پاکستان سامانه جدید پرتاب موشک هدایت شونده را آزمایش کرد

اسلام‌آباد - ایرنا - ارتش پاکستان روز پنجشنبه همزمان با تداوم تنش‌های مرزی با هند اعلام کرد: ارتش سامانه جدید پرتاب موشک‌های هدایت شونده موسوم به «فتح-۱» را با موفقیت آزمایش کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از بیانیه روابط عمومی ارتش پاکستان، سامانه بومی پرتاب موشک فتح یک قادر است کلاهک‌های معمولی را تا برد ۱۴۰ کیلومتر به نقطه هدف شلیک کند.

در این بیانیه آمده است: آزمایش موفقیت آمیز سامانه فتح-۱ موجب تقویت توانمندی ارتش پاکستان برای هدف قرار دادن دقیق اهداف در عمق خاک دشمن می‌شود.

این دومین آزمایش تسلیحاتی پاکستان طی هشت روز گذشته است. نیروی دریایی این کشور دهم دیماه از آزمایش موفقیت آمیز سامانه دفاع موشکی زمین به هوا توسط بخش پدافند هوایی خود خبر داد.

به رغم تلاش‌های دوجانبه و بین المللی برای کاستن از تنش‌های میان پاکستان و هند به عنوان تنها قدرتهای هسته‌ای جنوب آسیا، روابط این دو همسایه ناسازگار همواره شاهد تنش‌ها و اختلافات شدید سیاسی و مرزی بوده و این اختلاف‌های کهنه که از سال ۱۹۴۷ تاکنون بر روابط دو کشور سایه انداخته است، تاکنون باعث شده که هند و پاکستان سه بار وارد جنگ تمام عیار شوند.

پاکستان که هند را تهدیدی بالقوه و همیشگی برای امنیت خود می‌داند، سعی می‌کند پا به پای هند توان نظامی خود را تقویت کند و بر اساس گزارش موسسه‌های مطالعات و تحقیقات بین المللی، حتی در برخی زمینه‌ها از جمله در زمینه ساخت سلاح‌های هسته‌ای و موشک‌های پیشرفته، سعی کرده از هند پیشی بگیرد. 

پاکستان در زمینه تولید موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای به موفقیت‌های زیادی دست یافته است.

این کشور انواع موشک کروز «بابر» را در اختیار دارد که از زمین و دریا به سمت هدف شلیک می‌شوند. همچنین به تازگی پیشرفته‌ترین مدل موشک کروز با نام «رعد» نیز در اختیار ارتش این کشور قرار گرفته است که قابلیت شلیک از جنگنده به سمت هدف را دارد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار جهان