دادستان: خلخال در محاصره زباله‌ها قرار گرفته است

اردبیل _ ایرنا _ دادستان عمومی و انقلاب خلخال گفت: بی‌توجهی مسئولان مدیریت پسماند به وضعیت نابسامان محل دفن زباله‌ها موجب قرار گرفتن این شهر در محاصره هزاران تن زباله روباز شده است.

به گزارش ایرنا ، آرش جعفری روز جمعه در بازدید از محل دفن زباله‌های خلخال با انتقاد از بی‌توجهی به ادامه دفن زباله‌ها در محلی در مجاورت مناطق مسکونی شهر افزود: برای ساماندهی این محل و پوشش زباله‌های رو باز ۲۴ ساعت زمان برای شهرداری تعیین شد.

دادستان خلخال اظهارکرد: عدم راه‌اندازی محل جدید دفن زباله‌ها ، بی‌توجهی به دفن بهداشتی زباله‌ها و همچنین عدم جداسازی زباله‌های عفونی و بیمارستانی موجب رها شدن هزاران تن زباله روباز شده و قابل قبول نیست.

او گفت: پیش از این بارها به جداسازی و دفن بهداشتی زباله‌های عفونی پزشکی و بیمارستانی هشدار داده شده زیرا زباله‌های عفونی و بیمارستانی باید با حفر چاله‌های عمیق و پوشش با آهک دفن شود.

وی افزود: رهاسازی زباله‌ها بصورت روباز در این محل و عاری از پوشش خاک همراه با تجمع حیوانات وحشی در محل دفن زباله‌ها و تردد ضایعات جمع‌کن‌ها در این محل ، نبود فنس و حصار لازم برای پیشگیری از ورود افراد و حیوانات وحشی ، سایت دفن زباله‌های خلخال را به محلی نامناسب برای آلودگی تبدیل کرده است.

وی قرار گرفتن شهر در محاصره دود حاصل از آتش‌سوزی‌های ناشی از آزاد شدن گاز متان زباله‌ها ، سرازیر شدن شیرابه زباله به رودخانه پایین دست و سایر مشکلات زیست محیطی موجود را تهدیدی جدی برای بهداشت عمومی و سلامت مردم ذکر کرد و تشریح کرد:  دادستانی چاره‌ای جز تشکیل پرونده قضایی برای شهرداری و دستگاه‌های اجرایی که در انجام وظیفه قانونی خود کوتاهی کرده‌اند، ندارد.

وی گفت: شهرداری مکلف است زباله‌های روزانه منتقل شده به این محل را با استفاده از ماشین‌آلات راه‌سازی با خاک پوشش داده و همچنین نسبت به فنس‌کشی و محل دفن زباله‌ها سایت کرونا در زمان و مهلت اعلام شده از سوی دادستانی اقدام کند.

به گزارش ایرنا ، ساماندهی و یا تغییر محل سایت زباله‌ها در منطقه کرنو واقع در مجاورت مناطق مسکونی و بیمارستان این شهر از ۲۰ سال گذشته بارها در جلسات مدیریت پسماند ، شورای سلامت و امنیت غذایی طرح و مورد بازدید مسئولان محلی ، استانی و ملی قرار گرفته ولی تلاش‌ها برای ساماندهی این محل و راه‌اندازی محل جدید بی‌نتیجه بوده است.

خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها