نماینده مجلس:دهکده تولید مالت در چهارمحال و بختیاری ایجاد شود

شهرکرد -ایرنا- رییس کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحث ارزش افزوده محصولات کشاورزی گفت: تنها کارخانه مالت‌سازی صنعتی کشور در شهر هفشجان ظرفیت تبدیل شدن به دهکده مالت را دارد.

سید جواد ساداتی‌نژاد روز پنجشنبه در دیدار از کارخانه مالت‌سازی صنعتی هفشجان شهرستان شهرکرد افزود: سالانه در کشور به بیش از ۱۵۰ هزار تن مالت نیاز است که این مجموعه به عنوان تنها واحد تولید مالت کشور ۲۰ هزار تن از این محصول را تولید دارد.

وی گفت: تامین ۱۲۰ هزار تنی مالت مورد نیاز کشور ، توسعه این کارخانه را ضروری کرده است که باید می‌توان با جذب  سرمایه‌گذار یک دهکده مالت در این منطقه ایجاد کرد.

به گفته وی، این کارخانه به عنوان یک الگو و همچنین یک دهکده برای گردشگری منطقه می‌تواند مطرح باشد.

ساداتی‌نژاد با اشاره به اینکه این کارخانه با استفاده از ظرفیت بومی منطقه و داخل کشور تاسیس شده و در حال تولید است، افزود: این کارخانه در معاونت علم و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی قابل حمایت است.

به گزارش ایرنا، کارخانه تولید مالت هفشجان در زمینه تولید پودر مالت، عصاره مالت، مالت تیره، پودر عصاره مالت و پودر جوانه گندم و دم‌نوش فعالیت دارد.

مالت،دانه جو جوانه‌زده فراوری شده است که بر اثر حرارت، رست (برشته شده) و به رنگ تیره تبدیل می‌شود و از این محصول در تولید شیرینی، شکلات، ماء‌الشعیر و انواع نوشیدنی استفاده می‌شود.

نخستین کارخانه مالت‌سازی صنعتی کشور در شهر هفشجان در ۱۵ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری راه‌اندازی شده است و که این واحد تولیدی ظرفیت توسعه تولید تا ۲۴ هزار تُن مالت را دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها