انگلیس شورش هواداران ترامپ در واشنگتن را محکوم کرد

لندنن – ایرنا – وزیر امور خارجه انگلیس درگیری‌های روز چهارشنبه در کنگره آمریکا توسط هواداران دونالد ترامپ را که به کشته شدن دست کم ۴ نفر و مجروح شدن دهها تن دیگر منجر شد، به‌شدت محکوم کرد.

به گزارش ایرنا، دومینیک راب روز پنجشنبه با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: پس از رویدادهای تکان دهنده دیروز، باعث خرسندی است که کنگره کار خود را از سر گرفت و پیروزی جوبایدن را تائید کرد.

وی افزود: این پیام مهمی را ارسال می‌کند که اراده دمکراتیک مردم آمریکا را نمی‌توان با اقدامات خشن عده اندکی تغییر داد. راب تصریح کرد: انگلیس خشونت‌های دیروز را بی قید و شرط محکوم می‌کند.

پیشتر بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس حمله به کنگره آمریکا را شرم‌آور خواند و با انتشار پیامی در توئیتر نوشت که انتقال قدرت در آمریکا با آرامش و منظم صورت گیرد.

دیشب و تنها ساعتی پس از پایان سخنرانی «دونالد ترامپ»، نشست مشترک کنگره به ریاست «مایک پنس» آغاز شد، اما در همان دقایق اولیه هجوم حامیان ترامپ به ساختمان کنگره، نمایندگانی که در حال تایید آرای «الکترال کالج» برای انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا بودند را به وحشت انداخت.

نشست مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای شمارش آرای گزینشگران انتخابات ریاست جمهوری که با شورش و یورش هواداران ترامپ به داخل ساختمان کنگره همراه شد، متوقف شد. این اقدام طرفداران ترامپ واکنش‌های بین‌المللی را در پی داشت و بسیاری از سران و مقامات جهانی ضمن سرزنش اقدام ترامپ و هوادارانش در به راه انداختن شورش، نسبت به وقایع واشنگتن ابراز نگرانی کردند.

با هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره و تلاش برای ورود به ساختمانی که نمایندگان در حال شمارش آرای الکترال کالج بودند، تمام درهای کنگره قفل شد و نیروهای امنیتی در برابر شورشیان به صف کشیدند.

در تیراندازی پلیس و نیروهای ضد شورش بسوی شورشیان، دست کم چهار نفر کشته و دهها نفر دیگر زخمی شدند که تعدادی از آنها از نیروهای پلیس هستند. دست کم ۵۳ نفر هم در جریان شورش واشنگتن بازداشت شدند.

با ورود حامیان ترامپ به ساختمان کنگره و متوقف شدن نشست مشترک کنگره، «جو بایدن» رییس جمهوری منتخب آمریکا طی سخنانی با تاکید بر اینکه هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره، شورش است، نه اعتراض گفت که مردم دنیا و حتی فرزندان ما که این صحنه‌های دردناک و نمایش افتضاح را در پایتخت آمریکا می‌بینند، چه می‌گویند. وی خطاب به ترامپ گفت که دیگر بس است.

بایدن در نخستن نطق تلویزیونی خود پس از شورش طرفداران ترامپ و تسخیر ساختمان کنگره آمریکا که مشغول شمارش آرای گزینشگران و اعلام پیروزی او بودند، این شورش را یک افتضاح خواند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

سرخط اخبار جهان