عملیات اجرایی یک طرح توسعه شهری در فردوس آغاز شد

بیرجند - ایرنا - عملیات اجرایی احداث مجتمع تجاری فرهنگی جواد الائمه (ع) شهرداری فردوس به منظور بهسازی فضای شهری و ایجاد فضای تفریحی برای مردم با حضور استاندار خراسان‌ جنوبی آغاز شد. 

حمید ملانوری روز پنجشنبه در ادامه سفر به شهرستان فردوس، در مراسم کلنگ‌زنی پروژه مجتمع تجاری فرهنگی شهرداری فردوس نیز حضور یافت.

این مجتمع با کاربری تجاری فرهنگی در محدوده میدان جواد الائمه (ع) و متصل به محلات هدف بازآفرینی شهر فردوس احداث می‌شود.

هدف از اجرای این طرح علاوه بر تحرک‌بخشی، بهسازی و توسعه اقتصادی و کالبدی محله جواد الائمه، توسعه بازار و اشتغال همچنین تامین فضای سرگرمی و خرید مردم است و ارتقای سیما و منظر شهری در این نقطه از شهر را به همراه دارد.

احداث این مجتمع در پایدارسازی درآمدهای شهرداری نیز موثر است و پیش‌بینی ۲ سالن سینما در طبقه اول مجتمع از مهمترین طرح‌های شهرداری به منظور ایجاد فضای تفریحی برای خانواده‌هاست.

استاندار خراسان جنوبی همچنین به محل اجرای پروژه آنتنی اتصال فردوس به شبکه ریلی راه آهن بندرعباس - مشهد رفت و روند اجرای کار و پیشرفت فیزیکی پروژه را با توجه به اهمیت آن بررسی کرد.

وی شبکه ریلی را از زیرساخت‌های مهم در توسعه خواند و گفت: اتصال فردوس به شبکه ریلی، تثبیت جمعیت و حمل و نقل راحت‌تر بار و مسافر را به همراه خواهد داشت. 

این پروژه که از مهمترین مطالبات مردم شهرستان فردوس است، پس از سال‌ها پیگیری در مهر سال ۱۳۹۸ کلنگ‌زنی شد و در حال حاضر از مجموع ۷۳ کیلومتر طول این محور، عملیات خاکی بیش از ۴۵ کیلومتر در دست اقدام است و حدود ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

استاندار خراسان جنوبی امروز با هدف پیمایش وضعیت جاذبه‌های گردشگری فردوس از چند اثر در شهر تاریخی تون دیدن کرد.

ملانوری در سفر یک روزه خود به شهرستان فردوس از مسجد جامع و شهر تاریخی تون بازدید کرد و به زیارت امامزادگان فردوس رفت. 

وی خراسان جنوبی را استانی سرشار از جاذبه‌های گردشگری خواند و گفت: توجه به این آثار تاریخی می‌تواند به درآمدزایی مردم استان کمک کند.

استاندار خراسان جنوبی از شرایط خاص فردوس و مسافرپذیری آن در ایام مختلف سال گفت و بر استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت‌های تاریخی شهرستان در جلب و نگهداشت مسافران تاکید کرد.

مسجد جامع فردوس از بناهای قرن چهارم (هـ ق) در ساختار شهر تون است و بنای امامزادگان فردوس نیز متعلق به دوره تیموری است. این دو اثر تاریخی در زلزله سال ۱۳۴۷ آسیب دید.

نکته قابل توجه شهر تاریخی تون این است که همچون بسیاری از شهرهای فلات مرکزی ایران در حوزه قنات، قنات داری و فناوری استحصال آب دارای تجارب ارزشمندی بوده و در گذشته قنوات متعددی داشته است.

پاسخگویی چهره به چهره استاندار خراسان جنوبی به مطالبات مردمی از دیگر برنامه‌های وی در فردوس بود.

وی در برنامه دیدار چهره به چهره و مردمی به شکل میز خدمت حضور یافت و تعدادی از مدیران کل دستگاه‌های خدمات‌رسان که بیشترین بخش مطالبات مردم را شامل می‌شوند، استاندار را همراهی کردند.

در این دیدار که به شکل میز خدمت در فرمانداری فردوس برگزار شد، استاندار ضمن استماع مشکلات و مطالبات مردم شهرستان فردوس، دستورات لازم را در جهت رفع مشکلات مراجعه کنندگان به دستگاه‌های ذیربط صادر کرد.

استاندار خراسان جنوبی صبح امروز (پنجشنبه) برای بازدید از طرح‌های عمرانی و اقتصادی فردوس وارد این شهرستان در ۲۰۰ کیلومتری بیرجند شد.

وی با همراهی نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار، امام جمعه و فرماندار فردوس، جمعی از مسوولان استان و شهرستان با حضور در گلزار شهدای شهر فردوس به مقام شامخ شهدای این دیار ادای احترام کرد.

عملیات اجرایی احداث استخره ذخیره آب یک میلیون متر مکعبی قنات بلده با حضور ملانوری آغاز و ۲ ایستگاه فرستنده دیجیتال روستایی در این شهرستان افتتاح شد.

بازدید از پروژه احداث باند دوم محور فردوس - بجستان و کارخانه نساجی فردوس از دیگر برنامه‌های استاندار در این سفر یک روزه بود.

استاندار خراسان جنوبی در سفر به فردوس با مادر بزرگوار شهید سرافراز عباس جمالی نیز دیدار کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

سرخط اخبار استان‌ها