پرتودهی گاما در شهرکرد ۵ میلیون  ماسک را پرتودهی کرد

شهرکرد- ایرنا- استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به اهمیت راهبردی کارخانه پرتودهی گاما در کشور گفت: کارخانه پرتو دهی گاما شهرکرد در دوران شیوع ویروس کرونا پنج میلیون قطعه ماسک را برای استفاده در کشور پرتودهی کرد.

اقبال عباسی روز پنجشنبه در آیین افتتاح رسمی سامانه پرتودهی هسته‌ای گاما در شهرکرد که از طریق ویدئو کنفرانس با دستور رییس‌جمهوری انجام شد، تاکید کرد: این پروژه یکی از مهم‌ترین، اساسی‌ترین و زیربنایی‌ترین کارخانه‌های چهارمحال و بختیاری با فناوری نوین است.
وی افزود: کارخانه پرتودهی گاما چند ماه از سوی متخصصان بومی مورد استفاده آزمایشی قرار گرفت.
عباسی تصریح کرد: علاوه بر عملکرد تاثیرگذار سامانه هسته‌ای پرتودهی گاما در بخش های بهداشتی، این کارخانه برای تولیدات کشاورزی، دارویی و پزشکی اثرگذاری مطلوب و قابل‌توجهی دارد.
وی یادآور شد: این طرح در پرتودهی محصولات کشاورزی، افزایش ماندگاری و بالا بردن عمر مصرف موادغذایی مانند سیب‌زمینی، بادام و انواع سردرختی‌ها نقش‌آفرینی می‌کند.
استاندار چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: به‌عنوان نمونه برخی کشورهای خارجی میوه پرتقال را پرتودهی و سپس ۶ ماه تا یک‌سال بعد به بازار عرضه می‌کنند.
وی گفت: سامانه هسته‌ای پرتودهی گاما یک زیرساخت اساسی برای کارآفرینی و کارآفرینان به‌شمار می‌رود.
عباسی تاکید کرد: در منطقه ویژه اقتصادی چهارمحال و بختیاری ۴۰۰ واحد تولیدی سلولزی و ۴۰۰ کارخانه بسته‌بندی راه‌اندازی و همگی از توان سامانه هسته‌ای پرتودهی گاما بهره‌مند می‌شود.
وی افزود: با راه‌اندازی این طرح می‌توان تمامی کالاها، تولیدات و محصولات را پرتودهی و سپس به بازار عرضه کرد.
به گزارش ایرنا، برای راه‌اندازی این سامانه ۲ هزار میلیارد ریال به ارزش روز سرمایه‌گذاری شده و این در حالی است که این مرکز سالانه ۱۰۰ میلیون دلار برای کشور صرفه‌جویی ارزی دارد.
سامانه پرتودهی گاما به‌مدت یک سال زیر نظر سازمان انرژی اتمی ایران دوره آزمایشی خود را طی کرده است و امروز به.صورت رسمی بهره‌برداری شد.
در آیین چهلمین برنامه افتتاح جهش علاوه‌بر طرح پرتودهی گاما در شهرکرد، تولید واکسن تب برفکی و واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان البرز، کارخانه نوآوری استان فارس و کارخانه نوآوری استان خراسان رضوی با مجموع ارزش سرمایه‌گذاری چهار هزار و ۵۲۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی هفت هزار و ۱۵۰ نفر به‌طور همزمان به دستور رییس‌جمهوری بهره‎برداری شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها