان بازدید کرد.

بازدید از مجتمع فرهنگی و هنری در حال ساخت سرایان و دیدار با والدین شهید علی محمدپور از دیگر برنامه‌هایی بود که انجام شد.

برگزاری شورای اداری شهرستان به منظور جمع‌بندی نتایج این سفر یک روزه و بازدید از جاذبه‌های گردشگری و کویر سه قلعه از دیگر برنامه‌های ملانوری در این سفر یک روزه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha