روسیه از برقراری روابط بین قطر و چهار کشور عربی  استقبال کرد

مسکو - ایرنا - وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در بیانیه ای از برقراری دوباره روابط قطربا عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر استقبال کرد.

به گزارش ایرنا، در بیانیه وزارت خارجه روسیه گفته شده است: روز پنجم ماه دسامبر (سه شنبه) در شهر العلا عربستان سعودی اجلاس سالانه شورای همکاری خلیج فارس برگزار شد که در آن تصمیم مهم برای حل و فصل بحران پیرامون قطر گرفته شد که از سال ۲۰۱۷ ادامه داشت. 

 در بیانیه آمده است: در بیانیه ویژه ای که هیات های کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس و وزیر خارجه مصر امضا کردند به برقراری مجدد روابط بین دوحه از یک طرف و ریاض، ابوظبی، منامه و قاهره ازسوی دیگر اشاره شد. 

همچنین توافق شد که این چهار کشور  به محاصره زمینی، دریایی و هوایی با قطر پایان دهند. پنج کشور عربی بر پایبندی جمعی و احترام به حق حاکمیت ملی، استقلال و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر و سایر کشورها تاکید کردند.  

وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرده است که از توافق به دست آمده در اجلاس العلا در عربستان سعودی که نشانه حسن نیت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و مصر بوده و در نتیجه تلاش های میانجی گرانه بدست آمده است، استقبال می کند.  

در ادامه بیانیه وزارت خارجه روسیه خاطرنشان شده است: نتایج این اجلاس را حاکی از عزم اصولی کشورهای شرکت کننده در آن برای پایان دادن به اختلافات و مشاجره ها و اعتمادسازی متقابل و روابط حسن همجواری می دانیم و امیدواریم که چنین تصمیمی بطور کامل در عمل تحقق بیابد. 

در بیانیه گفته شده است: امیدواریم که حل و فصل بحران پیرامون قطر، به پیشبرد دستور کار مثبت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا کمک کند. همچنین مهم می دانیم که در چارچوب این رویکرد در وهله اول، اهداف برقراری روابط برابر و توام با احترام متقابل با شرکت همه کشورهای واقع در این منطقه و ایجاد مکانیسم جمعی واکنش به چالش ها و تهدیدهای موجود قرار گیرد. 

چهل و یکمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس با هدف آشتی و مصالحه بین اعضا عصر دیروز سه شنبه به میزبانی عربستان و با حضور مقام های شش کشور عضو در شهر « العُلا » در عربستان سعودی برگزار شد.
در این نشست «محمد بن سلمان بن عبدالعزیز» ولیعهد عربستان، «سلمان بن حمد آل خلیفة» ولیعهد و نخست وزیر بحرین، «فهد بن محمود آل سعید» معاون نخست وزیر عُمان، «محمد بن راشد آل مکتوم» معاون رییس دولت امارات و حاکم دبی، «نواف الأحمد الجابر الصباح» امیر کویت و « تمیم بن حمد آل ثانی » امیر قطر حضور داشتند.
در جریان این اجلاس توافقنامه مصالحه با قطر امضا شد و این کشورها پایان اختلافات خود با دوحه را اعلام کردند.

عربستان، امارات، بحرین و مصر در ژوئن ۲۰۱۷ روابط خود با قطر را قطع و ادعا کردند که این کشور از تروریسم حمایت می‌کند، اما این ادعا توسط دوحه رد شد.

این چهار کشور در این سال تمام مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را به روی قطر بستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

سرخط اخبار جهان