عملیات اجرایی استخر ذخیره آب قنات بلده فردوس آغاز شد

بیرجند - ایرنا - عملیات اجرایی احداث استخر ذخیره آب یک میلیون متر مکعبی قنات جهانی بلده روز پنجشنبه با حضور استاندار خراسان جنوبی در شهر باغستان شهرستان فردوس آغاز شد.

حمید ملانوری که صبح امروز (پنجشنبه) با همراهی نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار و جمعی از مسوولان استان وارد شهرستان فردوس شد، در مراسم کلنگ‌زنی اجرای این طرح شرکت کرد.

استخر ذخیره آب قنات جهانی بلده فردوس با هدف توسعه کشت‌های گلخانه‌ای، بهره‌مندی از سامانه‌های نوین آبیاری و آب‌های روان اصلی در شهر باغستان شهرستان فردوس با اعتبار بیش از ۱۵ میلیارد ریال و حجم ذخیره‌سازی یک میلیون و ۲۱ هزار و ۷۸۶ متر مکعب ساخته می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی در این آیین گفت: شکرانه نعمت آب، مدیریت منابعی است که در اختیار داریم.

وی خاطرنشان کرد: آب برای مناطق کویری مثل خراسان جنوبی، بزرگترین نعمت و سرمایه است.

ملانوری گفت: اگرچه حیات همه ما به آب بستگی دارد اما قطره قطره آن برای مناطق کم‌بارش، بسیار ارزشمند است و باید قدر آن را بدانیم.

وی افزود: شکر نعمت این است که درست مدیریت شود و از قطره قطره آن به درستی استفاده شود.

استاندار خراسان جنوبی به وضعیت موجود قنات بلده اشاره کرد و گفت: اجداد ما سال‌های قبل، چنین قناتی را ایجاد کرده‌اند و ما هم الان افتخار می‌کنیم که این قنات ثبت جهانی شده و شرب و کشاورزی و توسعه منطقه به آن بستگی دارد.

وی با ارزشمند خواندن اقدام دستگاه‌های متولی برای احداث استخر ذخیره آب در جوار این قنات گفت: مهم این است که احداث این پروژه شتاب بگیرد و هرچه سریع‌تر به بهره‌برداری برسد و آب ذخیره شده، کشاورزی و شرب منطقه را پوشش دهد.

ملانوری به وقفی بودن قنات و جایگاه وقف در دین مبین اسلام اشاره کرد و افرادی را که سرمایه خود را وقف رفع نیاز جامعه می‌کنند، انسان‌هایی شریف خواند.

قنات بلده فردوس در خراسان جنوبی که به صورت میانگین حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ لیتر بر ثانیه آبدهی دارد، سال ۱۳۹۵ در چهلمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از قنات‌های ایرانی در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

مجموعه قنات بلده شامل ۱۷ رشته قنات بوده که در حال حاضر ۱۴ رشته آن فعال است و استخر ذخیره یک میلیون متر مکعبی آب قنات با عمق ۲۰ متر احداث می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی در این مراسم قنات جهانی بلده را یکی از جاذبه‌های گردشگری استان خواند و بر حفظ و حراست از این اثر ماندگار تاکید کرد.

ملانوری امروز بدو ورود به فردوس، مورد استقبال فرماندار، امام جمعه، اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران شهرستان فردوس قرار گرفت و با حضور در مزار شهدای شهر فردوس به مقام شامخ شهدای این دیار ادای احترام کرد.

کلنگ‌زنی مجتمع تجاری فرهنگی شهرداری، افتتاح ۲ ایستگاه فرستنده دیجیتال روستایی و بازدید از چند جاذبه گردشگری، کارخانه نساجی، پروژه‌های راه و راه‌آهن و حضور در نشست شورای اداری شهرستان فردوس از برنامه‌های استاندار خراسان جنوبی در این سفر یک روزه است.

استان خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و مرکز شهرستان فردوس در ۲۰۰ کیلومتری بیرجند است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha