ارزش ضایعات محصولات کشاورزی ایران ۴۰۰ هزار میلیارد ریال است

شهرکرد- ایرنا- عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع‌طبیعی و محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون ارزش ضایعات محصولات و تولیدات بخش کشاورزی در ایران سالانه ۴۰۰ هزار میلیارد ریال است که می توان با برنامه درست از این هدررفت جلوگیری کرد.

پرویز اوسطی روز پنجشنبه در نشست مشترک شورای بخش کشاورزی و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: ضایعات آب مصرفی در بخش کشاورزی سالانه ۱۳ میلیارد مترمکعب است.

وی افزود: بهره‌وری منابع آب، فاصله از نهاده‌محوری، ارتقای کمی و کیفی فناوری آب، رشد آبخیزداری، توسعه گلخانه‌ها و برنامه‌ریزی برای کاهش ضایعات از مهم‌ترین نیازهای بخش کشاورزی کشور به‌شمار می‌رود.

اوسطی به وابستگی ۹۰ درصد تولیدات بخش کشاورزی کشور به منابع آبی اشاره و تصریح کرد: هم‌اکنون ۶۰۰ دشت کشور به‌ گِل‌ و شوری رسیده است.

وی جهش در آبخیزداری چهارمحال و بختیاری را ضروری برشمرد و یادآور شد: این استان می‌تواند به‌عنوان استان پایلوت کشور در توسعه باغات دیم تبدیل شود.

ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای‌عالی آب اظهار داشت: توسعه گلخانه‌ها و کشت گیاهان دارویی در این استان باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی گفت: تراز تجاری بخش کشاورزی ایران ۱۵ میلیون دلار است که نسبت به سایر کشورهای دنیا بسیار اندک و ناچیز است.

اوسطی تاکید کرد: کشاورزی علمی و صنعتی همراه با افزایش تولید و ارزش افزوده از زمان کشت تا عرضه به بازار باید در سطح کشور مورد توجه جدی باشد.

وی افزود:اعمال تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی علیه جمهوری اسلامی ایران باعث شده است در سال‌های اخیر نگاه‌ها در سطح ملی از اقتصاد نفتی تغییر کند و توجه به بخش کشاورزی بیشتر شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع‌طبیعی و محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در همین راستا تغییر نگاه‌ها در الگوی توسعه کشور و توجه بیشتر به تولید و اشتغال‌زایی در بخش کشاورزی ضرورت دارد.

وی یادآور شد: متاسفانه در گذشته برخی از واحدهای صنعتی و کشاورزی در قالب اصل ۴۴ قانون اساسی به افرادی واگذار شد که اهلیت نداشتند، به‌همین منظور هم‌اکنون مجلس یازدهم در این خصوص به اهلیت سرمایه‌گذاران توجه جدی دارد.

وی سرمایه‌گذاری اقتصادی را کلیدواژه پایداری اقتصادی دانست و گفت: ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی بسیاری کشورها در حوزه تولید سرمایه‌گذاری می‌شود که این میزان در ایران ۱۰ درصد است.

به گزارش ایرنا، عضو و رییس کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی و به همراه رییس کمیسیون عمرانی و تعدادی از مسوولان، محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی را در سفر ۲ روزه به استان چهارمحال و بختیاری همراهی کردند.

محمدباقر قالیباف به همراه هیاتی از مجلس شورای اسلامی صبح چهارشنبه وارد استان چهارمحال و بختیاری شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها