قیام نوزدهم دی مردم قم مبدا پیروزی انقلاب اسلامی شد
آرشیو

یزد- ایرنا- رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان یزد گفت: قیام سرنوشت‌ساز نوزدهم دی ماه سال ۱۳۵۶ هجری شمسی مردم قم علیه رژیم ستم شاهی مبدا اصلی پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران شد.

حجت‌الاسلام محمد فخرالدینی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به نقش حوزه‌های علمیه و روحانیت در پیروزی انقلاب اشاره کرد و افزود: در این روز طلاب و روحانیان خشم انقلابی خود را علیه رژیم به نمایش گذاشتند و پشتیبانی خود را از برقراری جمهوری اسلامی در کشور اعلام کردند.

وی ادامه داد: در ۱۹ دی بعد از اهانت یکی از نشریه ها به ساحت امام راحل (ره)، روحانیان  و مردم قم قیام کردند و نهضت اسلامی آغاز شد و سپس در چهلم‌های متمادی شهدا و گسترش آن در کشور پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن سال ۵۷ تحقق پیدا کرد .

این مسوول فرهنگی استان با اشاره به اهمیت قیام  یادشده و تلاش روحانیت اظهار کرد: باید ابعاد این حادثه مهم و تاریخ‌ساز در انقلاب اسلامی که نقطه عطفی در کشور محسوب می‌شود به نحو مناسبی برای مردم و جوانان کشور توسط مبلغان دینی و رسانه‌های گروهی  تبیین شود .

فخرالدینی گفت: به برکت انقلاب اسلامی ملت ایران در عرصه جهانی و منطقه ای  به عزت رسید و امروزه باید همه مردم و مسوولان با حفظ وحدت برای تحقق اهداف و آرمان شهیدان انقلاب اسلامی با قدرت در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی  حضور داشته باشند .

قیام ۱۹دی ، نقش بسزایی در سرنوشت انقلاب اسلامی داشت که از آن به عنوان جرقه انقلاب و سرآغاز بیداری ملت ایران یاد می شود و پس از قیام ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ بار دیگر قم را به عنوان مرکز مبارزه علیه رژیم پهلوی نبدیل  کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها