عملیات احداث نخستین مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست در مهاباد آغاز شد

مهاباد- ایرنا- عملیات احداث نخستین مرکز خیّرساز نگهداری کودکان بی سرپرست و بد سرپرست ویژه دختران در مهاباد، روز چهارشنبه آغاز شد.

رییس هیات مدیره خیریه کودکان و نوباوگان "ژیوان" در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: این مرکز در مکانی مناسب و در داخل شهر به مساحت ۵۰۰ متر برای کودکان بی سرپرست و بدسرپرست با برآورد اعتباری ۱۰۰ میلیارد ریال احداث خواهد شد تا کودکانی که از حقوق ابتدایی خود محروم هستند، رشد و تعالی یابند.

جلال معروفیان اظهار داشت: مجوز احداث این مرکز با همکاری نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی و همکاری اداره بهزیستی اخذ شده و طی آن خانه‌ای برای فرشتگان احداث خواهد شد.

وی با بیان اینکه تمام هزینه های احداث این مرکز توسط خیران تامین خواهد شد، اضافه کرد: زمین این بنا وقف شده سازمان اوقاف و شبکه بهداشت و درمان است که با همت خیرین شهرستان تأمین اعتبار خواهد شد.

وی ادامه داد: خیریه کودکان و نوباوگان ژیوان در سال ۱۳۹۲ با مجوز سازمان بهزیستی تأسیس شده و ۲۲ نفر عضو هیات مدیره دارد که تأمین اعتبار برای اجرای تمامی برنامه‌ها از سوی خیرین صورت می‌گیرد.

مهران یوسفی رییس اداره بهزیستی مهاباد هم در مراسم گفت: هم‌اینک کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست زیرپوشش این نهاد حمایتی در چهار مرکز در این شهرستان قرار دارند که از این تعداد ۲۲ کودک زیر ۱۲ سال و ۲۵ نفر نیز بالای ۱۲ سال سن دارند که تحت پوشش خدمات حمایتی بهزیستی و خیران هستند.

به گزارش ایرنا، کودکان بی‌سرپرست یا بدسرپرست به کودکانی گفته می‌شود که والدین خود را بر اثر حوادثی همچون تصادفات رانندگی یا مرگ از دست داده‌اند یا دارای والدینی هستند که رفتار مناسبی با فرزندان خود ندارند بنابراین تعریف کودک بدسرپرست و کودک بی‌سرپرست متفاوت است و در کنار شباهت‌هایی که دارند، تفاوت‌هایی نیز دارند.

بی‌سرپرست به آن دسته از کودکانی گفته می‌شود که بنابه دلایلی والدین خود را از دست داده‌اند یا اینکه والدین، آن‌ها را رها کرده‌اند،  بدسرپرست به کودکانی گفته می شود که به دلایل مختلف از حمایت، مراقبت و نگهداری موثر توسط خانواده محروم هستند و مورد غفلت خانواده (جسمی، روانی یا هر دو) قرار می‌گیرند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها