وزیر راه: ظرفیت بنادر چابهار به ۱۰ میلیون تن رسید

چابهار- ایرنا- وزیر راه و شهرسازی گفت: هم‌اکنون ظرفیت بندر شهید بهشتی چابهار در توسعه فاز اول به ۸.۵ میلیون تن رسیده و با ظرفیت ایجاد شده در بندر شهیدکلانتری ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر چابهار در مجموع به حدود ۱۰ میلیون تن رسیده است.

به گزارش ایرنا محمد اسلامی که به همراه معاون اول رییس جمهوری به چابهار سفر کرده است در حاشیه نشست ستاد توسعه سواحل مکران در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به اجرای راه آهن چابهار- زاهدان اظهار داشت: خط ریلی چابهار-زاهدان در سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می رسد.

وی ادامه داد: ساخت مسکن ملی در شهر جدید تیس انجام شده است و توسعه جمعیتی در سواحل مکران در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: طرح توسعه سواحل مکران که مورد تصویب شورای سواحل مکران قرار گرفته به مثابه مصوبه هیات دولت بوده که پیش‌تر در شورای‌عالی آمایش و شورای عالی شهرسازی و معماری بررسی و تصویب شده بود.

وی در خصوص اجرای طرح توسعه سواحل مکران خاطرنشان کرد: این مسأله متاثر از یک برنامه تدوین شده بوده و برای نخستین بار است که در کشور یک برنامه سراسری و یکپارچه برای توسعه سرزمین با توجه به موضوعات اجتماعی و زیست‌محیطی توامان مدنظر قرار گرفته است.

اسلامی توسعه سواحل مکران را قطب کشنده شکوفایی منطقه برشمرد و افزود: با طرح توسعه سواحل مکران و سرفصل‌هایی که برای آن معین شده است، پروژه‌ها آغاز شدند و هم‌اکنون در حال مذاکره هستیم تا بتوانیم در خصوص سرمایه‌گذاری در این منطقه با سرمایه‌گذاران به تفاهم و قرارداد برسیم.

وی ادامه داد: چندین نمونه از الزامات اصلی این طرح شامل موضوع ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها از جمله زیرساخت‌های راه‌آهن، راه‌ها، فرودگاه و بندر بوده است. هم‌اکنون ظرفیت بندر شهید بهشتی چابهار در توسعه فاز اول به ۸.۵ میلیون تن رسیده و با ظرفیت ایجاد شده در بندر شهید کلانتری ظرفیت بندری چابهار در مجموع به حدود ۱۰ میلیون تن دست یافته‌ که امروز به شکل کامل در اختیار ما قرار دارد و تجهیزات آن روز به روز در حال رشد است.

وی توضیح داد: ریل چابهار به زاهدان با عنایت ویژه مقام معظم رهبری به منطقه سیستان و بلوچستان از صندوق توسعه ملی تامین اعتبار شده و در حال پیشرفت است. امیدواریم به یاری حق تعالی با تلاش گسترده‌ای که در حال انجام است بتوانیم تا قبل از پایان ۱۴۰۰ کل این خط را بهره‌برداری کنیم.

اسلامی گفت: تمام تلاش این بود تا در دوره خدمت در دولت دوازدهم کار را به انجام برسانیم که بخش‌هایی از آن انجام خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی موضوع مهم دیگر در توسعه زیرساخت‌های سواحل مکران را بزرگراه‌ها و راه‌های منطقه برشمرد و افزود: بزگراه ها و آزادراه ها در منطقه مکران در حال توسعه است.

اسلامی تامین مسکن برای این منطقه مهم کشور را از برنامه های وزارت راه و شهرسازی ذکر کرد و ادامه داد: تامین و ساخت مسکن در شهر جدید تیس که یکی از پروژه‌های مهم اسکان است آغاز شده که نام نویسی در طرح اقدام ملی مسکن هم برای هموطنان و هم مردم بومی انجام شده است.

وی اضافه کرد: تامین مسکن در شهر جدید تیس ظرفیتی برای گسترش جمعیت در آینده سواحل مکران است که دنبال می‌شود.

وی بر حذف حاشیه نشینی در چابهار تاکید کرد و گفت: حذف حاشیه نشینی در چابهار، ایجاد قابلیت زیست و کیفیت برای واحدهای مسکونی مردم، راه دسترسی مردم به بندر در طرح جامع شهر چابهار که  اخیرا تصویب شد جزو مواردی بودند که دو سال با دقت انجام گرفت. 

اسلامی تمامی موارد عنوان شده را از جمله پروژه‌هایی برشمرد که امروز در سفر معاون اول رییس جمهوری بازدید و بخش هایی از آن افتتاح شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها