اعلام آمادگی بنیاد مستضعفان برای مشارکت در حل مشکلات حاشیه شهر مشهد

مشهد- ایرنا- رییس بنیاد مستضعفان گفت: مایل هستیم در یک طرح جامع و فراگیر که در آن وظایف همه دستگاهها به روشنی مشخص شده باشد با مجموعه مدیران و دستگاههای مختلف حاکمیتی برای ساماندهی مشکلات مناطق حاشیه‌ای مشهد همکاری جدی کنیم.

پرویز فتاح روز پنجشنبه در نشست بررسی مشکلات مناطق حاشیه‌ای مشهد در مشهد افزود: در یک دوره زمانی مشخص می توان  مشکلات مهم این مناطق را ریشه‌ای حل کرد و با پراکنده کاری به جایی نمی رسیم باید همه ما در یک طرح جامع تعیین وظایف شده با هم همکاری کنیم.

وی ادامه داد: پیشنهاد می کنیم که هر یک از دستگاههای اجرایی برای حل مشکلات مناطق حاشیه شهر مشهد یک نماینده ویژه و تام الاختیار بگذارند تا با تعامل و همکاری نسبت به تهیه طرح جامع اقدام کنند و ما نیز حاضریم زمینهای در مالکیت بنیاد مستضعان را به شرط استفاده و کاربری عمومی در راستای کاهش محرومیت این مناطق در اختیار شهرداریها قرار دهیم.

رییس بنیاد مستضعفان گفت: در مشاهدات میدانی در  مناطق حاشیه ای مشهد ملاحظه شد خانواده هایی هستند که به رغم وجود لوله کشی آب و گاز توان پرداخت اشتراک آنها را ندارند که به زودی پس از شناسایی، بنیاد هزینه اشتراک آنها را تقبل خواهد کرد و در زمینه ساخت پروژه های عمرانی برای تامین سیمان مورد نیاز نیز آمادگی داریم.

فتاح افزود: فارغ از این که ساکنان مناطق حاشیه شهر مشهد از چه استانی باشند همه آنها مردم کشور ما و هموطن ما هستند و ما موظف به حل مشکلات آنها هستیم و این که مسوولی بپرسد از کجا آمدی و چرا آمدی؟ جفا در حق این مردم انقلابی و ولایتمدار است. اگر شما بودی نمی آمدی؟ آمدن این مردم به حاشیه شهر نتیجه یک سری عوامل مختلف است آنها  که دارند با این وضعیبت زندگی می کنند حتما از شرایط بدتری فرار کرده اند که به این زندگی راضی هستند.

وی اضافه کرد: اصل مردم همین ها هستند، اینها بودند که انقلاب کردند، در دفاع مقدس شرکت کردند حماسه آفریدند و از همه جا بیشتر مسجد دارند مسجدهایی که خودشان با نداری ساخته اند خانواده شهید هستند و  ما باید این مردم را به رسمیت بشناسیم. اینها مردم فرعی کشور نیستند  اصل انقلاب و مردم هستند لذا از هیچ خدمتی برای این هموطنان نباید دریغ کرد البته کارهای بسیاری در این مناطق صورت گرفته که کافی نیست.

او با بیان این که بنیاد مستضعفان در بخش سرمایه‌گذاریهای کلان در استان خراسان رضوی از جمله سه هزار میلیاد تومان در معدن سنگان قدمهای بزرگی برداشته است که به زودی به ثمر می نشیند تاکید کرد: در بخش محرومیت زدایی از مناطق حاشیه ای شهر مشهد نیز با جان و دل مایل به همکاری و سرمایه گذاری در راستای کاهش مشکلات این بخشها هستیم. 

استاندار استان خراسان رضوی: حل مشکلات مناطق حاشیه‌ای کلانشهر مشهد نیازمند تعامل همه دستگاههای حاکمیتی است

استاندار خراسان رضوی هم در این نشست مشورتی گفت: حل مشکلات محلات حاشیه شهر مشهد به دلیل گستردگی جمعیتشان که ترکیبی از اقصی نقاط کشور و دارای مشکلات مختلف اجتماعی، فرهنگی و امنیتی هستند نیازمند تعامل همه دستگاههای حاکمیتی است.

محمد صادق معتمدیان افزود : بیش از  ۱/۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در مناطق حاشیه ای مشهد معادل جمعیت ۲ یا سه استان کوچک کشور است و پیشنهاد می کنیم برای ساماندهی و حل اساسی مشکلات مختلف این مناطق برنامه جامعی با نظر مشترک همه نمایندگان دستگاههای حاکمیتی مثل استانداری، فرمانداری، شهرداری، آستان قدس رضوی، بنیاد مستضعفان، سازمان برنامه و بودجه، راه و شهر سازی و سایر نهادها تهیه شود و در این برنامه، وظیفه هر نهاد به طور مشخص تفکیک و برای اجرا ابلاغ شود.

او ابراز امیدواری کرد که طی یک سال این تفاهمنامه تهیه شود تا بتوان به صورت هدفمند جهش خوبی را در راستای حل مشکلات این مناطق رقم زد.

استاندار خراسان رضوی گفت: مشکل وجود معتادان متجاهر یکی از معضلات عمده مناطق حاشیه ای شهر مشهد است که پیامدهای منفی اجتماعی و فرهنگی و امنیتی به دنبال دارد و این معتادان که تعداد آنها حدود ۱۰ هزار نفر تخمین زده می شود از استانهای مختلف کشور هستند و به همین دلیل در حال حاضر بانک اطلاعاتی کاملی درباره آنها نداریم.

معتمدیان افزود: بنا داریم با بازگرداندن معتادان به استانهای بومی خودشان، سایر استانها را نیز در ساماندهی این معضل اجتماعی مشارکت دهیم همچنین بحث ساماندهی اردوگاهها برای نگهداری این افراد آغاز شده است و نگهداری و درمان این تعداد معتاد هزینه بسیار سنگینی دارد که مشارکت دیگر استانها نیز ضروری است.

وی اضافه کرد: با توجه به این که اقتصاد شهر مقدس مشهد بر پایه زیارت است بروز بیماری کرونا باعث افزایش بیکاری چند هزار نفری و برخی معضلات اجتماعی در این شهر شده است اما با وجود همه این مشکلات تامین امنیت مناسب در مناطق حاشیه ای شهر مشهد از اولویتهای نظام است.

ادامه داد: بنیاد مستضعان از ابتدای بروز این بیماری بیش از ۹۰ میلیارد تومان برای کمک به اقشار آسیب پذیر خراسان رضوی اختصاص داده است که جای قدردانی و تشکر دارد و استانداری خراسان رضوی نیز ساماندهی مشکلات مناطق حاشیه ای شهر مشهد را با مشارکت و همراهی همه دستگاههای اجرایی در دستور کار دارد.

در این نشست معاون عمرانی استانداری خراسان رضوی نیز گفت: جمعیت شهر مشهد بیش از ۳/۲ میلیون نفر است و مناطق حاشیه ای شهر مشهد ۱/۲۵۰ تا ۱/۴ میلیون نفر جمعیت دارد.

سید کمال الدین میر جعفریان افزود: این جمعیت در هشت پهنه و ۶۶ محله در وسعتی معادل ۳۰ درصد مساحت مشهد ساکن هستند اما این مناطق از کمبود زیر ساختهای مهم درمانی، ورزشی و آموزشی در رنج هستند و به رغم کارهای فراوانی که در سالیان اخیر در این مناطق انجام شده است اما هنوز تا رسیدن به حد متوسط کشور فاصله فراوانی داریم.

فرماندار مشهد نیز در این نشست گفت: برای تامین امنیت مناسب در مناطق حاشیه ای شهر مشهد، طی چند ماه گذشته در سه مرحله طرح برخورد با اراذل و اوباش به اجرا در آمده است و  ۷۵ نفر از اراذل و اوباش این محلات دستگیر و تحویل قوه قضاییه شده اند.

سید محمد رضا هاشمی افزود: هزار و ۸۵۰ معتاد متجاهر و هزار و ۲۸۰ کارتن خواب این مناطق نیز جمع آوری و ساماندهی شده اند که بسیاری از این افراد بومی سایر استانهای کشور هستند که ضرورت دارد این استانها نیز در حل این مشکلات با کلانشهر مشهد همراهی لازم را انجام دهند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha