۱۷ طرح مدیریت منابع آب خراسان شمالی در دست اجرا است 

بجنورد- ایرنا- معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی گفت: ۱۷ طرح و پروژه در زمینه مدیریت منابع آب شامل اجرای سد و بند در این استان در حال اجرا است.  

سیدمحسن مدنی روز جمعه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال ۹۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای این طرح ها و پروژه ها مصوب شده است که میزان تخصیص منابع تاکنون ۷۱۰ میلیارد ریال بوده است.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی خاطرنشان کرد: اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این طرح ها و پروژه ها ۲۳ هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال است.  

وی گفت: طرح علاج بخشی سد بیدواز اسفراین یکی از طرح های مهم و اولویت دار این شرکت است، علاوه بر آن اجرای سد گلمندره،  سد دربند و بند لاستیکی کوشکی راجی، کوشکی ترکمن از دیگر طرح های مهم برای مدیریت منابع آب استان است.  

وی با اشاره به ورود بنیاد علوی برای اجرای طرح های مدیریت منابع آب در شهرستان مانه و سملقان گفت: بند لاستیکی کوشکی راجی، کوشکی ترکمن با همکاری بنیاد علوی در دست اجرا است، این بنیاد تامین ۳۵ میلیارد ریال اعتبار را متعهد شده است، امسال از محل اعتبارات استانی هم ۱۰ میلیارد ریال اعتبار اختصاص داده شده است.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی با بیان اینکه تکمیل این بند، ۴۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد، گفت: این بند هزار هکتار از زمین های پایین دست خود را در شهرستان مانه و سملقان پوشش می دهد.  

وی درباره آبرسانی به شهرک صنعتی اسفراین که اکنون متوقف مانده است اظهار داشت: طرح انتقال آب به این شهرک صنعتی امسال اعتبار مصوب ندارد.

مدنی افزود: طرح انتقال آب به شهرک صنعتی اسفراین شامل ۳۴ کیلومتر خط انتقال از سد بیدواز تا محل این شهرک است که اکنون ۷۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با اجرای این خط انتقال، سالانه سه میلیون متر مکعب آب از سد بیدواز به شهرک صنعتی اسفراین منتقل خواهد شد.  

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی همچنین بهره برداری از آبگیر موقت سد شیرین دره، بهره برداری از چهار پروژه مربوط به بازسازی خسارت های سیل را از طرح های مهم در زمینه مدیریت منابع آب استان عنوان کرد.   

در خراسان شمالی هشت سد با توان تنظیم ۲۳۴ میلیون مترمکعب آب در حال بهره برداری است.   

طول رودخانه های این استان هم ۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر است که ۲ هزار و ۱۰۰ کیلومتر از این مسیل ها و رودخانه های مهم است.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha