رییس دانشگاه مذاهب: تحکیم پایه‌های وحدت زمینه ساز تمدن نوین اسلامی است

سنندج - ایرنا - رییس دانشگاه مذاهب اسلامی کشور گفت: تقریب وحدت و کنار زدن نزاع و اختلافات، رمز رسیدن به امت واحده اسلامی است که می‌تواند شکل گیری تمدن نوین اسلامی را سرعت بخشد.

به گزارش ایرنا، سید محمد حسینی روز پنجشنبه در همایش ملی شافعیان در گستره تمدن ایران اسلامی در سنندج اظهار داشت: یکی از الگوهای عملی وحدت اسلامی، سردار شهید حاج قاسم سلیمانی بود که با همه مذاهب اسلامی ارتباط داشت و در واقع نوع دوستی و محبت ورزی وی به همه انسان‌ها باعث شد تا به عنوان الگوی عملی وحدت شناخته شود.

وی با تاکید بر لزوم تحکیم پایه‌های وحدت در بین امت اسلامی، اضافه کرد: امروز نیاز اساسی جامعه اسلامی شکل گیری تمدن نوین اسلامی در سراسر دنیاست که این مهم با تقویت وحدت شکل می‌گیرد.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی کشور با بیان اینکه همه مذاهب اسلامی در تقویت باورهای دینی و اسلامی و پیشبرد تمدن اسلامی نقش داشته‌اند، افزود: این نقش در کشور ما و از زبان شهید مطهری به عنوان خدمات متقابل اسلام و ایران نام برده شده است.

حسینی به نقش بزرگان فقه شافعی از جمله امام فخر رازی و خواجه نظام الملک اشاره کرد و گفت: در گذشته بین علمای اسلامی کشورمان این مرزبندی‌هایی که بعدها ایجاد شد، وجود نداشت و در مباحث علمی و فقهی از تجربیات همدیگر تاثیر و تاثر داشتند.

وی با بیان اینکه کتاب سیاست‌نامه خواجه نظام‌الملک می‌تواند به عنوان راهنمای کارگزاران نظام باشد، یادآور شد: تمدن اسلامی، رشد و شکوفایی خود در قرن پنجم هجری را مدیون عالمانی است که علاوه بر جنبه دینی بر سایر علوم نیز توجه ویژه داشتند.

وحدت اسلامی، تاکید مذهب شافعی
رییس دانشگاه کردستان هم در این همایش اظهار داشت: امام شافعی جایگاه و شخصیت علمی بالایی دارد و پیروان این مذهب توانسته‌اند در ترویج و توسعه عرفان اسلامی و وحدت و تقریب مذاهب نقش خود را ایفا کنند.

رحمت صادقی با ابراز امیدواری به اینکه این همایش منجر به تقویت همگرایی بیشتر جهان اسلام شود، افزود: امروز نیاز اساسی دنیای اسلام وحدت است تا راه دشمنانی که از صدر اسلام تا کنون همواره به تفرقه در بین مسلمانان دست می زنند سد شود.

وی با بیان اینکه کردزبانان پیرو مذهب شافعی هستند، اضافه کرد: امام شافعی در احکام خود، آرا جدید و قدیم دارد که بیانگر به روز بودن این مذهب با استفاده از عقل و استدلال است.

رییس دانشگاه کردستان با اشاره به اینکه مذهب شافعی به همگرایی و وحدت بین مذاهب اسلامی تاکید دارد، اظهار داشت: در دانشگاه‌های نسل چهارم بر لزوم جامعه محور بودن مراکز علمی و سودآوری دانش اساتید آن تاکید شده است، همچنانکه امام شافعی نیز بهترین علوم را علومی می‌داند که سود آن به جامعه بیشتر برسد.

صادقی گفت: پیروان مذهب امام شافعی در کشور ما زندگی مسالمت آمیزی در کنار دیگر مذاهب اسلامی و این مساله به ویژه در کردستان نمود بیشتری دارد.

وی یادآور شد: دانشگاه‌های کشور در فقه امام شافعی دانشجو پذیرش می‌کند و در دانشگاه کردستان و از سال ۷۸ دوره کارشناسی این رشته دایر است و هم اکنون نیز در مقطع ارشد دانشجو پذیرش می‌کنیم.

۴۰ مقاله در محورهای مختلف که بیشتر آنها در حول محور همگرایی مذاهب اسلامی است به همایش امام شافعی ارسال شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha