آیت‌الله مصباح یزدی همواره از ولایت فقیه دفاع ‌می ‌کرد

یزد- ایرنا- مدرس حوزه علمیه قم با اشاره به نقش روحانیان در رشد و تعالی جامعه اسلامی گفت: مرحوم آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی در طول عمر با برکت خود بدون هیچ واهمه‌ای ضمن دفاع از ولایت‌فقیه در برابر انحراف فرهنگی و اجتماعی نیز ایستادگی می کرد.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام مسعود عالی روز پنجشنبه در یادواره ۱۳۱ شهید روحانی و طلبه یزد در مدرسه علمیه کاظمیه مرکز این استان به رسالت روحانیان انقلابی در برابر مسایل انحرافی اشاره کرد و افزود: آن مرحوم رسالت دینی خود را در روشنگری جامعه و پاسخگویی به سووال و شبهه همواره در کمال صداقت و امانتداری انجام می‌داد.

وی با اشاره به اینکه ایستادگی در برابر مشکلات ، پیگیری حق و حقیقت در هر شرایطی جزو وظایف اصلی روحانیان و طلاب علوم اسلامی است، ادامه داد: دفاع از ولایت‌فقیه جزو سخت‌ترین امتحان به خاطر هجمه دشمن در شرایط کنونی است که آیت‌الله مصباح نقش خود را در این عرصه به خوبی ایفا کرد.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه برخی افراد در جامعه همواره سعی دارند با ایجاد شبهه، کم‌کاری‌های خود را متوجه نظام اسلامی و ولایت فقیه کنند، یادآور شد: آن مرحوم در این عرصه و آزمون سخت که حرکت در خط اصلی اسلام ناب محمدی (ص) بود، لحظه‌ای کوتاه نیامد.

عالی با اشاره به اینکه هنوز تبعیت نکردن برخی ها از ولی‌فقیه زمان که حجت عصر حاضر است ،ادامه دارد، یادآور شد: هر قدر به زمان انتخابات آینده ریاست جمهوری ایران در سال ۱۴۰۰ نزدیک تر می‌شویم، ایجاد شبهه بیشتر می‌شود و باید همواره دارای بینش و بصیرت در برابر مسایل مختلف جامعه باشیم .

چهارهزار منبر صلواتی در یزد

همچنین مدیرکل سازمان تبلبغات اسلامی یزد با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب‌ و آیت‌الله مصباح یزدی به اهمیت ترویج فرهنگ شهادت در جامعه اشاره کرد و گفت: به نیت چهار شهید استان چهار هزار منبر صلواتی توسط طلاب و روحانیان برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام علیرضا نجیمی در این یادواره با قدردانی از همکاری بخش‌های فرهنگی ، اجتماعی و همراهی روحانیان با فعالیت‌های مذهبی افزود: تاکنون جامعه روحانیت  استان در هشت سال دفاع مقدس  ۱۳۱ شهید طلبه و روحانی تقدیم انقلاب کرده است.

وی به اهمیت برگزاری دومین کنگره ملی چهار هزار شهید یزد در اوایل اسفند ماه ۱۳۹۹ و ترویج فرهنگ شهادت در استان اشاره کرد و گفت: تاکنون ۶ یادواره شهدای طلبه و روحانی استان برگزار شده  است و بدون شک باید این اقدام مهم همه ساله پیگیری شود.

به گفته نجیمی، قرائت چهار هزار ختم قرآن به نیت هر شهید از دیگر برنامه‌های فرهنگی کمیته روحانیان  دومین کنگره شهداست که با همکاری روحانیان و طبق برنامه برگزار  و ثواب آن نثار شهیدان می‌شود.

در این مراسم پس از اجرا برنامه مداحی و سرود از پوستر چهار هزار ختم کلام وحی و منبر صلواتی به یاد شهیدان رونمایی شد.

آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی عضو فقید مجلس خبرگان رهبری ، رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) ،عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به دلیل بیماری، عصر جمعه ۱۲ دی سال ۱۳۹۹ دار فانی را وداع گفت.  

رهبر معظم انقلاب در پیامی از آیت الله مصباح به عنوان عالم ربانی، فقیه و حکیم مجاهد، متفکری برجسته، مدیری شایسته، دارای زبانی گویا در اظهار حق و پای با استقامتی در صراط مستقیم یاد کردند و رحلت این فقیه را خسارتی برای حوزه‌ علمیه و حوزه معارف اسلامی دانستند.

معظم له افزودند: خدمات ایشان در تولید اندیشه‌ دینی و نگارش کتاب راهگشا و در تربیت شاگردان ممتاز اثرگذار و در حضور انقلابی در همه‌ میدان‌هایی که احساس نیاز به حضور ایشان می‌شد، حقاً و انصافاً کم‌نظیر است ، پارسایی و پرهیزگاری خصلت همیشگی ایشان از دوران جوانی تا آخر عمر بود و توفیق سلوک در طریق معرفت توحیدی، پاداش بزرگ الهی به این مجاهد بلند مدت است.

پیکر آیت‌الله مصباح یزدی  پس از تشییع در شهر مقدس قم در حرم مطهر حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد.

هم اکنون حدود پنج هزار طلبه برادر و خواهر در ۴۰ حوزه علمیه استان  یزد به دلیل شیوع ویروس کرونا  از طریق  فضای مجازی مشغول تحصیل هستند.

استان یزد با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت حدود چهار هزار شهید تقدیم انقلاب کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها