نتانیاهو مانند ترامپ علیه حاکمیت قانون عمل می‌کند

تهران – ایرنا - «ایهود باراک» نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه در واکنش به وقایع کنگره آمریکا با متهم کردن دونالد ترامپ به تحریک معترضان گفت: بنیامین نتانیاهو نیز مانند رییس جمهوری آمریکا علیه حاکمیت قانون عمل می‌کند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری معا فلسطین، ایهود باراک در گفت وگو با شبکه ۷ تلویزیونی رژیم صهیونیستی، آشوب های واشنگتن را با تظاهرات اعتراضی در فلسطین اشغالی علیه نخست وزیر این رژیم مقایسه کرد و نتانیاهو را شبیه ترامپ دانست.

وی گفت: نتانیاهو دقیقاً مانند ترامپ است. او علیه حاکمیت قانون اقدام می کند و نظام عدالت را کوچک می شمارد و هر دو از خودشیفتگی شدید رنج می برند.

نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی افزود: آمریکایی ها توسط مردی متکبر تحریک می شوند که معتقد است دموکراسی حکومت خود به خودی منتخبان است.

باراک در مورد پیامدهای برخورد نتانیاهو با دموکراسی هشدار داد و گفت: نتانیاهو درک نمی کند که میان منافع شخصی او و آنچه که دولت نیاز دارد، تفاوت است.

وی همچنین گفت که فکر می کند آنچه در آمریکا رخ داد اقدام واقعی برای کودتا بود که خوشبختانه این اتفاق نیفتاد.

مقام پیشین رژیم صهیونیست افزود: اگر کابینه دولت به اهداف خود خیانت کند و اعضای کنست از حزب آبی – سفید و لیکود، دیوان عالی کشور یا رییس جمهور در مقابل آن نه ایستند، چاره ای جز این نخواهد بود که اسرائیلی ها زمام امور را به دست خود بگیرند و کشور و دولت منتخب را تأسیس کنند.

ایهود باراک در پاسخ به سوالی درباره تشدید تظاهرات در فلسطین مانند آنچه که در آمریکا اتفاق افتاد، گفت: حفظ حق تظاهرات ضروری است. نتایج انتخابات دلیلی برای جلوگیری از تظاهرات نیست. مردم می توانند تظاهرات کنند؛ زیرا فکر می کنند آنچه اتفاق می افتد اشتباه است.

شب چهارشنبه و تنها ساعتی بعد از پایان سخنرانی ترامپ نشست مشترک کنگره با ریاست مایک پنس آغاز شد اما در همان ساعات اولیه خبری نمایندگانی که در حال تایید آرای الکترال کالج بودند را به ترس و لرز انداخت و آن هجوم حامیان ترامپ به ساختمان کنگره بود.

توقف نشست مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای شمارش آرای گزینشگران انتخابات ریاست جمهوری که با شور و یورش هواداران دونالد ترامپ به داخل ساختمان کنگره متوقف شد واکنش‌های بین‌المللی را در پی داشت و بسیاری از سران و مقامات عالی جهان ضمن سرزنش اقدام ترامپ و هوادارانش در به راه انداختن شورش، نسبت به وقایع واشنگتن ابراز نگرانی کردند.

با هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره و تلاش برای ورود به ساختمانی که در حال شمارش آرای الکترال کالج بودند، تمام درهای کنگره قفل شد و نیروهای امنیتی در برابر شورشیان به صف کشیدند.

در تیراندازی ها درجریان این شورش، دست کم چهار نفر کشته و دهها نفر هم زخمی شدند.   که تعدادی از آنها از نیروهای پلیس هستند. دست کم ۵۳ نفر هم در جریان شورش بازداشت شدند. تعدادی نیروی پلیس هم در این درگیری زخمی شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار جهان