نشست کنگره آمریکا برای شمارش آرای گزینشگران شروع نشده تمام شد

نیویورک- ایرنا- نشست مشترک کنگره آمریکا برای شمارش آرای گزینشگران انتخابات ریاست جمهوری با ریاست مایک پنس معاون اول ترامپ آغاز به کار کرد اما با ورود شورشیان حامی ترامپ به حالت تعلیق درآمد.

به گزارش ایرنا، نشست مجلس نمایندگان و سنای آمریکا روز چهارشنبه در شرایطی برگزار شد که دونالد ترامپ نامزد بازنده انتخابات ریاست جمهوری مدعی است مایک پنس اختیار بازگرداندن آرای گزینشگران را دارد، اما پنس پیش از این نشست اعلام کرد که به طور یکجانبه چنین اختیاری را ندارد.

شمارش آرای گزینشگران به ترتیب الفبا شروع شد و جمهوری‌خواهان گفته‌اند که نسبت به ایالت‌های کلیدی اعتراض خواهند کرد.

هنگامی که نوبت به آرای مربوط به ایالت آریزونا رسید، سناتور این ایالت به همراه ۶ سناتور دیگر جمهوری‌خواه به آن اعتراض کردند. از این رو مجلس نمایندگان و سنا از هم جدا شد تا به صورت جداگانه این اعتراض را مورد بررسی قرار دهند.

این اعتراض‌ها اگرچه ساعت‌ها کار تایید آرای گزینشگران را به تاخیر می‌اندازد اما با توجه به مقررات موجود که باید هر دو مجلس سنا و نمایندگان این اعتراض را وارد بدانند، با توجه به اکثریت دموکرات‌ها، تاثیری در نتیجه نخواهد داشت.

ابتدا یک نماینده جمهوری‌خواه به توضیح دلایل اعتراض خود به این آرا پرداخت که همه آنها را پیش از این بارها در سخنرانی دونالد ترامپ و دیگر اعضای ستاد انتخاباتی او مطرح کرده بودند.

پس از آن، نماینده دموکرات از کالیفرنیا به مخالفت با این اعتراض سخن گفت.

موافقان و مخالفان این اعتراض در حال صحبت بودند که معترضان خیابانی حامی ترامپ که به دعوت وی به مقابل ساختمان کنگره آمده بودند به سمت ساختمان مجلس نمایندگان یورش بردند.

این وضعیت به تعلیق موقت نشست مجلس نمایندگان منجر شد، مایک پنس از ساختمان خارج شد و نمایندگان به پناهگاه زیرزمینی رفتند. دقایقی بعد نشست مجلس نمایندگان بار دیگر آغاز به کار کرده بود که بعد از چند دقیقه، تعلیق شد اما از نمایندگان خواسته شد در محل خود بنشینند و از صحن مجلس خارج نشوند.

طرفداران ترامپ از گاز کپسول آتش نشانی در داخل ساختمان کنگره استفاده کردند.

نمایندگان مجلس در صفحه توئیتری خود پیام‌های گوناگونی منتشر کردند که گفته می‌شد پلیس از آنها خواسته است ماسک ضد گاز اشک آور استفاده کنند. آنها در پشت صندلی پناه گرفته‌اند.

با شدت یافتن درگیری، شهردار واشنگتن دی سی فرمان منع رفت و آمد از ساعت ۶ بعدازظهر امروز تا ۶ صبح پنج‌شنبه را صادر کرد.

پس از آن بود که ترامپ که این آتش را برافروخته بود از طرفدران خود خواست آرامش داشته باشند و از پلیس حمایت کنند. 

با تداوم ناآرامی‌ها یک نفر در اثر اصابت گلوله کشته شد که هنوز چگونگی آن مشخص نیست. 

جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا در یک نطق تلویزیونی از شکنندگی دموکراسی سخن گفت و آنچه که امروز رخ داد را اعتراض نه بلکه شورش دانست.

ترامپ مجبور شد در پیام‌های توئیتری هوادارانش را به آرامش دعوت کند و سرانجام با آغاز ساعت منع آمد و شد و همچنین حضور پررنگ ماموران امنیتی، شورشیان پراکنده شده و ساختمان کنگره در وضعیتی آرام قرار گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

سرخط اخبار جهان