آمریکا هزینه های سنگینی برای ترامپیسم در این کشور و جهان داده است

تهران- ایرنا- داده کاوی اشبکه‌های اجتماعی حاکی است:افراط گرایی ها و تحریکات دونالد ترامپ به شورش و ایجاد ناامنی در آمریکا منجر شد و به همین دلیل بسیاری ازشخصیت های این کشور و دیگر کشورها خواستار برکناری، استیضاح ویا محاکمه وی شدند،زیرا آمریکا هزینه زیادی برای ترامپیسم در این کشور و جهان داده است.

یه گزارش گروه داده کاوی ایرنا؛ سخنان تحریک آمیز دونالد ترامپ در جمع هواداران خود که به طور واضح از آنان خواسته بود که در اعتراض به نتایج انتخابات آمریکا به کنگره حمله کنند، نیم روز بحرانی را در ایالت متحده و مدعی اصلی دموکراسی در جهان به وجود آورد. شورشیان طرفدار ترامپ به ساختمان کنگره هجوم بردند. هدف آنها دفتر پلوسی و صحن مجلس نمایندگان بود. این مساله باعث تعطیلی چندین ساعته کنگره شد، خساراتی به این ساختمان وارد آمد و چهار نفر هم در اثر آن کشته شدند.

درنهایت این اتفاق با ورود نیروهای امنیتی و گارد ملی خاتمه یافت اما بازتاب های جهانی این شورش به خصوص در شبکه های اجتماعی همچنان ادامه دارد. 

بسیاری از شخصیت های داخلی  آمریکا از جمله نانسی پلوسی و گروه دیگری از نمایندگان کنگره آمریکا خواستار استیضاح و برکناری رئیس جمهوری آمریکا که این کشور را با سرانجامی شرم آور روبه رو کرده شدند. اظهارات این شخصیت های آمریکایی و جهانی در شبکه های اجتماعی گردش زیادی پیدا کرده است.

کاریکاتوریست مکزیکی آنتونیو رودریگز در واکنش به یورش طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره، کارتونی از ترامپ  کشیده که بازتاب زیادی در شبکه های اجتماعی داشت، در توصیف این تصویر در شبکه‌های اجتماعی آمده است: «اگر آمریکا می‌دید که آمریکا در آمریکا چه می‌کند، آمریکا برای آزادسازی آمریکا از استبداد آمریکا به آمریکا حمله می‌کرد.» 

در این گزارش سعی شده اقدامات اخیر دونالد ترامپ از درخواست حمله به کنگره توسط طرفداران تا انگیزه حمله به ایران و همچنین عواقب این دو اقدام اخیر رییس جمهور آمریکا در میان نخبگان سیاسی و در شبکه های اجتماعی پر بازدید، در باره زمانی ۱۲ تا ۱۹ دی،  مورد واکاوی قرار گیرد:

اتفاقات اخیر آمریکا: از اغتشاشات خیابانی تا خبر برکناری ترامپ

یکی از کانال های تلگرامی با عنوان «در آمریکا چه خبره!؟ » در پستی که بازدید زیادی هم داشت، درباره اتفاقات اخیر آمریکا به زبان ساده و مختصر نوشت:امروز قرار بود مساله تقلب در انتخابات تو مجلس سنای آمریکا بررسی بشه، مایک پنس معاون دونالد ترامپ که ترامپ برای تغییر نتایج خیلی بهش امیدوار بود، تو صحنه علنی گفت که قانون اساسی به اون این اجازه رو نمیده که چیزی برخلاف آرای تا به حال شمارش شده اعلام کنه و یه جورایی آب پاکی رو ریخت رو دست ترامپ! ترامپ هم توییت زد که مایک پنس ترسوئه و به هواداراش گفت که بریزید بیرون! البته بعد توییت زد که نه آروم باشید اما دیگه دیر شده بود! طرفداران ترامپ از دیوار مجلس سنا بالا رفتن و بعد هم وارد صحن علنی مجلس شدند. پلیس باهاشون درگیر شد و یک زن گلوله خورده، فعلا هم تو واشنگتن حکومت نظامی اعلام کردن!  

در پی اتفاقات اخیر برخی از مقامات آمریکایی درخواست برکناری ترامپ را مطرح کردند. یکی از کانال ها در این باره نوشت: «تد لیو» نماینده کنگره آمریکا از پنس خواست تا اجرای متمم بیست‌وپنج قانون اساسی آمریکا،  ترامپ را از قدرت برکنار کند.  

کانال دیگری نوشت: آمریکا دردوره چهارساله ترامپ اغتشاشات گسترده ای در نقاط مختلف جهان به راه انداخت و سرانجام مردم آمریکا نتیجه این رویکرد را در کشور خود به عیان دیدند. او و  بسیاری از شخصیت ها و مقام های آمریکایی  همواره دم از دموکراسی آمریکایی می زدند اما این کشور به روزی افتاده که باید برای خروج رئیس جمهوری خود از کاخ سفید لشگرکشی کند. این است معنای دموکراسی آمریکایی.

کانال تلگرامی دیگری درباره جزییات خبر برکناری کابینه ترامپ و بازتاب سخنان  «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا نوشت:کابینه ترامپ در فکر برکناری؟ /پنس: روز سیاهی در تاریخ کنگره بود / خشونت هرگز پیروز نمی‌شود. با حضور «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا در کرسی ریاست مجلس سنا، جلسه تایید نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری و شمارش آراء الکترال دوباره شروع شد. پنس: امروز، روز سیاهی در تاریخ کنگره ایالات متحده بود. کسانی که امروز در کنگره ما آشوب به پا کردند، شما پیروز نشدید. خشونت هرگز پیروز نمی‌شود. شبکه «سی‌بی‌اس» گزارش داد، زمزمه‌هایی شنیده می‌شود مبنی بر اینکه اعضای کابینه ترامپ مشغول گفت‌وگو درباره احتمال فعال‌سازی متمم شماره ۲۵ قانون اساسی آمریکا جهت برکناری ترامپ از قدرت هستند اما هنوز هیچ طرح رسمی به مایک پنس ارائه نشده است. منابع مطلع به سی‌ان‌ان خبر دادند که ترامپ به اطرافیان خود گفته ورود «مارک شورت» رئیس کارکنان پنس به کاخ سفید را ممنوع کرده است.  

کانال دیگری در این ارتباط نوشت: ایلهان عمر، عضو مجلس نمایندگان آمریکا: ترامپ با استیضاح باید برکنار شود. ایلهان عمر می گوید که در حال فراهم آوردن مقدمات استیضاح ترامپ است. به گفته او،  ترامپ باید از سمت خود برکنار شود.

کانال تلگرامی دیگری با بازنشر سخنان وزیر امنیت داخلی انگلیس مبنی بر مقصر دانستن ترامپ در جریان حمله به کنگره، نوشت: وزیر امنیت داخلی انگلیس: سخنان دونالد ترامپ در جمع هوادارانش مستقیما به بروز خشونت انجامید و تاکنون او از محکوم کردن این خشونت ناکام مانده و این کاملا نادرست است.  آمریکا باید رو به جلو حرکت کند. صحنه‌هایی که در واشنگتن دیده شد، اصلا قابل قبول نیست.  

برخی کانال های دیگر با اشاره به کمک های دونالد ترامپ به عربستان برای حمله به یمن  و رویکردهای نظامی و انحصارگرایانه آمریکا علیه دیگر کشورها  در سایر نقاط جهان نوشتند: مردم آمریکا درحالی شاهد شورش و اغتشاش عده ای افراط گرا و نژاد پرست هوادار ترامپ بودند که بسیاری از مردم در جهان در سال های اخیر همواره از اقدامات افراط گریانه و انحصار طلبی های مفرط ترامپ در رنج بوده و بی دلیل از آن ضربه خورده اند.

پذیرش دیرهنگام شکست توسط ترامپ

برخی کانال های تلگرامی ، اکانت های توئیتری و اینستاگرامی  نیز عقب نشینی اجباری ترامپ پس از بروز شورش و کشتار در آمریکا را مورد بررسی قرار داده و در این زمینه نوشتند: پس از ناآرامی های اخیر در آمریکا و در پی تایید پیروزی بایدن در کنگره، دونالد ترامپ لاجرم در یک عقب نشینی فاحش مجبور به پذیرش شکست شد اما آمریکایی که ترامپ از آن دم می زد برای برکناری این فرد تاکنون هزینه های زیادی داده است. آمریکا اکنون طعم اغتشاش و بی نظمی را که ترامپ در جهان ایجاد کرد،می چشد.دموکراسی که آمریکا به دروغ به آن می بالد،مرده است. 

یکی از کانال های تلگرامی در این باره نوشت:پس از تأیید پیروزی بایدن در کنگره، دستیار رسانه‌ای ترامپ، دن اسکاوینو توئیت زده و به نقل از ترامپ درباره صدور گواهینامه انتخاباتی نوشت: "اگر چه با نتیجه انتخابات و خروجی آن کاملا مخالفم، با این حال نقل و انتقال منظم در روز ۲۰ ژانویه اتفاق می‌افتد. همیشه گفته‌ام به مبارزه خود ادامه خواهیم داد تا اطمینان حاصل شود که فقط آرای قانونی شمارش شده است. اگرچه این نشان دهنده پایان اولین دوره بزرگترین تاریخ ریاست جمهوری است، اما آغاز مبارزه ما برای باشکوه کردن دوباره آمریکا است! " گفتنی است که شبکه های اجتماعی پس از اتفاقات شب گذشته که بدست هواداران ترامپ رقم خورد، صفحات او را تعلیق کرده اند.  

برای نمونه یکی از کانال ها  در خصوص بیانیه توییتر در باره مسدود کردن حساب توییتری ترامپ آمده است: بیانیه توئیتر مبنی بر محدودسازی کامل اکانت #ترامپ به مدت ۱۲ ساعت.

در پی خروج ترامپ از کاخ سفید، برخی مسئولان ایران نیز دیدگاههای خود را از شکست ترامپ اعلام کردند. برای نمونه علی شمخانی از نتیجه راهبرد «فشار حداکثری»  ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران، چنین نوشت:

عبدالرضا همتی رییس کل بانک‌مرکزی نیز در  یادداشت اینستاگرامی خود در خصوص “پایان کار ترامپ و آرامش بیشتر در بازارها و کاهش تورم در ماه های پیش رو” ابراز نظر کرد. لازم به ذکر است که با خبر تایید پیروزی بایدن قیمت دلار تا ۲۰ هزار تومان کاهش پیدا کرده و کارشناسان به تداوم روند نزولی کاهش دلار اذعان داشتند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

سرخط اخبار پژوهش