گواهینامه مهارتی سازمان فنی و حرفه‌ای در ۷۰ کشور جهان معتبر است

سمنان- ایرنا- رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای گفت: گواهینامه مهارتی صادره از سوی این سازمان در ۷۰ کشور جهان از جمله کشورهای اروپایی معتبر است.

به گزارش ایرنا، علی اوسط هاشمی روز پنجشنبه در نشست با اصحاب رسانه در سالن اجتماعات فنی و حرفه‌ای سمنان ابراز داشت: آموزش فنی و حرفه‌ای تنها سازمانی است که گواهینامه‌های مهارتی ای که صادر می‌کند در عرصه بین‌المللی و جهانی پذیرفته شده و قابل قبول است.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای ادامه داد: آموزش مهارتی در سازمان فنی و حرفه‌ای براساس استانداردهای ایسکو ۲۰۰۸ ارائه می‌شود  که در جهان پذیرفته شده است.

وی بیان کرد: سالانه یک میلیون و ۶۰۰ نفر از آموزش‌های مهارتی سازمان فنی و حرفه‌ای استفاده می‌کنند و کسانی که پس از پایان دوره آموزشی در آزمون شرکت می‌کنند به شرط کسب نمره قبولی گواهینامه مهارت دریافت می‌کنند.

هاشمی یادآور شد: طبق برنامه ششم توسعه تا سال ۱۴۰۰ ایجاد یکهزار و ۵۰۰ مرکز جوارکارگاهی و بین‌کارگاهی در کنار مراکز صنعتی برنامه‌ریزی شده است و اکنون بیش از ۵۰۰ واحد جوارکارگاهی و بین‌کارگاهی ایجاد شده است.

وی بیان کرد: از آذر ٩٨ تا مرداد امسال ۲ هزار استاندارد جدید منطبق با تقاضای روز و حاصل رویش فناوری‌های جدید تدوین شد و برای اجرای استانداردها بخشی از کارگاه‌ها باید  تغییر کاربری داده شود و به سمت مشاغل نوین مانند ارایه آموزش در زمینه فناوری  اطلاعات تغییر کنند.

وی تصریح کرد: استاندارد آموزش‌های مهارتی برای رشته‌های مهارتی قابل ارائه در پنج هزار و ۴۰۰ مرکز آموزش فنی و حرفه کشور  در سال‌های قبل تدوین شد.

هاشمی خاطرنشان کرد: ۱۷ مرکز تخصصی آموزش مهارتی در کشور فعال است که بیشتر این مرکزها در استان البرز متمرکز است و تمرکزدایی این مراکز در دستور کار سازمان فنی و حرفه‌ای کشور قرار دارد.

وی یادآور شد: ایجاد ۴۵ مرکز تخصصی آموزش مهارت در نقاط مختلف کشور در حال طی روند اداری و نهایی شدن است.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای اظهار داشت: به منظور ارتقای کیفیت آموزش‌های مهارتی و الزام حضور برای برخی آموزش‌های مهارتی تلاش می‌شود تا این گروه آموزش‌ها از لحاظ محدودیت‌های کرونایی در گروه ۲ قرار بگیرد تا مشمول تعطیلی نشود.

وی از مراکز جوارکارگاهی و بین کارگاهی استان  سمنان شامل واحد شرکت آریاترانسفو در مهدیشهر و کلران در سمنان  و مرکز آموزش حرفه‌ای شرکت گاز، کارگاه آسانسور مرکز شهید سردار سلیمانی سمنان بازدید و مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی(tmc) در دانشگاه سمنان را افتتاح کرد.

سمنان یکی از استان‌های موفق در ارائه آموزش‌های مهارتی است و ۶۴۴ نفر از مهارت‌جویان این اداره کل نیمه نخست امسال در محیط‌کار واقعی و هشت‌هزار و ۲۲۵ نفر، با وجود شیوع کرونا، در بخش دولتی و مراکز غیردولتی استان آموزش‌های مهارتی فراگرفتند.

۲۸۶ مرکز فعال آموزش دولتی و غیردولتی فنی وحرفه‌ای در استان سمنان وجود دارد.

هاشمی رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور طی سفر سه روزه برای شرکت در آیین معرفی مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان سمنان و بازدید و افتتاح مراکز آموزش‌های مهارتی به این استان سفر کرد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها