سردار سلیمانی تجسم ارزش‌ها با همه ابعاد قهرمانی بود

تهران-ایرنا- استادان، پژوهشگران و اهالی رسانه در «همایش بین المللی قهرمان در آینه هنر و ارتباطات» با توصیف شخصیت والای سردار قاسم سلیمانی، او را تجسم ارزش‌های اسلامی دانستند که همه ابعاد یک قهرمان را دارد.

به گزارش روز پنجشنبه گروه فرهنگی ایرنا، همایش بین‌المللی قهرمان در آینه هنر و ارتباطات به منظور گرامی داشت یاد و خاطره سردار شهید قاسم سلیمانی و هم‌رزمان شهیدش با حضور سخنرانانی از کشورهای لبنان، عراق و پاکستان به همت دانشگاه سوره، عصر دیروز (چهارشنبه ۱۷ دی ماه ۱۳۹۹) به صورت مجازی برگزار شد.

محمدحسین ساعی، رئیس دانشگاه سوره و دبیر این همایش با بیان اینکه شهادت سردار سلیمانی اتفاق کم نظیری در تاریخ چندساله محسوب می‌شود، گفت: شخصیت حاج قاسم از محبوب‌ترین شخصیت‌ها نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورها بود و به این محبوبیت بعد از شهادت ایشان نیز افزوده شد، اینکه از ظرفیت شخصیت‌های محبوب برای ایجاد همبستگی استفاده کنیم، هنوز جای کار دارد.

ساعی افزود: انسان‌ها با توجه به مدنی بودنشان، برای جمعی زندگی کردن نیاز به یک حلقه اجتماعی دارند که سردارسلیمانی نمونه این حلقه است؛ حتی دوره مدرن هم که ادعای گونه‌ای تقدس‌زدایی دارد، نتوانسته خود را از انسان‌هایی که این نقش را بر عهده دارند جدا کند.

ابن‌الدین حمیدی، قائم مقام سازمان بسیج اساتید کشور، به معرفی شهید ابومهدی المهندس که در ایران کمتر دیده شده پرداخت و درباره شهید سلیمانی گفت: ایشان یک پاسدار و افتخار پاسداران بود و در هر سه جهاد اصغر، جهاد کبیر و جهاد اکبر موفق عمل می‌کرد. شهید حاج قاسم سلیمانی هیچگاه در جای ریاست نمی‌نشست و این سیطره را که بر جمعیتی سلطه وارد کند برای خود قائل نمی‌‎شد.

سیدعلی روحانی، دانشیار دانشگاه هنر تهران، با بیان اینکه مفهوم دراماتیک بر اثر سینمایی موثر است، گفت: پرداختن به این موضوع هم اثر آسیب‌شناسانه و هم اثر ایجابی دارد. ما در جامعه خود قهرمان کم نداریم ولی نمی‌توانیم از آن‌ها در سینما استفاده کنیم اما در کشورهای اروپایی از شخصیت‌های عادی قهرمان سینمایی می‌سازند.

سلیمانی، هنرمندانه زندگی کرد

مهدی فخرالدین، بازیگر و مستند ساز لبنانی، با بیان اینکه فرماندهی شهید سلیمانی هنری بوده و او هنرمندانه زندگی می‌کرد، گفت: شهید سلیمانی به یکباره ظاهر شد و به شهادت رسید، بعد از شهادت ایشان دنیا نیز یک باره دچار دگرگونی شد. شهید سلیمانی در زمینه هنر به ویژه سینما که ستون اصلی هر فرهنگی است نیز بسیار تاثیر گذار بوده است.

وی افزود: بازیگری که می‌خواهد نقش شهید سلیمانی را ایفا کند باید مسلمان باشد و شخصیت شهید سلیمانی را نیز درک کند. چون سردار سلیمانی انباری از احساسات بود و بازیگر نقش او نیز نیز باید اینگونه باشد.

وی درباره نویسندگی کارهای هنری با محوریت شهید سلمانی خاطر نشان کرد: شهید سلیمانی مکتب هنری که ایجاد کرد از مکتب کربلا و حضرت عباس(ع) سرچشمه می‌گیرد و نویسنده باید هدف او را نشان دهد تا قهرمان ماندگارتر شود.    

حاج قاسم سلیمانی همه ابعاد قهرمانی را داشت

به گزارش روابط عمومی دانشگاه سوره، رضا اسکندر، استاد دانشگاه هنرهای زیبای لبنان، با اشاره به این موضوع که تمامی افراد متواضع، مردمی هستند و شخصیت قهرمان در سینمای ایران، ایثارگر و صادق است، گفت: حاج قاسم سلیمانی همه ابعاد قهرمانی را داشت و خودش الگوی این نوع قهرمانی بود. هر که می‌خواهد در محور مقاومت تصویر برداری کند، باید جنبه‌های انسانی را در نظر بگیرد.

اسکندر ادامه داد: در حال حاضر جبهه مقابل بر حسب جنگ نرم برای تزریق اطلاعات غلط و مشکلات اخلاقی جلو می‌رود و مجبور به ساختن قهرمان است اما شخصیت‌هایی مانند سردار سلیمانی و مقام معظم رهبری را که صادق و خالصانه کار می‌کنند را نمی‌توانند حذف و یا تحریف کنند. ما برای الگوسازی به پرداختن این شخصیت و اسطوره‌ها نیازمند هستیم تا بر اساس آنها فرهنگمان مطرح و شناخته شود و باید از خودباختگی در برابر سینمای بیگانه جلوگیری کنیم تا متضرر نشویم.

قهرمانان، تجسم ارزش‌ها هستند

علاء حسن، مدیر آموزش در مرکز آموزش رسانه اتحادیه رادیو و تلویزیون اسلامی لبنان، گفت: در جهان سکولار احساس شد انسان به یک الگو و قهرمان نیاز دارد به همین خاطر قهرمان‌های تقلبی، مانند سوپرمن و... ساخته شدند. تجسم ارزش‌ها را نمی‌شود همیشه به صورت فکر بیان کرد و گاهی نیاز به نشان دادن به مخاطب است که این از علل نیاز به قهرمان است.

وی افزود: برای ارائه دادن قهرمان ابتدا باید نظام ارزشی ارائه داده شود و در ادبیات، این ارزش سازی ایجاد و پیاده‌سازی شود و هیچ گاه نمی‌توان غیر از معصومین یک شخصیت را برای الگو معرفی کرد که تمام ابعاد را در خود داشته باشد.

سردار سلیمانی تجلی اسطوره مدرن

اصغر فهیمی‌فر، دانشیار دانشگاه تربیت مدرس، به تعریف اسطوره پرداخت و گفت: اسطوره‌ها در جهان مدرن تنها جنبه هستی‌شناسی ندارند و بلکه با همه ساحات نیز ارتباط برقرار می‌کنند؛ پیشینه تاریخی ما مملو از اسطوره‌هاست و امروز شهید سلیمانی یکی از قهرمانان مدرن دینی- اخلاقی ما محسوب می‌شود.

وی درباره اساطیر مدرن افزود: اساطیر مدرن معطوف به عمل ماست و مبنای اسطوره‌های مدرن هستند و ایدئولوژی این فرهنگ روشنگری است، شهید سلیمانی یک تنه در مقابل این جهان اسطوره‌ای ایستاد او اسطوره مدرنی است که ویژگی اصلی ایشان جانبازی و ازخود گذشتگی است.

فهیمی‌فر خاطرنشان کرد: اسطوره‌ها نیازمند فرهنگ‌های پیشرو هستند و شهید سلیمانی خروجی فرهنگ پیشرو ایرانی-اسلامی است.

شهریار زرشناس، معاون پژوهشی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، دو ویژگی سردار سلیمانی را برشمرد و گفت: نخستین ویژگی این است که شهید سلیمانی شخصیتی انقلابی، نظامی، دیپلماتیک بود و این ویژگی برجسته برگرفته از مکتب سلیمانی است، چون تاکنون هیچ شخصیتی نتوانسته هر سه وجه را داشته باشد.

وی افزود: شهید سپهبد سلیمانی، ترکیبی شگفت انگیز و بدیع از یک انقلابی نظامی دیپلماتیک بود؛ نخستین بار در جهان بود که یک نظامی ضمن تبعیت از رفتارهای دیپلماتیک همچنان یک انقلابی ماند و ثمره این ترکیب بدیع از شهید را همواره در جنگ سوریه شاهد بودیم. ویژگی دوم شهید سلیمانی معرفی به عنوان نماد اسلام و ایران است و این اتفاق غرورآفرین به عنوان یکی از حوادث شگفت‌انگیز تاریخ معاصر همچنان ماندگار خواهد بود.

زرشناس خاطر نشان کرد: در طول تاریخ شاهد تلاش‌های بسیار برای شکاف میان ایران و اسلام بودیم اما شخصیت و ویژگی‌های شهید سلیمانی با هوشمندی این شکاف و واگرایی را به همگرایی بدل کرد؛ تا جایی که این همگرایی پس از شهادت  نیز منجر به مشارکت چند میلیونی مردم در عزاداری و تشیع شهید سلیمانی شد، این مشارکت تنها متعلق به انقلابیون نبود بلکه ناشی از مشارکت تمامی طیف‌های سیاسی-عقیدتی بود.

وی ادامه داد: مردم از هر دیدگاه و خاستگاهی درخواست انتقام دارند، این‌ها نشان از تبدیل شدن سپهبد سلیمانی به عنوان غرور ملی نه در پرتو روایت ناسیونالیستی شبه مدرن از هویت ایرانی بلکه در پرتو روایت مبتنی بر انقلاب اسلامی و ولایت فقیه از هویت ایرانی است.

حاج‌ قاسم ‌سلیمانی، مرد مومن اقبال لاهوری است

راشد نقوی، کارشناس سیاسی پاکستانی، با بیان اینکه پیام اشعار لاهوری استقامت و مقاومت است، گفت: اقبال لاهوری در ظاهر تنها در مخالفت با استعمارگران انگلیسی شعر می‌گفت ولی در باطن و در حقیقت خواستار آزادی تمامی ملت‌های مسلمان از دست تمامی دولت‌های استعمارگر بود و او در اشعار خود بارها ملت‌های مسلمان را به مبارزه علیه استکبار و استعمار گران فراخوانده بود.

وی افزود: تصور انسان ایده‌آل و اسطوره‌ای در اشعار اقبال لاهوری نیز همچون نیچه، ارسطو، برگسان و دیگران وجود دارد و اقبال لاهوری از آن به نام مرد مومن یاد می‌کند.

نقوی خاطر نشان کرد: می‌توانیم به وضوح و آشکارا بگوییم که حاج‌ قاسم ‌سلیمانی همان خصوصیت‌های مرد مومن را دارد که در اشعار علامه اقبال لاهوری ذکر شده. خصوصیت‌هایی که در اشعار علامه اقبال لاهوری برای مرد مومن  ذکر شده است، همان خصوصیت‌های مجاهد فی سبیل‌الله است که در سوره مبارکه مائده، آیه شماره ۵۴ هم ذکر شده است.

امام علی (ع) شجاعت توام با بردباری

ماجد مرهج، رئیس گروه زبان فارسی دانشگاه واسط عراق، با بیان اینکه حضرت علی( ع) در شجاعت و تعقل ابعاد بزرگی را به جهانیان  ارائه دادند، گفت: تا اینکه در صورت به مثالی جهانی برای شجاعت، تعقل و خرد تبدیل شدند. حضرت علی (ع)، میان شجاعت و بردباری یک رابطه ایجاد کردند و این دو ترکیب شدند که این ویژگی‌ها برای مردان ناآشنا است.

 وی افزود: امام علی (ع)  شجاعت خود را برتر از تعقل قرار نداد، بلکه در بسیاری از جنگ‌ها این تعقل بود که حاکمیت داشت و با عزت نفس و گذشت از دیگران در جبهه‌های جنگ برخورد می‌کردند و در شخصیت ایشان بردباری و شجاعت متجلی شد و بزرگ مردی صبور بود که خود را از هوس و تکبر باز می‌داشت، سخاوتمند و بخشنده بود، همانگونه که خود می‌فرمایند: شجاع ترین مردم سخاوتمندترین آن‌هاست.

 اندیشه مقاومت مبتنی بر وحدت اسلامی است

محمد اخگری، استادیار دانشگاه صدا و سیما، به تعریف بازنمایی اندیشه‌های مقاومت در رسانه‌ها با توجه به مطالعاتشان پرداخت و گفت: نتایج نشان می‌دهد که برخی رسانه‌ها در حوزه مطبوعات بر اساس تحقیقات کیفی، اسرائیل را مظلوم و فلسطین را مقصر نشان می‌دهند و یک نمونه تحقیقی گونه‌های برخورد رسانه‌های اصلی، بحث بایکوت خبری است که در رسانه‌های غربی مخصوصا رسانه‌های در جریان، مورد بایکوت خبری قرار گرفتند.

اخگری خاطرنشان کرد:  وحدت اسلامی، مد نظر اندیشه مقاومت است و همانطور که دیدیم شهید سلیمانی به فکر نجات شیعه و سنی و همه مسلمین بود.

شیوه‌های ارتباطی سردار سلیمانی

امیدعلی مسعودی، دانشیار و مدیر گروه ارتباطات دانشگاه سوره، در مورد مکتب شهید سلیمانی توضیح داد و به عدم ارتباط گیری شهید حاج قاسم سلیمانی با دشمنان اشاره کرد و راجع به ارتباطات غیرکلامی از جمله فاصله فیزیکی، زبان بدن و ارتباط چشمی ایشان توضیح داد.

وی عکس‌های شهید سلیمانی را تحلیل  کرد و گفت: شهید سلیمانی از ارتباطات زبان شناسانه فوق العاده و صمیمانه ای برخوردار بودند و آن را به خوبی مدیریت می‌کردند. در تمامی تصاویر این شهید صلابت ایشان به چشم می‌خورد.

زبان حماسه یاد قهرمانان را زنده نگه می‌دارد

محمدحسن مقیسه، نویسنده و پژوهشگر گفت: شعر می‌تواند رنگ و بوی انقلاب اسلامی را داشته باشد و همان شور و حماسه رزمندگان و مدافعان حریم نبوی و علوی را در خواننده زنده کند، چنین شعری حماسی است.

وی افزود: البته شاعر آزاد است که در هر قالب و مضمونی که می‌خواهد، شعر بگوید و شعر سرایی دستوری نیست، اما من بر این باورم که آنچه گرمتر و گویاتر می‌تواند نام و یاد قهرمانان اسلام را در میانه میدان‌های سیاسی و اجتماعی زنده نگه دارد و به تهییج مردم و شور اجتماعی آنها منجر شود، شعر حماسی است.

بازتاب قهرمان در کتاب‌های مصور، انیمیشن و بازی‌های رایانه‌ای

حجت السلام محمدرضا زائری، با بیان اینکه تصویرسازی و نگاره به انتقال مفاهیم برای تمام سنین کمک بسیاری می‌کند، گفت: در ایران انگاره قهرمانان به صورت پی‌نما یا کمیک استریپ همچنان با آنچه در دیگر نقاط جهان همچون غرب فراوانی یافته تفاوت‌های بسیاری دارد اما می‌توان گفت با استفاده از خلاقیت و علم موجود در کشور می‌شود از پتانسیل‌های موجود نهایت بهره‌ را برد.

زائری همچنین افزود: قهرمان و اسطوره و روند ساخت آن‌ها ظرفیت زیادی برای انتقال مفاهیم و پیام به مخاطبین دارد، مخاطبینی که می‌توانند از کودک و نوجوان تا جوانان و میان‌سالان را در بر گیرد و هیچگونه محدودیت سنی برای خود قائل نباشد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از معضلات حوزه کمیک استریپ و موانع جدی آن عدم حمایت‌های مالی سازمان‌های مربوطه و مناسب برای این امر است که منجر می‌شود ساخت پروژه‌های این چنینی با موانع و دردسرهای زیادی مواجه شوند و در نتیجه ساخت و پرداخت این ماجراها به زمان دیگری موکول و یا به صورت کامل لغو شوند، البته هیچ‌گاه پیدا کردن یک منبع مالی موفق و همراه  غیرممکن نخواهد بود.

تبیین آموزه‌های مفهومی در اندیشه شهداء با بیان بصری

محسن سلیمانی، عضو هیات مدیره طراحان گرافیک ایران، با اشاره به جایگاه شمایل‌نگاری در تفکر شیعه، گفت: هنر خودآموخته مهم‌ترین نقش را به عنوان مکمل در کنار هنرهایی که به صورت آکادمیک اجرا می‌شوند را ایفا می‌کند.

وی افزود: یکی از برجسته‌ترین ظرفیت‌های انگاره و تصاویر در، درآمیخته شدن آن با خیال سازی هنری است که در کنار سایر عوامل کمک زیادی به انتقال مفاهیم می‌کند.

سلیمانی با اشاره به نمونه‌های متفاوت در ادیان و نگارش‌ها خاطرنشان کرد: حماسی‌ترین نمونه تجسمی، سیاه مشق‌ها هستند که ابتدا به صورت تمرین رواج داشتند اما امروزه به عنوان یک سبک و هنر تفکیک شده و کاملاً به نام و شهره مورد و استفاده قرار می‌گیرند.

نقاشی و اسطوره

احمد خلیلی‌فرد، عضو هیات علمی دانشگاه سوره، با بیان اینکه هر شخص با توجه به ویژگی‌های برجسته‌ای که دارد تبدیل به نماد، اسطوره و قهرمان می‌شود، گفت: افراد قهرمانان و اسطوره‌ها را الگوی خویش قرار  می‌دهند چراکه چشمان آنها را  رو به حقایق باز و روحیه نبرد حق با باطل در قهرمانان نمود پیدا می‌کند و در این جامعه که مملو از قهرمان اسطوره‌ای است خوبی‌ها و روحانیت نیز پدیدار می‌شود.

 وی افزود: سردار سلیمانی یکی از شخصیت‌های برجسته و اساطیری در تاریخ معاصر به شمار می‌رود به واسطه معرفت دیداری تصاویر مجسمه نگارگری و سایر رشته‌های هنری و تجسمی به تمامی دوستدارانش شناسانده شد و همین امر گواه این مدعاست که هیچگاه نباید اهمیت رشته‌های این چنینی کم شود.

شهادت سردار سلیمانی، یکی از بزرگترین حادثه‌های رسانه‌ای

احمد عباس المنصوری، سردبیر مجله دانش ذهنی عراق، گفت: ما در مرحله‌ای از زندگی تصمیم می‌گیریم که در راه حق باشیم یا در راه باطل اما پیروان در این ورطه دو قسمت می‌شود پیروان رهنمود پیغمبران و گروه دوم آنان که از این رهنمودها سرپیچی کردند.

وی با بیان این که یکی از بزرگترین حادثه‌های رسانه‌ای شهادت سردار سلیمانی و شهید ابومهندس بود، افزود: نقش رسانه در زندگی مردم روز به روز عمیق‌تر و مهم‌تر می‌شود حکومت‌هایی به واسطه حضور رسانه از سال ۲۰۰۳ میلادی به واسطه همین امر دگرگون شدند؛ رسانه‌ها را می‌بایست زینبی کنیم و این دقیقا موضوع و تعبیری است که برای غرب ناآشنا و غریب است اما ما می‌توانیم به عنوان شیعه از زینبی شدن رسانه‌ها بهره ببریم چرا که حوادثی چون کربلا هنوز در دل‌ها زنده هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار فرهنگ