سازمان عفو بین‌الملل، ترامپ را مروج و محرک خشونت دانست

تهران - ایرنا - «سازمان عفو بین‌المللی» سخنان و اقدامات «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای نپذیرفتن نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری این کشور با ادعای تقلب که منجر به یورش هوادارنش به ساختمان کنگره آمریکا شد، «تحریک به خشونت» توصیف کرد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از تارنمای این سازمان، «باب گودفلو» مدیر اجرایی موقت بخش ایالات متحده این نهاد حقوق بشری گفت: خودداری ترامپ از فراهم کردن مقدمات انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در کشورش، حقوق بشر، امنیت همگانی و حکومت قانون را در معرض خطر بزرگی قرار داده است.

گودفلو افزود: استقبال رئیس جمهوری کنونی (که دوره اش در ۲۰ ژانویه/اول بهمن ماه به پایان می‌رسد) از گروه‌های برتری‌طلب سفیدپوستان و افراط‌گرا، موجب افزایش هرج و مرج و خشونتی شده که شاهد آن در واشنگتن بودیم.

مدیر سازمان عفو بین الملل در باره یورش طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا نیز گفت: ما در سراسر جهان شاهد پیامدهای وخیم انتشار اطلاعات نادرست و تحریک به خشونت‌نژادی یا سیاسی توسط مقام‌های دولتی برای باقی ماندن در قدرت هستیم. روز حسابرسی برای ایالات متحده فرارسیده است. ترامپ بارها خشونت، بی‌نظمی و بی‌قانونی هوادارانش را تشویق کرده است، اما اینها نمی‌تواند اقدامات یک رهبر باشد، بلکه مربوط به یک فرد تحریک کننده است. همه مقام‌های آمریکا باید سخنان رئیس جمهوری کشورشان را محکوم کنند.

نشست مشترک کنگره آمریکا به ریاست «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری چهارشنبه شب و تنها ساعتی پس از سخنرانی ترامپ، آغاز شد. اما در همان ساعات اولیه، با یورش طرفداران ترامپ به ساختمان این نشست، نمایندگانی که در حال تایید آرای «الکترال کالج» بودند، وحشت زده شدند .

نشست مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای شمارش آرای گزینشگران انتخابات ریاست جمهوری که با شورش و یورش هواداران ترامپ به داخل ساختمان کنگره متوقف شد، واکنش‌های بین‌المللی در پی داشت و بسیاری از سران و مقامات عالی جهان ضمن سرزنش اقدام ترامپ و هوادارانش در به راه انداختن شورش، نسبت به وقایع واشنگتن ابراز نگرانی کردند.

با هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره و تلاش برای ورود به ساختمان شمارش آرای الکترال کالج، تمام درهای اتاق‌ها و تالارهای کنگره قفل شد و نیروهای امنیتی با شورشیان درگیر شدند. در تیراندازی‌ها درجریان این شورش، دست‌کم چهار نفر کشته و دهها تن زخمی شدند، که تعدادی از آنها پلیس هستند. دست کم ۵۳ نفر هم در جریان شورش بازداشت شدند.

«جو بایدن» رئیس جمهوری منتخب در پی هجوم حامیان ترامپ به ساختمان کنگره و متوقف شدن نشست مشترک نهاد عالی قانونگذاری ایالات متحده، با تاکید بر اینکه هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره، شورش است نه اعتراض، گفت که مردم دنیا و حتی فرزندان ما که این صحنه‌های دردناک و نمایش افتضاح را در پایتخت آمریکا می‌بینند، چه می‌گویند. وی خطاب به ترامپ گفت که دیگر بس است.

بایدن در نخستین نطق تلویزیونی خود پس از شورش طرفداران ترامپ و تسخیر ساختمان کنگره آمریکا که مشغول شمارش آرای گزینشگران و اعلام پیروزی او بودند، این شورش را افتضاح خواند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان