مردم قم  ۱۹ دی ماه توطئه‌ رژیم را علیه اسلام نقش بر آب کردند

یزد - ایرنا -رییس شورای فرهنگ عمومی ابرکوه گفت: مردم قم در ۱۹ دی‌ماه سال ۱۳۵۶ هجری شمسی با قیام خود نه‌ تنها دشمنان اسلام را مأیوس ، بلکه توطئه‌های رژیم را علیه اسلام ، مرجعیت و روحانیان انقلابی نقش بر آب کردند .

به گزارش ایرنا ، حجت‌الاسلام سید ابراهیم حسینی پنجشنبه‌ شب بعد از نماز مغرب و عشا در یکی ازمساجد شهر ابرکوه، افزود: قیام پرشور و خودجوش مردم قم در این روز، عظیم‌ترین حرکت مردمی بود که در تاریخ انقلاب اسلامی ثبت و ماندگار شد.

امام جمعه شهر ابرکوه اظهار کرد: این حرکت مهم‌ترین و تأثیرگذارترین نقش را در پیروزی انقلاب به رهبری امام خمینی (ره) داشت و قیام آنها  خط بطلانی بر ۲ هزار و ۵۰۰ سال نظام ستم‌شاهی در ایران کشید و تومار رژیم پهلوی را برای همیشه در تاریخ بست.

وی ادامه داد: مردم در آن روز با حضور انقلابی در صحنه دفاع از دین ، بصیرت و آگاهی و دشمن‌شناسی خود را به نمایش گذاشتند و با همراهی روحانیان و با قیام خود ، باعث سرنگونی رژیم شدند و این حرکت سرآغازی برای قیام مردم سراسر کشور شد.

امام‌جمعه ابرکوه تأکید کرد: شهادت آیت‌الله مصطفی خمینی  فرزند حضرت امام (ره)  نیز در آبان ۱۳۵۶ شتاب خاصی به حرکت انقلاب داد و تداوم قیام مردم قم در ۱۹ دی و آغاز قیام عمومی شد.

تظاهرات ۱۹دی که در تقویم رسمی ایران با عنوان قیام خونین مردم قم شناخته می‌شود ، شامل چند روز تظاهرات اعتراضی نسبت به چاپ مقاله « ایران و استعمار سرخ و سیاه» در روزنامه اطلاعات است که نقطه اوج آن روز ۱۹ دی ۱۳۵۶ بود.

این تظاهرات را بسیاری سر آغاز اعتراض هایی می‌دانند که در بهمن سال ۱۳۵۷ به سرنگونی نظام پهلوی و پایان سلطنت در ایران انجامید.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها