ستاد مردمی کرمانشاه بیش از ۱۸ هزار پرونده قضایی را ختم به سازش کرد

کرمانشاه- ایرنا- رییس کل دادگستری کرمانشاه به دستورالعمل قوه قضاییه برای حمایت از نهادهای مردمی در بحث صلح و سازش اشاره کرد و گفت: ستاد مردمی «مصلحین» استان در ۹ ماه سپری شده از سال‌جاری ۱۸ هزار و ۵۰۰ پرونده حل اختلاف را ختم به سازش کرده ‌است.

«پرویز توسلی زاده» روز پنجشنبه در دیدار تشکل های مردمی فعال در حوزه صلح و سازش استان با حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه که در سرسرای شهدای دولت استانداری کرمانشاه برگزار شد، افزود: سال گذشته از ۲ میلیون نفر جمعیت استان سه میلیون و ۸۰۰ بار به دادگستری ها و شعب آن مراجعه شده که بسیار نگران کننده است.

وی در ادامه با بیان اینکه همه می دانیم با صدور حکم نمی شود مشکلات را حل کرد، به برنامه قوه قضاییه برای حل اختلافات از طریق انجمن ها و نهادهای مردمی اشاره کرد و گفت: در این راستا در استان کرمانشاه یک ستاد مردمی به نام مصلحین  تشکیل شده که همه مردم می توانند برای مشارکت در پرونده ها به آن مراجعه کنند.

او پایگاه ستاد مصلحین را مساجد و پایگاه های بسیج محلات عنوان کرد و گفت: اکنون در همه شهرستان ها حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ نفر در این ستاد فعالیت می کنند و در ۹ ماه سپری شده از سال جاری توانسته اند ۱۸ هزار و ۵۰۰ پرونده را به سازش ختم کنند این در حالی است در مراکز رسمی شورای حل اختلاف دادگستری استان ۱۶ هزار پرونده ختم به سازش شده که اگر به هزینه های حل این تعداد پرونده دقت کنیم می بینیم ستادهای مردمی چقدر می توانند در حل اختلافات موثر باشند.

رییس کل دادگستری استان کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود به هزینه های هنگفت جرایم و اختلافات برای مردم و نظام اشاره کرد و گفت: گاهی برای وقوع یک قتل در روستایی ۲۰ خانوار از محل زندگی خود آواره می شوند و یا افراد باید پول های هنگفتی برای حل مشکل شان به وکیل بپردازند و از طرفی نظام هم از نظر امنیتی، تجهیزات، استخدام قاضی و کارکنان هزینه فراوانی بپردازد.  
سفر یک روزه رییس دستگاه قضا به کرمانشاه

به گزارش ایرنا؛ حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه در نوزدهمین سفر استانی خود امروز (پنجشنبه) وارد کرمانشاه شد و مورد استقبال نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه، استاندار و مقامات محلی قرار گرفت.

در این سفر یک روزه وزیر دادگستری و مقامات ارشد دستگاه قضایی، حجت الاسلام رییسی را همراهی می کنند.

هدف این سفر بررسی وضعیت دستگاه قضایی کرمانشاه و پیگیری مهمترین مشکلات مردم استان اعلام شده است.

حضور در نشست شورای اداری، دیدار با نهادها و تشکل های مردمی فعال در حوزه صلح و سازش، دیدار با نخبگان، دیدار با قضات، کارکنان و مسوولان قضایی و حضور در شورای قضایی استان از جمله برنامه‌های رییس قوه قضاییه در سفر به استان کرمانشاه است.

همچنین رییس کل دادگستری کرمانشاه پیشتر به خبرنگار ایرنا گفته است که برخی موضوعات مهم مانند پرونده واگذاری پالایشگاه کرمانشاه نیز در این سفر بررسی و تعیین تکلیف می‌شود.

استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه شامل ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان است.  

سرخط اخبار استان‌ها