۱۸ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۰۰
کد خبرنگار: 3081
کد خبر: 84177343
۰ نفر

برچسب‌ها

لوموند فرانسه، ترامپ را  رهبر آشوبگران توصیف کرد

تهران- ایرنا- روزنامه فرانسوی لوموند روز پنجشنبه نوشت: ترامپ، رئیس جمهوری مغلوب انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا پس از دو ماه تلاش واهی برای تغییر نتایج انتخابات به نفع خود؛ نهایتا با به تعلیق درآودن روند تایید پیروزی جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده، به شورش و خشونت متوسل شد.

به گزارش روز پنج شنبه ایرنا؛ روزنامه فرانسوی لوموند نوشت: دو هفته مانده به پایان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهور شکست خورده انتخابات ۲۰۲۰ ایالات متحده؛ اما او همچنان سرسختانه از پذیرش نتایج انتخابات آمریکا امتناع کرده و آنچه را که نتوانست طی دو ماه اخیر به طرق گوناگون از جمله توسل به سازوکارهای حقوقی بدست آورد؛ نهایتا با به دست گرفتن رهبری آشوبگران و شورشیان حامی وی، درصدد تعلیق روند تایید پیروزی جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده برآمد.

کنگره آمریکا ساعتی پیش (روز پنجشنبه به وقت تهران) رسما تایید کرد که جو بایدن با 306 رای الکترال ، چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا است. دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی و نامزد شکست خورده در انتخابات اخیر هم بلافاصله بعد از تایید جو بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا از سوی کنگره، دقایقی پیش و برای نخستین بار اعلام کرد که روز ۲۰ ژانویه کاخ سفید را برای مهیا کردن زمینه انتقال قدرت ترک می کند.

شب گذشته و تنها ساعتی بعد از پایان سخنرانی ترامپ نشست مشترک کنگره با ریاست مایک پنس آغاز شد اما در همان ساعات اولیه خبری نمایندگانی که در حال تایید آرای الکترال کالج بودند را به ترس و لرز انداخت و آن هجوم حامیان ترامپ به ساختمان کنگره بود.
توقف نشست مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای شمارش آرای گزینشگران انتخابات ریاست جمهوری که با شور و یورش هواداران دونالد ترامپ به داخل ساختمان کنگره متوقف شد واکنش‌های بین‌المللی را در پی داشت و بسیاری از سران و مقامات عالی جهان ضمن سرزنش اقدام ترامپ و هوادارانش در به راه انداختن شورش، نسبت به وقایع واشنگتن ابراز نگرانی کردند.
با هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره و تلاش برای ورود به ساختمانی که در حال شمارش آرای الکترال کالج بودند، تمام درهای کنگره قفل شد و نیروهای امنیتی در برابر شورشیان به صف کشیدند.
در تیراندازی ها درجریان این شورش، دست کم چهار نفر کشته و دهها نفر هم زخمی شدند.  که تعدادی از آنها از نیروهای پلیس هستند. دست کم 53 نفر هم در جریان شورش بازداشت شدند. تعدادی نیروی پلیس هم در این درگیری زخمی شدند.
با ورود حامیان ترامپ به ساختمان کنگره و متوقف شدن نشست مشترک کنگره، جو بایدن طی سخنانی با تاکید بر اینکه هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره، شورش است نه اعتراض گفت که مردم دنیا و حتی فرزندان ما که این صحنه های دردناک و نمایش افتضاح را در پایتخت امریکا می بینند، چه می گویند؟ وی خطاب به ترامپ گفت که دیگر بس است.
بایدن در نخستن نطق تلویزیونی خود پس از شورش طرفداران ترامپ و تسخیر ساختمان کنگره آمریکا که مشغول شمارش آرای گزینشگران و اعلام پیروزی او بودند، این شورش را یک افتضاح خواند.

کنگره پس از خروج شورشیان که با حضور نیروهای گارد ملی آمریکا و پلیس فدرال به حالت عادی برگشت، نشست خود را در ساعت ۸ شب چهارشنبه به وقت محلی از سر گرفت.

به این ترتیب،  جو بایدن برخلاف تلاش برخی طرفداران ترامپ در کنگره آمریکا، با کسب ۳۰۶ رای گزینشگران به طور رسمی به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا تایید شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

سرخط اخبار جهان