۱۵ هزار تن نهاده دامی به استان همدان اختصاص یافت

همدان- ایرنا- رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان از اختصاص ۱۵ هزار تن نهاده دامی به دامداری های استان خبر داد و گفت: این سهمیه مختص دام های سبک و سنگین غیرصنعتی است.

منصور رضوانی جلال روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این سهمیه شامل ذرت، جو و سویا است که به صورت کنستانتره و نهاده در اختیار دامداران استان قرار می‌گیرد.

او تاکید کرد: این میزان نهاده مختص دام های سبک و سنگین سنتی است و دامداری های صنعتی باید از طریق سامانه «بازارگاه نهاده های دامی» خوراک مورد نیاز خود را تهیه کنند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه این سهمیه تنها نیمی از نیاز دام های استان را تامین می‌کند، گفت: تامین نهاده ها در سامانه بازارگاه به روال عادی بازگشته و از مشکلات این سامانه کاسته شده اما هنوز در بخش حمل و نقل محموله ها مشکلاتی وجود دارد.

رضوانی جلال خاطرنشان کرد: در این راستا دادستانی، دستگاه های نظارتی و معاونت پیشگیری از مفاسد اقتصادی نیروی انتظامی وارد عمل شده اند تا موانع ارسال محموله نهاده‌های دامی برداشته شود.

او از بهبود وضعیت مرغداری های استان از نظر خرید نهاده خبر داد و افزود: خوراک مورد نیاز این واحدها از طریق سامانه بازارگاه در اختیارشان قرار می‌گیرد.

به گزارش ایرنا، سال گذشته بود که عرضه جو، ذرت و کنجاله سویا به سامانه بازارگاه نهاده های کشاورزی منتقل شد تا چوب دلالی را از لابه لای چرخ خوراک دام و طیور بردارد و تغذیه ارزان و آسان را به مرغداران و دامداران برساند.

این سامانه به رغم چشم انداز عالی با مشکلاتی همچون کافی نبودن سهمیه نهاده به دامداران و مرغداران و تاخیر در ارسال محموله ها روبروست که نارضایتی تولیدکنندگان را به دنبال داشت.

بی میلی مرغداران برای جوجه ریزی، کمبود گوشت مرغ و افزایش بی رویه قیمت این فرآوره در روزهای گذشته را می توان ناشی از همین کم و کاستی های سامانه بازرگاه دانست. 

استان همدان دارای یک میلیون و ۷۲۹ هزار راس دام سبک و سنگین است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها