سردیس سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در منطقه ۱۷ تهران رونمایی شد

تهران-ایرنا-سردیس سردار شهید حاج قاسم سلیمانی همزمان با نخستین سالگرد شهادت ایشان با حضور جمعی از مسئولان در فرهنگسرای شهید حاج قاسم سلیمانی در منطقه ۱۷ پایتخت رونمایی شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، ویژه برنامه «سردار دل‌ها» امروز با حضور حجت‌الاسلام میثم امرودی رئیس و جمعی از معاونان و مدیران سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، محمدجواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، داوود نورچه‌ای معاون فرهنگی و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران، حجت‌الاسلام مطلبی امام جماعت مسجد جامع ابوذر و جمعی از خانواده‌های شهدا در فرهنگسرای شهید حاج قاسم سلیمانی برگزار شد.

افتتاح جایزه هنری سردار دل‌ها، رونمایی از سردیس سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی ساخته استاد جعفر نجیبی، تغییر نام بوستان بهاران به شهیدحاج قاسم سلیمانی و افتتاح دبیرخانه دائمی دفتر شعر و ادبیات مقاومت از بخش‌های این مراسم بود.

ابعاد شخصیت حاج قاسم باید برای نسل‌های آینده روشن شود

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ویژه‌برنامه «سردار دل‌ها» در سالن همایش‌های فرهنگی هنری بهاران فرهنگسرای شهید حاج قاسم سلیمانی اظهارداشت: هر شخصیتی که در دنیا پا می‌گذارد ممکن است حداکثر در دو یا سه بعد دارای ویژگی‌های برجسته باشد؛ یک نفر معلم خوبی است، یک نفر مدیر خوبی است و... کمتر اتفاق می‌افتد که شخصیت‌های برجسته و چندوجهی داشته باشیم که آنها را ممتاز می‌کند. این در انقلاب اسلامی و در شاگردی مکتب حضرت امام(ره) اتفاق افتاد. حاج قاسم سلیمانی در ابعاد متنوعی الگوست و از این جهت جایگاه ویژه‌ای دارد.

امرودی با اشاره به اینکه حاج قاسم یک مکتب ایجاد کرد که لازم است بیشتر شناخته شود، گفت: حاج قاسم را می‌توان از دوستان، خانواده، اطرافیان و حتی دشمنانش شناخت. شخصیت او ابعادی دارد که باید برای نسل‌های آینده روشن شود.

وی افزد: امروز جایزه هنری سردار دل‌ها افتتاح می‌شود که در آن ادبیات به کمک ما می‌آید تا بتوانیم گوشه‌ای از شخصیت حاج قاسم را برای آیندگان بشناسانیم، امیدواریم روزی بتوانیم جایزه جهانی سردار دل‌ها را برگزار کنیم و آن روز خیلی دور نخواهد بود.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بیان کرد: برای زنده نگه داشتن یاد این شهید، سردیس ایشان هم امروز رونمایی می‌شود اما اتفاقی که در فرهنگسرای ‌شهید حاج قاسم سلیمانی باید بیفتد، در ابعاد مختلف خواهد بود. از کمیسیون نامگذاری شورای اسلامی شهر تهران تشکر می‌کنم که با تغییر نام بوستان بهاران به شهید حاج قاسم سلیمانی موافقت کردند و این نامگذاری هم امروز انجام می‌شود.

امرودی اظهارداشت: طومار سال ۱۳۹۹ به زودی بسته می‌شود و وارد ۱۴۰۰ خواهیم شد، در طول تاریخ بی‌نظیر است که در نیم قرن اتفاقاتی افتاده که در آن هزار و اندی سال رخ نداده بود.

وی گفت: در ۵۰ سال گذشته اتفاقات بسیار بزرگی داشته‌ایم که باعث رشد شخصیت‌های مهمی مانند شهیدسلیمانی در این مکتب شده است، رویدادهایی مانند انقلاب اسلامی و دفاع مقدس یک مکتب است و بر ماست که در جهت تمدن‌سازی در گام دوم انقلاب اسلامی کوشا باشیم.

مدیر فرهنگی هنری منطقه ۱۷ و رئیس فرهنگسرای شهید حاج قاسم سلیمانی نیز بیان کرد: سال گذشته در یک اقدام انقلابی و بسیار سریع نام فرهنگسرای بهاران به فرهنگسرای شهید حاج قاسم سلیمانی تغییر پیدا کرد و پس از آن خانه قرآن فرهنگسرا نیز به شهید ابومهدی المهندس تغییر نام داد.

محمد سعادت اظهارداشت: جایزه هنری سردار دل‌ها امروز به طور رسمی آغاز به کار می‌کند که فراخوان آن پیش از این منتشر شده و در قالب‌های ادبی متنوعی مانند شعر، داستان، نمایشنامه و... پذیرای آثار ارسالی مخاطبان است.

شهید سلیمانی به قهرمان ملی ایرانیان تبدیل شده است

در ادامه رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران اظهارداشت: امروز افتخار دارم در منطقه‌ای که دارالشهدای تهران است و بیشترین شهید را تقدیم انقلاب کرده، حضور پیدا کنم. بسیاری از دوستان شهیدم را در این منطقه از دست داده‌ام و خاطرات زیادی از اینجا دارم.

محمدجواد حق‌شناس گفت: مفتخرم به فرهنگسرایی آمده‌ام که در حوزه ترویج نگاه معرفتی و مکتب حاج قاسم عزیز فعالیت می‌کند؛ مکتبی که حاج قاسم در آن رشد کرد و به اوج رسید.

وی با بیان اینکه تغییر نام لازم است اما کافی نیست، افزود: نام، یک نشانه و آغازی برای ایجاد تحول است و مهم‌تر از آن، فعالیت مؤثر در این زمینه است، بیشترین تلاش این فرهنگسرا باید پاسداری از این نام باشد که قطعاً مسئولیت سنگینی است.

حق‌شناس بیان کرد: ما در مقابل عظمت شهدا هر کاری بکنیم ناچیز است، به ویژه برای شهید بزرگی که امروز به قهرمان ملی ایرانیان تبدیل شده است، عزتی که خداوند به شهید سلیمانی داده، خشم دشمنان کوردل را برانگیخته است.

وی گفت: حضور بی‌سابقه مردم در تشییع شهیدسلیمانی، یکی از صحنه‌های شگفت‌انگیز و باعظمت انقلاب اسلامی را آفرید و بخشی از این حضور، به روحیه این شهید بازمی‌گردد که برای آرمانش از خودش گذشت.

رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران اظهارداشت: برای قراردادن نام شهید سلیمانی، انتخاب این فرهنگسرا در منطقه ۱۷ که دارالشهداست، انتخاب بسیار مدبرانه و هوشمندانه‌ای بود و برای کارکنان سازمان فرهنگی هنری در این راه آرزوی توفیق دارم.

«سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همراه «ابومهدی المهندس» معاون سازمان «الحشد الشعبی» عراق و تعدادی از همرزمانشان بامداد جمعه ۱۳ دی ماه ۱۳۹۸ در مسیر فرودگاه بغداد در اقدام تروریستی به دستور «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و با شلیک پهپادهای ارتش این کشور به شهادت رسیدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha