نخستین کنگره بزرگداشت شهید سپهبد سردار «حاج قاسم سلیمانی» برگزار شد

تهران - ایرنا- نخستین کنگره بزرگداشت شهید سپهبد سردار «حاج قاسم سلیمانی» و شهدای مدافع حرم دارالمومنین تهران برگزار شد.

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۴ تهران، حجت الاسلام والمسلمین کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران در نخستین کنگره بزرگداشت شهید سلیمانی و شهدای مدافع حرم منطقه ۱۴، با بیان اینکه مقامات شهید فوق فهم و عقل ما است، گفت: خدای شهیدان، شهدا را توصیف کرده، چرا که هیچ اندیشمندی عنقای بلند فکرش به قله بلند عظمت شهدا نمی‌رسد.

وی ادامه داد: در واقع حقیقت، هویت، نقش و آثار ماندگار شهید در قرآن کریم قابل ارائه است.

وی افزود: سردار شهید سلیمانی سید جبهه مقاومت و آیت خدا و علاوه بر این حاج قاسم از نظر اخلاقیات هم آیتی بزرگ بود.

امام جمعه موقت تهران در ادامه با توصیف ویژگی های شهدا که در قرآن کریم به آن اشاره شده اضافه کرد: شهید باید اقتدار نشان دهد و مظهر قهر و جلال خدا در برابر ستمگران باشد تا ستمگران در دنیا و در مصاف با شهید طعم تلخ ظلم های روا داشته خود را بچشند.

حجت الاسلام والمسلمین صدیقی افزود: بدون اقتدار سردار سلیمانی، داعش ریشه کن نمی شد، داعشی که نوک پیکان آمریکا و اروپا و امکانات، تبلیغات و سلاح های بین المللی حامی آن بود و یک جبهه خانمانسوز برای بشریت محسوب می شد.

وی ادامه داد: امروز اگر بخواهید مظهری برای بازوی علی علیه السلام و اقتدار آن حضرت پیدا کنید، بارز تر از سردار سلیمانی پیدا نمی شود؛ سرداری که به ما امید، اقتدار، روحیه تحقیر آمریکا، «ما می توانیم» و پوچ بودن قدرت های بزرگ را آموخت.

وی با اشاره به اینکه خدا به ما دستور داده که در مورد شهدا ادب را رعایت کنید، گفت: همانگونه که در برابر رهبر آسمانی ادب را رعایت می کنید چراکه اگر حریم نگه ندارید اعمالتان از بین می‌رود، در مورد شهدا نیز باید حرمت نام شهید را حفظ کنیم چرا که شهید نمرده است و چشمه حیات است و در واقع مرگ را میرانده است.

امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: گفتمان جبهه مقاومت، جبهه دین و انقلاب باید ادب به محضر شهدا باشد.

وی با اشاره به نقش شهدا در فرهنگ سازی، یادآور شد: اگر شهدا خون نمی‌دادند کانون‌های تعالیم قرآن، هیئات مذهبی و پایگاه های مشابه مربوط به توحید و اخلاق وجود نداشت و خون شهدا بود که این سفره ها را رنگین و پر نعمت کرد.

وی ادامه داد: همچنین در پرتو خون شهدا است که امروز جزو سرآمد های دنیا در بسیاری از حوزه‌ها هستیم.

تشیع؛ مکتبی با ۲ بال سرخ شهادت و سبز انتظار

«کامبیز مصطفی پور» شهردار منطقه ۱۴ نیز در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، شهید سلیمانی و ۲۵۰۰ شهید منطقه ۱۴، گفت: راز محبوبیت سردار دلها این است که او تربیت یافته مکتب امام حسین (ع) و رشد یافته کلاس رهبر معظم انقلاب و مکتب تشیع است؛ مکتبی که پرنده ای است با ۲ بال سرخ شهادت و سبز انتظار.

وی افزود: ویژگی دوم سردار سلیمانی بلوغ نظامی و رزمی او بود. شهید سلیمانی سه میدان رزم را تجربه کرد، میدان دفاع مقدس، مبارزه با اشرار و مبارزه با داعش و دشمنان قسم خورده نظام.

شهردار منطقه ۱۴ با اشاره به ساده زیستی و پرهیز از جدال سیاسی، اقتصادی و بی اعتنایی به جاذبه های دنیوی سردار به عنوان یک ویژگی مهم دیگر ادامه داد: سردار سلیمانی با مردم دوستی، ملجاء و پناهگاه همه به ویژه محرومان بود.

وی ادامه داد: خوشرویی، ارتباط با مردم، ولایتمداری و دفاع از مظلومیت و مبارزه با ظلم در سراسر جهان ویژگی هایی بود که از سردار یک الگو و چراغ راه ساخت و این ویژگی ها یک نشانه بود برای رسیدن به هدف و مقصد.

مصطفی پور با بیان اینکه برای این جشنواره در هفت رشته هنری، سرود، شعر، نقاشی، گرافیک، عکس، دلنوشته و خاطره گویی حدود هفت هزار اثر از سراسر کشور و دیگر کشورها به ما رسید، افزود: داوری این آثار در بخش های مختلف در دبیرخانه انجام و آثار برتر انتخاب شدند و در پایان نیز همه آثار در قالب یک کتاب به چاپ خواهد رسید.

در پایان این مراسم که در مسجد علی بن الحسین(ع) منطقه ۱۴ برگزار شد به برگزیدگان جشنواره هنری و مسابقه عکس جوایزی همراه با تندیس مزین به نام سردار سلیمانی اهدا شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها