کارخانه نوآوری، تحقق مطالبه دیرین فن‌آوران

مشهد- ایرنا- با افتتاح کارخانه نوآوری در مشهد خواسته چندین ساله گروه‌های دانش‌بنیان، استارتاپها و شتاب‌دهنده‌ها جامه عمل به خود پوشید و فضایی برای تبدیل ایده به محصول در مشهد راه‌اندازی شد.

استارتاپها و نخبه‌های جامعه نقش مهمی در کارآفرینی و شکوفایی جامعه در بخش‌های مختلف دارند اما اغلب این قشر نخبه از امکانات لازم و بویژه مکان برای تبدیل ایده‌های خلاقانه خود به محصول محروم هستند.
کارخانه‌های نوآوری نیز مکانی برای عملیاتی کردن ایده‌های نوآور و خلاق است و طبق تاکید رییس جمهوری باید در هر استان دستکم یک کارخانه نوآوری فعال شود و بر این اساس امروز در چهلمین ویژه برنامه "پنجشنبه‌های افتتاح" دو کارخانه نوآوری در شهرهای مشهد و شیراز افتتاح شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم افتتاح ویدئوکنفرانسی این دو کارخانه، گفت: کارخانه های نوآوری  و پارک های فناوری فضای کشور را علمی می کند و باعث می شود سلسله حرکت دانشگاهی قطع نشود.
وی افزود: با رشد نوآوری به یک اقتصاد پربار و اقتصاد پاک می‌رسیم و می‌توانیم کشور را از نظر علمی و فناوری بی‌نیاز کنیم، بعد از ایمان که بالاترین قدرت و قدرت فرهنگی ماست، شاید هیچ قدرتی بالاتر از قدرت علمی و فناوری نباشد. این قدرت در همه زمینه‌های دفاعی، اقتصاد و توانمندسازی کشور برای رفاه مردم نقش اساسی دارد و حرف اول را می‌زند.
رییس جمهوری ادامه داد: تا پایان دولت فرصت‌هایی برای افتتاح‌های بیشتر شرکت‌های دانش‌بنیان و کارخانه‌های نوآوری و فناوری وجود دارد.
حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به افتتاح کارخانه نوآوری در مشهد گفت: اقدام مهم و ارزشمندی در شهر مشهد انجام شده، تبدیل کارخانه قدیمی به کارخانه نوآوری به جای برج سازی اقدام مهمی است و شهرهای ما باید به سوی شهرهای هوشمند حرکت کنند.
مشهد، قطب نوآوری شهری کشور
شهردار مشهد نیز در خصوص کارخانه نوآوری مشهد در جمع خبرنگاران گفت: از حدود سه سال قبل تفاهمنامه احداث کارخانه نوآوری با معاونت علمی رییس جمهوری منعقد شد و از یک و نیم سال قبل کار تجهیز این کارخانه در مشهد آغاز شد.
محمد رضا کلائی افزود: مقرر شد کارخانه قدیمی کوکاکولا در مشهد به کارخانه نوآوری تبدیل شود و ۱۰۰ میلیارد تومان برای بازسازی این کارخانه قدیمی هزینه شد.
وی ادامه داد: هدف این است که کارخانه نوآوری مشهد به قطب نوآوری شهری کشور تبدیل شود و محصولات نوآور را به سراسر کشور صادر کنیم.
شرکتهای نوآور، بزرگترین شرکتهای دنیا در گردش مالی
شهردار مشهد گفت: امیدواریم در این کارخانه با حضور شرکتهای نوآور و متخصصان جوان، رونق تولید را شاهد باشیم.
وی افزود: نیمی از ظرفیت این کارخانه برای تولید محصولات فن‌آورانه در حوزه مدیریت شهری به کار گرفته می‌شود که اشتغالزاست.
کلائی ادامه داد: نیمی دیگر این ظرفیت نیز به شرکتهای نوآور به صورت عمومی واگذار می‌شود و بیش از پنج هزار اشتغال غیرمستقیم در این حوزه ایجاد می‌شود.
وی گفت: وارد مرزهای تولید مبتنی بر دانش شده ایم، بزرگترین شرکتهای دنیا در گردش مالی شرکتهای نوآور هستند، امیدواریم این کارخانه در افزایش تولید ناخالص اثرگذار باشد.
حمایت از افکار و اندیشه‌های نوآور
رییس شورای اسلامی شهر مشهد نیز چندی پیش، توجه به تحقیقات علمی و رویکرد دانش‌محور برای حل مشکلات شهری را از ‌موضع گیری‌های اساسی این شورا دانست و گفت: در این خصوص ۱۰۰ میلیارد تومان برای احداث کارخانه نوآوری اختصاص داده شد.
محمدرضا حیدری افزود: شهرداری مشهد تنها شهرداری در کشور است که به‌طور مستقیم به حوزه حمایت از فناوری‌ها و دانش بومی و کمک به تجاری‌سازی و رونق ایده‌ها و خلاقیت‌های جوانان کشور ورود کرد و  با تامین منابع لازم موضوع احداث کارخانه نوآوری را در دستور کار قرار داد.
وی ادامه داد: این کارخانه در یکی از بهترین نقاط شهر که از نظر تولید منافع اقتصادی برای شهرداری می‌توانست منشأ اثرات بسیار باشد، احداث شد و شهرداری مشهد با صرف‌نظر کردن از منافع زودگذر مالی تصمیم به راه‌اندازی این کارخانه گرفت. 
حیدری گفت: این کارخانه فضایی برای حمایت از جوانان ایرانی در تولید ثروت از دانش و تبدیل پژوهش به منافع اقتصادی، تجاری ‌سازی افکار، خلاقیت‌ها و ایده‌های نوآورانه است.
وی افزود: در طراحی این کارخانه تمام فضاها و امکانات لازم تخصصی برای ارائه مشاوره، کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های فنی، دفاتر حمایت‌های مالی و حقوقی و فضای کار برای شرکت‌های نوپا که از نظر سرمایه راه‌اندازی کسب‌وکار خود دچار مشکل و محدودیت هستند پیش‌بینی‌شده ‌است.
رییس شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: با فعال شدن این کارخانه، نیازهای اساسی کلان‌شهر مشهد که روزبه‌روز بیشتر و گسترده‌تر می‌شود با همکاری شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان برطرف می‌شود و هرگونه بهانه از جوانان برای کار نکردن سلب می‌گردد چرا که تمام نیازمندی‌ها برای حمایت و راه‌اندازی کسب‌وکار تا رسیدن به مرحله تولید و ایجاد اشتغال در این کارخانه مهیا شده است. 
وی گفت: همچنین با ایجاد فضای مناسب برای حمایت از افکار و اندیشه‌های نوآور از مهاجرت جوانان خوش‌فکر، نوآور و ایده پرداز به پایتخت یا خارج از کشور پیشگیری خواهد شد.
ایجاد کارخانه نوآوری طی تفاهمنامه‌ای که در سال ۱۳۹۷ میان شهرداری مشهد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد گردید، پایه گذاری شد. کارخانه نوآوری در ویژه برنامه‌ "پنجشنبه‌های افتتاح" طی ارتباط ویدئوکنفرانسی با رییس جمهوری در مشهد بهره‌برداری شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها