زاکانی: مجلس دنبال تکلیف ساخت ۴ میلیون مسکن است

قم-ایرنا- رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی مشکلات مسکن در کشور را مورد توجه قرار داد و گفت: مجلس طرحی را دنبال می کند تا دولت را مکلف کند، در ۴ سال آینده دست کم ۴ میلیون مسکن جدید در کشور احداث شود.

علی رضا زاکانی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در قم، افزود: در این طرح سالانه ۳۵۰ هزار مسکن در قالب ایجاد تسهیلات بصورت مشارکتی و ۶۵۰ هزار واحد نیز بصورت تکلیفی به دولت ابلاغ خواهد شد.

زاکانی تاکید کرد: همچنین در طرح جوانی جامعه، مجلس تلاش می کند مبحث مسکن را از بخش سبد زندگی مردم خارج کند و شرایط برای خرید واحد مسکونی برای هر جوانی که اراده ازدواج کرده باشد، مهیا شود.

به گفته وی، مشکل اصلی بازار مسکن امروز سوداگری در این بخش است.

وی در ادامه تاکید کرد: بودجه پیشنهادی سال آینده ۲ هزار و ۴۳۶ میلیارد تومان است که از بین ۹۳۰ میلیارد تومان مربوط به بخش عمومی و بقیه نیز بودجه شرکت ها است.

نماینده قم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: همزمان با مخالفت ها و انتقادات از بودجه سال ۱۴۰۰، مقام معظم رهبری هم طی نامه ای شروطی را برای اصلاح بودجه صادر کرد.

رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای اولین بار در طول ۴۰ سال گذشته، فاصله بین درآمد و هزینه دولت به ۴۰ هزار میلیارد تومان رسیده بود.

وی  افزود: مجلس شورای اسلامی مسیری را در تصویب بودجه سال آینده دنبال می کند که عموم مردم مشکلات معیشتی کمتری داشته باشند.

به گفته وی، در بودجه سال آینده فروش یک میلیون بشکه نفت به قیمت ۴۰ دلار سهم هزینه های عمومی دولت است و بقیه آن باید در صندوق توسعه ملی ذخیره و صرف بدهی های دو سال گذشته دولت به این صندوق شود.

فاجعه ای بنام فرار مالیاتی 

زاکانی گفت: فرار مالیاتی یک فاجعه بزرگ در کشور است و بیشترین فرار مالیاتی هم مربوط به ثروتمندان است، سالانه بین ۴۰ تا ۲۰۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در ایران روی می دهد.

به گفته وی، در بودجه سال آینده تلاش می شود تا بخشی از منابع درآمدی تامین شود در عین حال بخشودگی مالیاتی برای اصناف هم به دلیل رکود دو ساله اقتصادی در نظر گرفته شده است.

وی اظهار داشت: سلیبریتی ها با درآمد بالای ۵۰۰ میلیون تومان باید طبق قانون مالیات بپردازند در حالی که فرار مالیاتی در این عرصه نمایان است.

زاکانی با اشاره به فاصله زیاد بین حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری با بازنشستگان تامین اجتماعی، اظهار داشت: در بودجه سال آینده تلاش می شود درآمد این افراد تقویت شود و اختلافات فاحش کاهش یابد.

رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی مساله بودجه سال آینده حوزه علمیه را مورد توجه قرار داد و مدعی شد که در بودجه مراکز فرهنگی و آموزشی کشور دچار نوعی بودجه کاریکاتوری و غیرواقعی شده است.

وی افزود: بودجه نهادهای مذهبی و فرهنگی باید دقیقا در ذیل سرفصل های جاری آن پیش بینی شود. بسیاری از نهادهای دینی برغم فعالیت های آموزشی از بودجه های اندک فرهنگی برخودار می شوند.

به گفته زاکانی، بودجه حوزه های علمیه و موسسات دینی در مقایسه با بودجه مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها بسیار ناچیز است و نوعی بی عدالتی در تخصیص بودجه در آن احساس می شود.

وی در ادامه مساله بازار سرمایه را مورد توجه قرار داد و گفت: بورس شرایط بسیار مطلوبی نسبت به سپرده گذاری در بانک دارد و میزان سوداگری در آن کمتر از موسسات مالی و اقتصادی است.

زاکانی بیان کرد: یکی از عوامل سقوط بورس این است که ۷۷ درصد از سرمایه های مردم به بازار ثانویه سوق داده شده است.

وی گفت: جهت گیری مجلس رونق بورس است اما رونق گرفتن این بازار بسیار سخت و دشوار است./

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها