۱۸ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۰۱
کد خبرنگار: 1188
کد خبر: 84177428
۰ نفر

برچسب‌ها

سنگ‌نگاره‌های تاریخی«تیمره"« ثبت جهانی می‌شود

خمین - ایرنا - رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خمین گفت: پرونده ثبت جهانی سنگ نگاره‌های «تیمره» تشکیل شده و مراحل پیگیری برای قرار گرفتن این اثر باارزش در فهرست جهانی با جدیت در دست انجام است.

️به‌گزارش روز پنجشنبه روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی، «علی مشهدی» افزود: تصمیم برای ثبت جهانی سنگ‌نگاره‌های تیمره در نشست اخیر با رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و فرماندهی یگان حفاظت شهرستان گلپایگان اخذ شده و قرار است هر ۲ استان مرکزی و اصفهان همکاری در این راستا داشته باشند.
وی اظهار داشت : با توجه گستره وسیع این سنگ‌نگاره‌های تاریخی و کثرت شمار این آثار تاریخی که در بین استان‌های همجوار اصفهان، مرکزی و لرستان قرار دارد تعامل و همکاری یگان حفاظت این استانها در حفاظت، از این آثار ارزشمند از اهمیت بالایی برخوردار است.
مشهدی ادامه داد: سنگ‌نگاره‌های تیمره با توجه به ارتباط با منظر طبیعی بکر منطقه و تنوعی که از نظر نقش دارد، قابلیت بالقوه برای ثبت جهانی دارد و زمینه‌ ثبت جهانی این اثر ارزشمند را همچون سنگ نگاره‌های «قوبوستان» در جمهوری آذربایجان امکان‌پذیر است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خمین بیان کرد: در این منطقه جدای از سکونتگاه‌های انسانی، بیش از ۲۱ هزار سنگ نگاره و چند کتیبه تاریخی مربوط به دوره‌های پیش از اسلام و دوره اسلامی شناسایی شده است.
مشهدی افزود: بررسی و پژوهش‌ میدانی صورت گرفته براساس پراکندگی مناطق دارای سنگ‌نگاره و نیز تنوع نقوش آن‌ها نشان‌دهنده ظرفیت نامگذاری و معرفی استان مرکزی به عنوان «پایتخت سنگ نگاره های ایران» است.
وی یادآور شد: یکی از مهمترین و کاملترین مجموعه سنگ‌نگاره کشور که در خمین قرار دارد، نمادها، کتیبه‌ها و سنگ‌نگاره‌های تاریخی منطقه تیمره است و این نگاره‌ها نشات از تجربیات عینی و باورهای اعتقادی و فرهنگی انسان‌های دوره باستان است و با مروری بر صفحه‌های صخره‌ای منطقه تیمره خمین در می‌یابیم که چگونه انسان‌های اولیه دانش و تجربه کسب شده خود را از طریق این نمادها به نسل‌های بعد از خود انتقال داده‌اند.
منطقه تیمره بخش وسیعی از خاک استان مرکزی در جنوب شرق شهرستان خمین و حد فاصل این شهرستان با شهرستان گلپایگان را دربر می‌گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

سرخط اخبار استان‌ها