عامل بوی بد پایین‌دست شهرک صنعتی مهاباد رفع می‌شود

مهاباد- ایرنا- رییس امور آب مهاباد گفت: عملیات لایروبی و پاکسازی ۱۳ هزار مترمکعب از کانال دفع فاضلاب شهرک صنعتی این شهرستان که عامل بوی متعفن و بد پایین دست این شهرک است، آغاز شد.

رضا جهین روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: فاضلاب این شهرک با دبی ۳۰۰ مترمکعب در شبانه روز پس از خروج از تصفیه خانه از طریق کانال به خارج از محوطه شهرک منتقل می‌شود که این مسیر نیاز به لایروبی دارد.

وی اضافه کرد: عملیات لایروبی این مسیر با ۲ دستگاه بیل مکانیکی و کمپرسی انجام می‌شود و طبق برنامه‌ریزی انجام شده در این عملیات ۱۳ کیلومتر از این مسیر به صورت لجن و پسماند بستر زهکش برداشت و به مکان دیگری منتقل می‌شود.

رییس امور آب مهاباد گفت: هر سال در فصل بهار با توجه به احیای زهکش ها و چشمه‌های طبیعی در این مسیر، علاوه بر پساب شهرک، حجم زیادی آب نیز از طریق این کانال به طرف پایین دست شهرک منتقل می‌شود که نیازمند لایروبی و بسترسازی مسیر است.

وی در خصوص بوی نامطبوعی که در این مسیر پخش می‌شود، بیان کرد: در برخی اوقات با فعالیت واحدهای صنعتی، میزان پساب شهرک تا ۴۵۰ مترمکعب در شبانه روز افزایش پیدا می‌کند که با توجه به محدودیت حجم تصفیه خانه شهرک، بخشی از آلاینده‌ها وارد آب کانال‌های خروجی می‌شود.

جهین گفت: خرداد سال گذشته نیز برای روان‌سازی آب زهکش‌های پایین دست شهرک صنعتی مهاباد ۵ کیلومتر از کانال فاضلاب این شهرک صنعتی لایروبی شد.

شهرک صنعتی مهاباد در ۱۸ کیلومتری شمال این شهر در مسیر مهاباد - میاندوآب قرار دارد و دارای ۱۱۵ واحد صنعتی بوده که از این تعداد ۸۰ واحد فعال و نیمه‌فعال است، این شهرک در فاصله بسیار کمی با روستای "ترشکان" و فاصله ۲ کیلومتری با شهر ۳۰ هزار نفری "گوک‌تپه" مهاباد قرار دارد.

عملیات احداث شهرک صنعتی مهاباد که از مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب به آذربایجان‌غربی در سال ۱۳۷۵ است در زمینی به مساحت ۵۶ هکتار در سال‌های ۱۳۷۶ و ۱۳۷۷ شروع و سال گذشته در قالب طرح توسعه، چهار هکتار دیگر به مساحت آن افزوده شد.

این شهرک صنعتی دارای یک تصفیه‌خانه کوچک با ظرفیت تصفیه ۳۰۰ متر مکعب فاضلاب در شبانه‌روز بوده در حالی که میزان فاضلاب تولید شده در آن چند برابر بیشتر از این حجم است و فاضلابی که به صورت ناقص تصفیه شده به سمت زهکش‌های پایین دست شهرک جاری می‌شود.

هر سال با شروع فصل گرما و فعالیت شدن واحدهای مختلف در این شهرک، فاضلابی که به صورت ناقص تصفیه و وارد زهکش‌های حاشیه جاده اصلی مهاباد- میاندوآب می‌شود، باعث ایجاد بوی بسیار نامطبوع شده و در این روزهای کرونایی اهالی شهر گوک‌تپه و چند روستایی که پساب فاضلاب شهرک صنعتی از محدوده روستا و زمین‌های زراعی و باغی آنان عبور می‌کند را آزار می‌دهد.

مهاباد با ۲۴۰ هزار نفرجمعیت در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها