عشایر قصرشیرین تاکنون به کرونا مبتلا نشده‌اند

قصرشیرین- ایرنا- رییس امور عشایری شهرستان‌های قصرشیرین و سرپل‌ذهاب گفت: پایش‌های انجام شده از جمعیت عشایری مستقر در قصرشیرین نشان می‌دهد که تاکنون موردی از ابتلای این قشر مولد به ویروس کرونا در این شهرستان نداشته‌ایم.

شهریار بهرامی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: غربالگری ویروس کرونا از جمعیت عشایری مستقر در مناطق قشلاقی قصرشیرین ادامه دارد که تاکنون ۱۸۴ خانوار با جمعیت ۷۶۰ تن مورد پایش قرار گرفته اند.

وی اظهار داشت: دوری جمعیت عشایری از شهر و رفت و آمد بسیار کم آن ها به  داخل شهر و سبک زندگی سالم و تعذیه مناسب و زندگی در دامن طبیعت از عوامل موثر پیشگیری از شیوع کرونا در جامعه عشایری است.

رییس امور عشایری شهرستان های قصرشیرین و سرپل ذهاب با قدردانی از کارشناسان بهداشتی گفت: اطلاع رسانی مستمر و مراقبت و سرکشی تیم‌های بهداشتی در جمعیت عشایری و ارایه آموزش های چهره به چهره باعث مبتلا نشدن این قشر مولد و زحمت کش به بیماری کووید ۱۹داشته است.

بهرامی اضافه کرد: عشایر قصرشیرین ۲۱۴ هزار راس دام دارند که در مجموع سالیانه یک هزار و ۱۷۲ تن گوشت، ۳۲۱ تن پشم و ۳۴۱تن شیر تولید می کنند.

او اضافه کرد: عشایر کوچ رو قصرشیرین یک هزار و ۵۹۰ خانوار با ۹ هزار و ۵۱ تن جمعیت هستند که شامل ایلات و طوایف خزل، سنجابی، قلخانی، گوران و کرند هستند که در مناطق سومار، خان لیلی، نفت شهر، بازی دراز، خسروی، گندمبان و اطراف شهر و نیز حاشیه روستاهای کرکهرک، انجیربان، گره صدف، تنگه حمام، پل شیرازی، کنه کبود، تق تق و حسین آباد مستقر می شوند.               

عشایر کوچ رو تا اواسط اردیبهشت ماه سال آینده در مناطق قشلاقی شهرستان قصرشیرین می مانند و سپس برای گذراندن فصل ییلاق به مناطق سردسیر و خنک تر استان کرمانشاه همچون ارتفاعات دالاهو کوچ می کنند.
قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت دارد.

سرخط اخبار استان‌ها