نماینده عراقی: حوادث کنگره بر دموکراسی دروغین غرب تاکید می‌کند

بغداد- ایرنا- نماینده ائتلاف «الفتح» در پارلمان عراق گفت که حوادث شب گذشته کنگره آمریکا بر دروغ و غیرواقعی بودن دموکراسی مورد ادعای غرب تاکید می‌کند.

به گزارش ایرنا، «فاضل جابر» نماینده ائتلاف الفتح در پارلمان عراق امروز (پنجشنبه) در گفت و گو با پایگاه خبری المعلومه این کشور افزود: حوادث و تیراندازی و کشته شدن افراد در کنگره آمریکا تاکیدی بر این گفته پیشین ما است که دموکراسی مورد ادعای آمریکایی‌ها، دروغی بیش نیست.

وی ادامه داد: جامعه آمریکا واقعیت خود را نشان داد که جامعه‌ای متلاشی شده به رهبری مردی کودن مثل دونالد ترامپ است و حتی جو بایدن رئیس جمهوری جدید نیز وی را کودن خواند.

فاضل خاطر نشان کرد: دولت‌های آمریکا برخلاف آنچه قانون اساسی آنها ادعا می‌کند، هنوز با تبعیض و نژادپرستی کار می‌کنند.

شب گذشته و تنها ساعتی بعد از پایان سخنرانی ترامپ نشست مشترک کنگره با ریاست مایک پنس آغاز شد اما در همان ساعات اولیه، یک خبر نمایندگانی را که در حال تایید آرای الکترال کالج بودند،  به وحشت‌زده کرد و آن هم هجوم حامیان ترامپ به ساختمان کنگره بود.

توقف نشست مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای شمارش آرای گزینشگران انتخابات ریاست جمهوری که با شورش و یورش هواداران ترامپ به داخل ساختمان کنگره متوقف شد، واکنش‌های بین‌المللی را در پی داشت و بسیاری از سران و مقامات عالی جهان ضمن سرزنش اقدام ترامپ و هوادارانش در به راه انداختن شورش، نسبت به وقایع واشنگتن ابراز نگرانی کردند.

با هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره و تلاش برای ورود به ساختمانی که در حال شمارش آرای الکترال کالج بودند، تمام درهای کنگره قفل شد و نیروهای امنیتی در برابر شورشیان صف کشیدند.

در تیراندازی‌ها در جریان این شورش، دست کم چهار نفر کشته و دهها نفر هم زخمی شدند که تعدادی از آنها از نیروهای پلیس بودند. دست کم ۵۳ نفر هم در جریان شورش بازداشت شدند.

با ورود حامیان ترامپ به ساختمان کنگره و متوقف شدن نشست مشترک کنگره، بایدن طی سخنانی با تاکید بر اینکه هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره، شورش است نه اعتراض گفت که مردم دنیا و حتی فرزندان ما که این صحنه‌های دردناک و نمایش افتضاح را در پایتخت آمریکا می‌بینند، چه می‌گویند؟ وی خطاب به ترامپ گفت که دیگر بس است.

بایدن در نخستین نطق تلویزیونی خود پس از شورش طرفداران ترامپ و تسخیر ساختمان کنگره آمریکا که مشغول شمارش آرای گزینشگران و اعلام پیروزی او بودند، این شورش را یک افتضاح خواند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =

سرخط اخبار جهان