یک‌هزار و ۸۰۳ هکتار از اراضی ملی مهاباد رفع تصرف شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: امسال یک‌هزار و ۸۰۳ هکتار از اراضی ملی این شهرستان در قالب ۱۷۱ فقره پرونده، رفع تصرف و خلع‌ید شده‌است.

مجید پاتو روز پنج‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال ۱۸۸ فقره پرونده تعلیف غیرمجاز اراضی ملی شامل ۱۳ هزار و ۶۰۰  راس واحد دامی در مهاباد تشکیل شده که تمام این پرونده‌ها مختومه و ۴۷۶ میلیون ریال نیز خسارت از دامداران مختلف این شهرستان دریافت شده‌است.

وی اضافه کرد: برای حفاظت دقیق از عرصه‌های منابع طبیعی و اراضی ملی، حضور مردم در صحنه مهمترین رکن بوده و به همین علت سامانه ۱۵۰۴ به صورت شبانه‌روزی آماده دریافت گزارشی‌های مردمی و رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در سطح منابع طبیعی مهاباد است.

رییس اداره منابع طبیعی مهاباد از شهروندان خواست تا در صورت مشاهده تجاوز به حریم مراتع و عرصه‌های ملی به ماموران یگان حفاظت این اداره اطلاع دهند تا در اولین فرصت اقدام قانونی صورت گیرد و از تخریب‌ این عرصه‌ها جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه در مهاباد مازاد دام به چرا وجود دارد، گفت: در این شهرستان ۱۷۰ هزار راس دام مجاز به استفاده از مراتع هستند در حالی که هم‌اکنون سه برابر این تعداد دام در این شهرستان وجود دارد که از مراتع استفاده می‌کنند.

"پاتو" با اشاره به راه‌اندازی شعبه ویژه دعاوی منابع طبیعی و تخریب و تصرف اراضی ملی افزود: قاضی ویژه‌ای نیز برای بررسی سریع پرونده‌های این حوزه تعیین شده است.

وی اضافه کرد: در گذشته پرونده‌های تخریب و تصرف اراضی ملی مدت زمان زیادی در نوبت بررسی قرار می‌گرفتند و متخلفان از این فرصت برای تخریب بیشتر اراضی تصرف شده استفاده می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته در مجموع ۸۳۶ هکتار از اراضی ملی این شهرستان از متصرفان غیرقانونی بازپس‌گیری شد، افزود: در طول سال ۱۳۹۸ علاوه بر بازپس‌گیری این مقدار از اراضی ملی، ۴۳ فقره پرونده تخریب و تصرف اراضی ملی با ۴۷ هکتار مساحت تشکیل شده و متصرفان به پرداخت ۱۰۸ میلیون و ۵۷۰ هزار ریال جریمه نقدی محکوم شدند.

در شهرستان مهاباد بیش از ۱۹۷ هزار هکتار مرتع وجود دارد که ۵۰ هزار هکتار آن مراتع درجه یک با پوشش مناسب، ۷۰ هزار هکتار مراتع درجه ۲ با پوشش متوسط و بقیه مراتع درجه سه با پوشش ضعیف است.

مهاباد در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها