شافعیان نقش تاثیرگذاری در تقویت وحدت مذاهب اسلامی داشته‌اند

سنندج - ایرنا - نماینده ولی فقیه در کردستان گفت: خدمات شافعیان در گستره ایران اسلامی زمینه‌های بسیاری داشته که مهمترین آن تقویت وحدت بین مذاهب به شمار می‌رود.

 به گزارش ایرنا، حجت الاسلام عبدالرضا پورذهبی روز پنج‌شنبه در همایش شافعیان در گستره تمدن ایران اسلامی اظهار داشت: موضوع مهمی که این همایش به آن اختصاص دارد، سه مقوله شافعیان، ایران و اسلام است.

وی با بیان اینکه در همین سه موضوع می‌توان علمایی را از پیروان فرقه و مکتب شافعی بر شمرد که تاثیر بسیاری را در ایران اسلامی داشتند، افزود: از جمله این افراد مسلم بخاری بوده که در شرق زندگی می‌کرد و متاثر از نظرات امام شافعی  است و کمی این طرف‌تر حاکم نیشابوری هم کتاب نفیس و قوی دارد.

نماینده ولی فقیه در کردستان اضافه کرد: در سمنان علاءالدوله سمنانی در عرفان و نگاه صوفیانه تسلط داشته است و در شهر ری هم شخصیتی به نام ابراهیم خواص را داشته‌ایم که از رجال بزرگ شافعی مذهب است.

حجت الاسلام پورذهبی بر لزوم توجه به نکات وحدت‌بخش در جامعه اسلامی و بین مذاهب مختلف تاکید کرد و گفت: نزدیکی عقاید و افکار پیروان شافعی تا آنجا بوده است که بسیاری از آنها در بیشتر زمان‌ها شیعه معرفی شدند.

وی یادآور شد: فقه شافعی در تاریخ، حدیث، رجال و تصوف نگاه ملایمی داشته است که این تمایلات  تقریب بین شیعه و مذهب شافعی را موجب شده است.

۴۰ مقاله در محورهای مختلف که بیشتر آنها در حول محور همگرایی مذاهب اسلامی است به همایش امام شافعی ارسال شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها