ارزش تولیدات کشاورزی چهارمحال و بختیاری ۶۸ هزار میلیارد ریال است

شهرکرد- ایرنا- رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در این استان گفت: ارزش سالانه این میزان تولید ۶۸ هزار میلیارد ریال است.

عطاءالله ابراهیمی روز پنجشنبه در نشست مشترک شورای بخش کشاورزی و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی چهارمحال و بختیاری که با حضور رییس و اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، تاکید کرد: هم‌اکنون ۲۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی، ۳۴۲ هزار هکتار جنگل، یک میلیون و ۹۳ هزار هکتار مرتع در این استان وجود دارد.

وی افزود: سالانه ۹۳۸ هزار تن محصول زراعی، ۲۰۰ هزار تن تولیدات باغی و ۳۳۱ هزار تن شیلات و آبزیان در چهارمحال و بختیاری تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

ابراهیمی به وجود ۱۲ دشت با افت شدید سطح آب زیرزمینی در چهارمحال و بختیاری اشاره و تصریح کرد: بارگذاری بیش از حد بخش کشاورزی بر منابع آب زیرزمینی، از مهم‌ترین مشکلات این حوزه به‌شمار می‌رود.

وی نیاز کنونی آب در حوزه کشاورزی چهارمحال و بختیاری را بیش از یک میلیارد مترمکعب دانست و یادآور شد: از این میزان هم‌اکنون ۴۸۰ میلیون مترمکعب تامین و ۶۰۰ میلیون مترمکعب با کاهش مواجه است.

رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری سهم بخش کشاورزی در اشتغال استان را ۱۸ تا ۲۲ درصد برشمرد و اظهار داشت: در شرایط کنونی اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی و کاهش شدید صادرات در بخش‌های مختلف این سهم تا ۲۹ درصد افزایش داشته است.

وی گفت: در برنامه ششم توسعه کشور سرمایه‌گذاری برای ایجاد اشتغال سالانه ۲ هزار نفر در بخش کشاورزی چهارمحال و بختیاری پیش‌بینی شده است.

ابراهیمی تاکید کرد: در این برنامه برای ایجاد هر شغل در حوزه کشاورزی سه میلیارد ریال در نظر گرفته شده و میانگین منابع تسهیلات و در اختیار بخش کشاورزی استان در این مدت سالانه سه هزار میلیارد ریال بوده است.

وی افزود: یک‌هزار و ۹۸۷ طرح مصوب سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی استان به افزون‌بر ۱۴ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری به لزوم اجرای هشت طرح شاخص سرمایه‌گذاری در این استان اشاره و تصریح کرد: طرح توسعه ۱۵ هزار هکتاری زمین‌های کشارزی در اراضی زیردست سد بیدکان، خانمیرزا، دیناران اردل و امام‌قیس بروجن با ۱۲ هزار نفر اشتغال‌زایی نیازمند ۶ هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال اعتبار است.

وی یادآور شد: تکمیل ۲۷ طرح نیمه‌تمام، انتقال آب و توسعه باغات در زمین‌های شیب‌دار حوزه کارون چهارمحال و بختیاری با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی در سطحی به وسعت هشت هزار و ۲۱۵ هکتار و اشتغال‌زایی چهار هزار و ۷۸۰ نفر به یک‌هزار  ۳۷۴ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

ابراهیمی اظهار داشت: برای اجرای تقویت منابع بانک کشاورزی استان به ۱۵ هزار میلیارد ریال برای تامین تسهیلات سرمایه‌گذاری در طرح‌های تولیدی بخش کشاورزی شامل گلخانه‌ها، دام و طیور، گیاهان دارویی، شیلات و آبزیان و صنایع تبدیلی و تکمیلی نیاز است.

وی گفت: مطالعه، اجرا و تکمیل زیرساخت‌های مجتمع‌ها و شهرک‌های کشاورزی نیمه‌تمام در حوزه‌های دامداری، شیلات و آبزیان، قارچ خوراکی و گلخانه با اشغال‌زایی چهار هزار و ۴۹۴ نفر به یک‌هزار و ۴۰۱ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: ایجاد مرکز تخصصی تولید، تکثیر و بومی‌سازی دام سبک پُرتولید منطقه زاگرس و طرح اصلاح نژاد و گیاهان دارویی در غرب کشور نیازمند ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار است.

وی افزود: تکمیل طرح پرورش ماهی در قفس در دریاچه سد کارون۴ با ظرفیت سالانه ۴۰ هزار تن و اجرای طرح توسعه کشت گیاهان دارویی، توسعه باغات دیم در زمین‌های شیب‌دار و ایجاد زنجیره‌های تولید در چهارمحال و بختیاری جزو دیگر پروژه‌های شاخص به‌منظور سرمایه‌گذاری در استان به‌شمار می‌رود.

ابراهیمی پیشنهاد کرد: اجرای نظام قیمت‌گذاری، جلوگیری از نوسانات قیمت‌ها و افزایش قیمت نهاده‌های تولید و تجهیزات، افزایش سهم اعتبارات بخش کشاورزی استان متناسب با سهم این حوزه در تولید ناخالص داخلی، اولویت در تامین اعتبارات لازم برای پروژه‌های جهش تولید و اقتصاد مقاومتی، اصلاح قانون توزیع عادلانه آب، الزام وزارت نیرو به صدور پروانه بهره‌برداری ۳۳ طرح نیمه‌تمام حوضه زاینده‌رود، تقویت اعتبارات جاری و هزینه‌ای جهادکشاورزی، واقعی کردن سهم کمک بلاعوض دولت به طرح‌های سامانه‌های آبیاری نوین به میزان ۸۵ درصد، ایجاد نظام بهره‌برداری، تقویت تشکل‌های کشاورزی و حذف واسطه‌ها و دلال‌ها، ایجاد بستر و زمینه لازم برای توسعه تجارت الکترونیک کالاهای کشاورزی، ارتقای مشوق‌های سرمایه‌گذاری، رفع مشکلات مرتبط با اسناد مالکیتی، تخصیص بخشی از درآمدهای سدهای پایین‌دست برای حفاظت خاک و آبخیزداری حوضه‌های بالادست، تامین نیروی انسانی، رفع مشکلات مرتبط با خشکیدگی گونه‌های جنگلی و مرتعی حوزه زاگرس، توزیع منابع بانکی با توجه به پتانسیل‌های منطقه‌ای، تسهیل شرایط ورود بخش خصوصی در فرایند کاداستر و تقویت پست‌های قرنطینه‌ای می‌تواند در ارتقای کمی و کیفی بخش کشاورزی کشور و چهارمحال و بختیاری تاثیرگذار باشد.

رییس نظام مهندسی کشاورزی و منابع‌طبیعی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: هم‌اکنون چهار هزار و ۳۰۰ دانش‌آموخته بخش‌های مختلف کشاورزی در این سازمان عضویت دارند.

حبیب‌الله عالی‌انوری تصریح کرد: از این تعداد ۲ هزار و ۸۰۰ نفر بیکار  و با مشکلاتی مانند نداشتن اشتغال دایم و نبود بیمه مواجه هستند.

وی یادآور شد: اختصاص تسهیلات ارزان‌قیمت با دوران بازپرداخت بلندمدت از مهم‌ترین خواسته‌های اعضای نظام مهندسی کشاورزی و منابع‌طبیعی است که کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در تسهیل شرایط این مهم نقش اثرگذاری دارد.

به گزارش ایرنا، هم‌اکنون افزون‌بر ۶۷ هزار بهره‌برداری ثبت شده در بخش کشاورزی دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha